Menü

Barış Manço ve Moğollar Ayrılıyorlar mı?

DEĞİŞMEZ kuraldır. Ünlü müzisyenlerden meydana gelen topluluklarla, kalabalık orkestraların, bir ünlü şarkıcıyı solist alan «süper grupların» ömürleri nedense pek fazla olmaz; dağılı verirler. Sebebi basittir bunun: Sanatın her dalında olduğu gibi, müzikle uğraşan kişilerin çoğu da kaprislidir. Ya branşında daima tek olmak, ya meslektaşlarından daha şöhretli olmak, ya da kendi adına bir topluluk kurarak, daha çok para kazanmak ister.İşte bütün bunlar da büyük ümitlerle kurulan o güçlü toplulukların yıkılmasına, yerine yenilerinin doğmasına yol açar. Bunun en son örnekleri bizden Durul Gence 10, 21 kişilik Türkiye’nin en kalabalık pop orkestrası olan İstanbul Gelişim, batıdan da Beatles’tir ve son bir iki haftadır müzik dünyamızda dolaşan söylentilere bakılırsa, 4 ay önce büyük gürültüyle birleşen süper grubumuz Barış Manço – Moğollar’ı da aynı akibet bekler gözükmektedir.

Barış Manço ile Moğollar’ın arasına kocaman bir kara kedinin girdiği söylentileri, Barış Manço’nun kabakulak olup 21 günlüğüne yatağa mıhlanmasından hemen sonra müzik dünyamızda dolaşmaya başladı. Barış’a ve Moğollar’a yakınlığı bilinen kişileri, «Manço – Moğol» çok kısa bir süre içinde ayrılacaklar.» hükmüne vardıran sebepler de şunlardı:«Barış ve Moğollar aynı grubun elemanlan olmalarına rağmen, Türkiye’de başka başka plak şirketlerine bağlı bulunmaktadır. Bu yüzden de birlikte plak dolduramamaktadırlar. Önümüzdeki aylarda Avrupa’da dolduracakları plakların satışını Türkiye’de hangi plak şirketinin dağıtacağı yolunda da bir anlaşmaya varamamışlardır. Bütün bunlar aralarında bir ihtilaf olduğunun en belirli delilidir, bu bir… Sonra Banş Manço hem Avrupa’da hem Türkiye’de çalışmak istemektedir. Oysa Moğollar kesin olarak Türkiye’den kopmak istediklerini her fırsatta tekrarlamaktadır. Önümüzdeki günlerde Banş iyileşecek ve Moğollarla birlikte yurt dışına çıkacaktır. Çıkacaklardır ama Barış, Fuar zamanı İzmir’de çalışmak için şimdiden mukavele yapmıştır. Bu durumda Moğollar onun Türkiye’ye gelmesini istemezse ne olacaktır bu da iki… Moğollar geçtiğimiz haftalarda Kaygısızların gitarist şarkıcısı Fuat Güner’e solistlik teklif etti. Barış’la Moğollar’ın arasında bir ihtilaf olmasa Fuat’a böyle bir teklifte bulunur muydu Moğollar?.. Bu da üç…»İşte müzik dünyamızdaki söylentiler başlıca bu üç noktada toplanıyordu.

Söylentileri duyar duymaz, işin gerçeğini öğrenmek, dedikoduları aydınlatmak için olayın kahramanları ile konuştuk.

Moğollar’ın sözcüsü Murat Ses söylentileri kesin bir dille yalanladı, Moğollar’da solistik yapması için hiç kimseye teklifte bulunmadıklarını söyledi ve cümlesini şöyle bağladı: «Eğer günün birinde Barış’tan ayrılırsak grubumuza bir Türk solist almayacağız. Yeni solistimiz mutlaka Avrupalı bir genç olacaktır.»Barış Manço ise şöyle konuştu:

– Şu anda ayrılmayı istesek bile biribirimizden ayrılamayız. Zira elimizde yüksek miktarda tazminatla bağlı anlaşmalar var. Ayrıca kafaca da anlaşıyoruz. Yalnız Türkiye’de ayn plak şirketlerine bağlı olmamız ve benim Fuar’da çalışmak için Türkiye’ye gelmek zorunda oluşum, şimdilik çözümlenemeyen konular. Bence dananın kuyruğu şimdi değil, iki buçuk ay sonra kopabilir…»

Barış Manço’dan sonra kendisine Moğollar tarafından solistik teklifi yapıldığı söylenen Fuat Güner’le konuştuk. Fuat Güner önce bu konuda konuşmak istemedi. Sonra böyle bir teklifin yapıldığını söyleyip, teklifi reddettiğini açıkladı ve sözlerine şöyle devam etti:– «Benim 1964’ten beri birlikte çalıştığım bir grubum var. Onlara asla ihanet edemem. Sonra Moğollar’ın Avrupa’da nasıl güç şartlar altında yaşadıklarını biliyorum. Ben buradan okulumu, ailemi ve grubumu bırakıp, onlarla birlikte bir macera uğruna Avrupa’ya gidemem. Fakat her şeye rağmen Avrupa’da yüzümüzü ak çıracaklarma inanıyorum.»

İşte Barış Manço ve Moğollar cephesindeki yeni gelişmeler şimdilik bu kadar. Bu gelişmelere göre hüküm vermenin zamanı ise henüz çok erken. Barış hele bir ayağa kalksın bakalım, birlikte Avrupa’ya gitsinler, plak doldursunlar bakalım ve nihayet ağustos gelsin, Fuar açılsın, İzmir şenlensin bakalım…

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1971-tarihli-21-sayisi)

25.11.2020 01:58

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar