Menü

Basketbolda İlk Milli Heyecan

Eskişehir’den sayın Turhan Şenersin ilk milli basketbol maçımızı soruyor. «Ay-Yıldızlı basketbol takımı ilk maçını hangi tarihte, nerede, kime karşı oynadı; bu maçın sonucu ne oldu?» diyor. Değerli okurumuzun sorduğu bu soruyu cevaplarken, yurdun çeşitli bölgelerinden gelen birikmiş mektupları da cevaplamış olacağız böylelikle.

Milli Basketbol Takımımız ilk maçını 24 haziran 1936 çarşamba akşamı İstanbul’da, Beyoğlu Halkevi Spor Salonu’nda, Yunanistan’a karşı oynadı ve bu karşılaşmayı 49-12 kazandı.Bu maçın Türk spor tarihinde önemli bir yeri vardır. Türk Basketbolu’nun öncüleri diye adlandırabileceğimiz bir avuç ülkücü genç, bu ilk maçımız için aralarında topladıkları para ile Yunan Milli Basketbol Takımını İstanbul’a getirmişler ve bütün masrafları da yine kendi ceplerinden ödemişlerdi.

Robert Kolej’in Rus asıllı öğretmeni Nadolsky ile İngiliz asıllı öğretmeni Mr. Allen’in yönettikleri bu tarihi maçı kalabalık bir meraklı topluluğu izlemiş ve Türk Takımı çıkardığı üstün oyunla Yunanistan’ı perişan ederek 49-12 yenmişti. Takımımız maçın ilk yarısını 13-4 ilerde bitirmişti.Bu tarihi maçta Ay-Yıldızlı formayı giyen ilk milli basketbol takımımız ve 49 sayının oyunculara dağılış şekli şöyledir:

Naili Moran (kaptan) 4 sayı, Feridun Koray 4 sayı, Sadri Usuoğlu 11 sayı, Hazdayi Penso 6 sayı, Jak Habib 20 sayı, Nihat Ertuğ 0 sayı, Dionis Sakalak 6 sayı, Hayri Arsebük 2 sayı.Bu ilk Milli Basketbol Takımımızda yer alan oyunculardan Naili Moran, uzun yıllar Atletizm Federasyonu Başkanlığı yapmış, Sadri Usuoğlu ise Beşiktaş takımında uzun yıllar kaleci oynadığı gibi yöneticilikde de başarılı olmuş ve «Arap Sadri» adıyla ölümsüz bir ün yapmıştır. Feridun Koray da Basketbol Federasyonu Başkanlığı görevinde bulunmuştur.

Milli Basketbol Takımımız bu ilk maçında gösterdiği başarılı oyun ve aldığı parlak sonuçla kendisine 1936 Berlin Olimpiyat Oyunları’nın kapısını açmıştı. Ceplerinden harcadıkları parayla ilk milli maçımızı oynayan ülkücü gençler, amatör sporun en büyük şöleninde de Ay-Yıldızlı formayı şerefle temsil etmişlerdi. Kendilerini bu nedenle burada bir kez daha saygı ile anmak gerekir.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/hayat-spor-dergisinin-1974-tarihli-39-sayisi/)

19.02.2021 17:30

Kategoriler:   Spor

Yorumlar