Menü

Barış Manço’nun Çapkınlığı

Barış Manço'nun Çapkınlığı1960’larda, Erkin Koray, Erkut Taçkın ve Erol Büyükburç’un kral oldukları devirlerde, kısa boylu, topluca bir lise talebesi de kendi isminden bahsettirmişti. Boynunda asılı gitarı, papyon kravatı, paçaları hayli bol pantolonuyla, sahnede tepinen küçük Barış Manço’nun, bir gün, uzun saçlı, bıyıklı, acaip kıyafetli bir şarkıcı olacağını kim tahmin edebilirdi? Liseyi bitirince grubu «Haramiler» i bırakıp Belçika’ya tahsile giden Barış’ın, bir yıl sonra kilolarıyla beraber, utangaçlığı da atıp bir Kazanova kesileceğini kim bilebilirdi?

Geçtiğimiz günlerde bir pazar, Barış Manço’yla sizler için sohbet ettik. Randevusuna yarım saatlik bir gecikmeyle Mavi Işıklar’ın kokteylinde ısrarlarımıza rağmen adını söyletemediğimiz genç hanımla geldi.

Genç şantör giyimine son derece düşkün. Giyim hususunda çeşitli merakları var. Bunların büyük bir kısmmı da elbiselerinin astarına iliştirilmiş etiket teşkil ediyor. Mesela Sultanahmet’teki beatniklerin alay konusu koyun postu kürklerini andıran ceketini Barış, Beatles’ın bir süre önce kapanan mağazası «Apple» dan almış. Şimdi ellerini açmış havaların soğuması için dua ediyor. Zira ithal malı ceketini giyip İstanbul sokaklarında dolaşıp nazarları üzerine toplamaktan sonsuz bir haz duyacakmış.

Barış Manço'nun ÇapkınlığıBarış Manço’nun kıyafeti gibi, fikirleri de acaip. Mesela Barış, dünyanın müzik bakımından en ileri devleti olarak İran’ı gösteriyor ve «İtalyan’lar müzikten belki de dünyada en az anlayan millettir,» deyip «İtalyanlar iyi müzik yapar,» düşüncesini temellerinden sarsıyor. Sakın Barış Manço’ya bizden hangi şarkıcıyı beğendiğini sormaya kalkmayın. Alacağınız cevap «Öztürk Serengil» dir.

Bir ara Barış Manço’ya Avrupa’daki yeni müzik akımlarını sorduk. Bakın bize neler anlattı:

– «1964’te çıkan basit bir müzik tipi olan ‘Beat’, Avupa gençliğini bıktırdı. Ardından çok kaliteli ve icrası zor olan ‘Pop’ çıktı. Fakat pop her seviyeye hitap edemiyor, bu yüzden halk yeni, basit bir stil arıyordu. Derken ortaya ‘Soul’ çıktı. Kulakta kolay kalması, sözlerinin basitliği yüzünden de çok tuttu. Bugün hala plak şirketleri soul plağı çıkarıyorlar.»

Barış Manço’nun kendine göre acaip, değişik esprileriyle süslediği sohbetimiz, Şafak Yüzbaşıgilün adı geçene kadar gayet neşeli gidiyordu. Bir ara Barış Manço’ya, teyzesinin oğlu Şafak Yüzbaşıgil’i soralım dedik. Birden yüzü değişti. «Onu bana niçin soruyorsunuz?» dedi.

Fazla üstelemedik. Zira anladığımız kadarıyla Barış, Şafak Yüzbaşıgil adından hoşlanmıyordu. Bilmem sizler nasıl yorumlarsınız? Bize Barış, Şafak’ı kendisine rakip görüyor gibi geldi.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-40-sayisi)

01.09.2015 10:16

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 25 Ağustos 2015 16:16

    SELİN MASUM

    büyük isimlerin arasında kendinden söz ettirmiş hoş boşuna efsane olmadı
  • Yayınlandı: 25 Ağustos 2015 16:17

    NURİYE BIÇAK

    hala dinledikçe mutlu oluyorum hiçbir zaman sönmeyecek bir ışık