Menü

Barış Manço’dan Yunan Tepkisi

ŞU Yunanistan da ömür ülke doğrusu!.. Hani bir laf vardır ya, «Senin yaptığına, kargalar bile güler» derler… İşte tam o durumda bu ülke… Öyle gaflar yapıyor ki, Avrupa’daki bütün kargaların gülmekten bademcikleri şişti…

Avrupa’nın şımarık çocuğu (!) aklına ne eserse «BENİM» diyor… Önce «Türk Lokumunu, ardından «Şiş Kebap» ile «Hacivat – Karagözse «BENİM» dedi… Ehh hiçbir şey «BENİM» demekle ona ait olmuyor tabii… Bugüne kadar elden geldiğince Yunanistan’ın «BENİM»li iddiaları hoşgörüyle karşılandı… Bu hoşgörüden cesaretlenmiş olacak ki, Yunanistan sonunda Barış Manço’mın dört şarkısına da «BENİM» dercesine el koydu…«Bu benim için de. Türkiye için de övünülecek bir durumdur. Her vesile ile bizi kötüleyen bu ülke, yine her fırsatta bizden bir şeyler alma, aşırma gereksinmesi duyuyor… Koskoca bir ülkeye ve onun ‘mitolojik’ (!) kültürüne yakıştıramadım!..» diyor Barış Manço… Sonra sürdürüyor konuşmasını:

«Orkestrasycnu vokalleri de dahil dört şarkıma resmen el konulmuş… Hiç bir değişiklik yapma zahmetinde bulunmadan olduğu gibi Yunancaya çevirmişler. Sonra da bunu plak yapmışlar.»Bu dört şarkının isimlerine gelince… İlkini Barış Manço söylüyor: «Yıl 1977… O yıl benim için çok önemliydi… Çünkü eşim Lale ile 1977 yılında nişanlanmıştım. Yine aynı yıl benim için bir büyük olay daha vardı… «Nick The Chopper» adlı şarkım, yalnız yurt içinde değil yurt dışında da büyük başarı sağlamıştı. Hatta 1978 yılında Londra Rainbow Tiyatrosu’nda verdiğim kanserde en çok bu şarkım alkışlanmıştı… Yunanlılar bu şarkıma da el koymuşlar…»

Geriye kalıyor üç şarkı… İşte onların isimleri;

«Ben Bilirim», «Gamzedeyim Deva Bulmam» ve «Nazar Eyle»…Peki ama bu olaya Barış Manço’nun tepkisi ne olacak? Bu soruya sanatçı şöyle cevap veriyor:

«Yunanistan’a bir nota da ben vereceğim… Bugüne kadar resmi belgelerimin tamamlanmasını bekliyordum. Ayrıca Yunanistan’da piyasaya çıkan ve içinde benim dört şarkımın bulunduğu plak şimdi elimde…»

Barış Manço şimdi hesap sormaya hazırlanıyor..

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1984-tarihli-43-sayisi)

28.11.2020 01:00

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar