Menü

Barış Manço’nun Tekzibine ”SES” Dergisinin Cevabı

Türkiye’de en kolay işlerden biri nedir bilir misiniz? Tekzip yollamak. Eğer bir röportajınız yapılmışsa, yazı çıktıktan sonra bütün dedikleriniz için «Ben söylemedim,» demeniz kafidir. Çünkü röportajı yapılan kimse ile, yapan karşı karşıyadır veya yanlarında bir, iki dost tanıdıkları vardır. Baş başayken söylenen sözlere, «Demedim,» demek de pek tabii ki çok kolaydır.

Bu, Barış Manço’da da böyle olmuştur. Halen Fransa’da olan Barış Manço, Ses’in 40’ncı sayısında çıkan röportajında yazılanları tekzip etti. Biz de 49’uncu sayımızda bı tekzibi yayınladık. Şimdi tekzip edilen yazıyla tekzibin bir mukayesesini yapıp kimin haklı, kimin haksız olduğuna ait kararı sizlere bırakıyoruz:

Önce şunu söylemekte fayda görüyoruz. Bütün mesele bir «söyledi – söylemedi» meselesidir. Biz «söyledi» diyoruz ve tam 3 şahit gösteriyoruz. Buna karşılık, «Söylemedim,» diyen Barış Manço, bir tek şahit bile gösteremiyor.

Barış Manço'nun Tekzibine ''SES'' Dergisinin CevabıBarış Manço tekzibinde aynen şöyle söylüyor: «Ben katiyetle İran’ın müzikte en ileri millet olduğundan bahsetmediğim gibi İtalyanların ise hiç anlamadığını iddia etmedim. «Biraz çetrefil olan bu cümleyi bir tarafa bırakıp röportaja dönelim. «Barış, dünyanın müzik bakımından en ileri devleti olarak İran’ı gösteriyor.» Şimdi müsaade ederseniz yine tekzibe dönelim: «Asırlara sırtını dayamış İran müziğini çok severim ve evimde sık sık dinlerim.» İran müziği hakkındaki kanaatim tekzibinde bile «ikrar» eden Barış Manço’nun İran müziği hakkındaki kanaati nedir, anlayabildiniz mi?

Biri çıkıp da size «Türkan Şoray, Türkiye’nin en iyi basketbolcusudur?» dese ne yaparsınız? Biz Barış Manço‘nun ağzından böyle bir cümle işittik. Barış, «Türkiye’de en beğendiğiniz şarkıcı kimdir?» sorumuzu büyük bir ciddiyetle «Öztürk Serengil» olarak cevaplandırmıştı. Hayrettir ki, tekzibinde bizim bunu alaycı bir ifadeyle vermemize şaştığını söylüyor. Üstelik tekzibin karmakarışık ifadesi içinde gerçek anlamı bulup çıkaramadığımız bir cümle var: «Yurdumuzda yapılmamış bir şeyi yaptığından ötürü candan alkışladığım Öztürk Serengil’i alaycı bir ifadeyle okuyuculara nakletmesindeki kasdı anlamadım.» Biz de bu cümleyi anlayamadık ve birden şaşırdık. Yani biz yazımızda alay etmişiz, hem de Öztürk Serengil’ le… Acaba Barış Manço, Öztürk Serengil’in avukatı mı?

Türkçede çizmeden yukarı çıkmak diye bir tabir vardır. Barış Manço‘nun tekzibindeki beni not almadığım için tenkit eden cümleler insanın aklına istemez bu sözü getiriyor. Hayır, yeri gelmişken şunu belirtmek isterim: Gazeteci, hiç bir zaman bir daktilo veya bir stenograf değildir. Bu, bir. Yine tekzibinde, «Müsait bir zamanda not alarak röportaj yapmanın faydalarını anlatacağını» söyleyen Barış Manço’nun bu isteğini de yerine getiremeyeceğimiz için üzgünüz. Kendisi muhabirlere ders verecek kadar ehliyet sahibi olmak yerine cümlelerini Türkçe gramer kurallarına uygun olarak başlayıp bitirmeyi öğrense çok daha iyi eder kanaatindeyiz.

Gelelim Şafak Yüzbaşıgil’e «Yeşilçam skandallerinden birini yaratmak için beni ve dayımın oğlu olduğundan çok, yaptığı müzik yönünden takdir ettiğim Şafak Yüzbaşıgil’i kullanmaya kalkışmasını büyük ayıp olarak karşılıyorum,» diyen Barış’a bizim de bir çitt sözümüz var: «SES bir skandal mecmuası değildir. Olsaydı, Barış – Şafak anlaşmazlığına sayfalarında daha fazla yer verirdi.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-52-sayisi)

10.08.2019 23:32

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

 • Yayınlandı: 20 Ağustos 2015 18:03

  Cansu Kaya

  Ses dergisi kavgada bile sölenmicek şeyler sölemiş valla barış abi buna ne cevap verdi çok merak ettim doğrusu
 • Yayınlandı: 24 Ağustos 2015 15:45

  Serkan Akdemir

  vay ses atar yapmıııış
 • Yayınlandı: 24 Ağustos 2015 15:45

  Selim Kutu

  barış abi altında kalmamıştır bence devamı var mı haberin?
 • Yayınlandı: 4 Eylül 2015 12:43

  AYDIN AK

  ses fena gaza gelmiş yalnız :D