Menü

Bayram Misafiri Ivana Zanicchi

ŞU son birkaç yıldır müzik dünyasının ünlü sesleri, artık bizlere seslerini dinletmez olmuşlardı. Bundan bir kaç yıl önce akın, akın İstanbul’a gelen beynelmilel şöhretler bugün ancak turistik gezi için İstanbul’a geliyorlar, şehrimizde ya iki gün, ya üç gün kalıp gidiyorlar, France Gali, Michelle Polnareff’den sonra geçtiğimiz haftalarda İstanbul’a bir başka turist şarkıcı daha geldi: Iva Zanicchi. Bu beynelmilel şöhret de diğerleri gibi İstanbul’u son derece beğendi, yakın zamanda tekrar gelmek için söz verdi ve arada bir çevresine, etrafındaki gazetecilere bakıp. «Hayret! Demek Türkiye’de bu derece tanınıyorum ha!» dedi ve bu şaşkınlık arasında da eylül ayında tekrar İstanbul’a gelip, konserler vermek için bir mukavele imzalayarak İtalya’ya döndü.Iva Zanicchi İstanbul’a adı «Bahar Bayramı» olup, aslında kıştan pek farkı olmayan 1 mayıs günü geldi. Yanında menejeri ve ayni zamanda kocası Ansoldi, Rifi plak şirketinin müdürü kayınpederi ve kayınvalidesi vardı, Iva Zanicchi İstanbul’da kocasının soyadını kullandığı için öyle sessiz sedasız geldi ki. hemen hiç kimse onun ünlü bir şarkıcı olduğunu anlamadı. Geldiklerinin ilk gecesi Kervansaray’a eğlenmeye giden ünlü şarkıcıyı ilk tanıyan Ayferi oldu. Iva’nın seyirciler arasında olduğunu gören Ayferi ona kendi şarkılarını okuyarak sahneden hoşgeldin kabilinden bir şeyier söyledi ve sahnede başlayan arkadaşlık, Iva İstanbul’dan ayrılıncaya kadar devam etti.

Altı kere San Remo Müzik Festivali’ne girip, iki kere birinci, bir kere dördüncü. bir kere de üçüncü olan Iva Zanicchi bu yılki festival hakkında sorduğumuz sorulara pek cevap vermek istemedi. Fakat konuşmalarının arasında Adriano Celentano’yu sadece gençlerin tuttuğunu, Patty Pravo’nun sesinden çok güzelliğiyle İlgi çektiğini belirterek 1970 San Remo Müzik Festivali’nde üçüncü olmasından dolayı duyduğu üzüntüyü üstü kapalı da olsa belirtti.

Hayli uzun boyu, zayıf fakat cazip vücudu, kemikli yüzüyle her gittiği yerde ilgi çekmesini bilen Iva Zanicchi İstanbul’da kaldığı dört gün içinde kırmızı, yanları yırtmaçlı maksi elbisesini sırtından hiç çıkartmadı. Yüzünde makyajın M’si bile yoktu. Sarı saçlarını çingene stili bağlıyor, gözüne de daima bir güneş gözlüğü takıyordu.İstanbul’a geldiği günlerde en çok iki yaşındaki kızını özlediğini belirten ünlü İtalyan şarkıcısı dört günlük turistik seyahatini üç iş mukavelesiyle noktaladı desek yeridir. Önce Iva İstanbul’a gelip konserler vermek için bir mukavele imzaladı, sonra bu yıl San Remo’da üçüncü olan şarkısı «L’arca Di Noe»yi Türkçe sözlerle okumak için plakçılarımıza söz verdi ve İstanbul’da kendisine gerçek bir Türk misafirperverliği gösteren Ayferi’ye kayınpederinin plak şirketiyle çalışması için bir mukavele imzalatarak Avrupa’ya davet etti. Konuşmalarının arasında sık sık, «Avrupa’da meşhur olmuş bir Türk şarkıcısı tanımıyorum,» diyen Iva havaalanında, basın mensuplarına şöyle söylüyordu :– «Avrupa’da ilk şöhret olan şarkıcınız Ayferi olacaktır. Sesini çok beğendim. Onu İtalya’da şöhret yapmak için bizzat uğraşacağım.»

Iva Zanicchi dört gün kaldığı İstanbul’u çok sevmişti. Uçağın merdivenlerimden şöyle bağırıyordu:

– «Eylülde yine İstanbul’dayım.»

(Alıntıdır. Bkz. http://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1970-tarihli-20-sayisi)

19.10.2020 22:16

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar