Menü

Beatle Topluluğu Walt Disney’e Meydan Okuyor

Beatle Topluluğu Walt Disney'e Meydan OkuyorBir minicik fare, evet şu bir çoğumuzu korkutan, bucak bucak kaçırtan minicik bir fare, sinema dünyasının çehresini birden değiştirivermiş, «Karton film» in gelişmesine sebep olmuştu. Küçüklerin «Miki Fare» filimleri dedikleri ‘Karton filmin babası Walt Disney, bir gün eşiyle beraber bir tren yolculuğu yapıyordu. Birden kompartımanlarına minicik bir fare girdi. Ve işte Karton filimlerin ölümsüz kahramanı Miki Fare böyiece doğmuş oldu. O minicik fare Walt Disney’e büyük bir ilham vermişti…

Beatle Topluluğu Walt Disney'e Meydan Okuyorİlk Miki Fare filmi yapıldıktan uzun yıllar sonra, Karton filim sanatı gene büyük bir gelişme devresine girmiş sayılıyor. Bu defa hanımların korktukları Miki Fare değil de, şarkılarına bayıldıkları Beatle’lar, «Karton» filim kahramanlan olarak sinemaseverlerin karşısına çıkıyorlar.

Müzik dünyasının en başarılı topluluklarından biri olan Beatie’ların, söyledikleri şarkılar, çevirdikleri normal filimler ve açtıkları butikle şöhretleri zaten dünyanın dört bir yanına ulaşmıştı. Bunun yanı sıra kendilerini bir de Karton filim macerasına atmalarına sebep var mıydı?

Beatie’ların Karton filimde başarı sağlamalarına ön ayak olan menecerleri bakınız hikayeyi nasıl anlatıyor:

Beatle Topluluğu Walt Disney'e Meydan Okuyor– «Beatie’ların günlük yaşantılarından ilham alınarak hazırlanan küçük bir Karton filim, bundan dört yıl önce televizyonda gösterilmişti. Seyirciler bu programı o kadar beğendiler kî, program dört yıldır aynı şekilde devam ediyor. Televizyondaki başarı, Beatle’ları sinemada da Karton filim denemesi yapmaya sevk etti. Fakat bu iş tabii sanıldığı kadar kolay olmadı. Bir kere senaryo meselesi çok önemliydi. Sonra Beatie’ların tiplerinden birer Karton filim kahramanı yaratmak gerçekten büyük bir ustalık isteyen ince bir işti. Hepsi halledilse bile Beatie’ların ressamlara poz vermek için boş zaman bulmalarına imkan var mıydı? Fakat bütün bunlar, Beatle’ları da, beni de yıldırmadı. Çalıştık vs sonunda bu işi de başarabildik.»

Menecerin dediği gibi Beatie’ların Karton filminin hazırlanması hiç de kolay olmamıştı. En başta senaryo meselesi büyük zorluklar yaratmıştı. Beatie’ların son yıllarda pek tutulan «Sarı Denizaltı» şarkısından ilham alınarak hazırlanan senaryo, tam altı defa yazılmış ve altısı da beğenilmemişti. Nihayet Yale Üniversitesi’nin edebiyat profösörlerinden bir gurup bu işi üzerlerine almışlar ve tam altı haftada «Sarı Denizaltı» filminin senaryosunu tamamlayabilmişlerdi.

Senaryo hazırlandıktan sonra iş, teknik eleman bulmaya kalmıştı. Beatle’lar Karton filim çevirmeyi kabul ederken, filmin teknik bakımdan da diğer Karton filimlerden üstün olmasını şart koşmuşlardı. İyilik, kötülük, iyimserlik, kötümserlik ana fikri üzerinde kurulan senaryoda «Sarı Denizaltı» hikayesinin işlenmesine yardım eden bir araç oluyordu.

Beatle Topluluğu Walt Disney'e Meydan OkuyorBeatie’ların Karton filminde değişik on teknikten faydalanıldı. Bazı sahnelerde Beatle’lar, ‘hareket eden resim’lerinin yanında yer aldılar. Hareketsiz fotoğraf, hareket eden resim ve gerçek aktörler hep bir arada seyircinin karşısına çıkarılmıştı. Böylece Walt Disney’in yarattığı Karton filim dünyası birden bire gelişi vermiş, çeşitli unsurları da birden bire sayıca çoğalıvermişti. Bu filmin bir başka özelliği de gerçekle hiç bir ilgisinin bulunmaması, sadece seyircilerin hayallerine hitabetmesiydi. Filimde, «Sarı Denizaltı» isimli şarkıdan başka, dokuz şarkı daha var. Tabii hepsini de Beatles topluluğu söylüyor.

162 ressamın bir yıldan fazla bir süre çalışarak meydana getirdikleri bu filim, 85,5 dakika sürmektedir. Bazı bölümlerde kamera oyunlarıyle filme üç buutlu hava da verilmiştir.

Beatie’ların karikatürlerini çizen ressamlar, ünlü müzik topluluğunun daha önce çevirmiş olduğu filimleri ellişer-yüzer kere seyrettikten sonra çalışmalara başladılar. Daha önce de belirttiğimiz gibi seksen beş dakikalık filmi ancak bir yılda tamamlayabildiler. Bu filim umulan başarıyı sağlarsa, Beatle’lar işlerini güçlerini bırakıp serî halinde «Beatle Karton Filimleri» çevirecekler.

(Alıntıdır. Bkz. http://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-33-sayisi)

01.09.2015 10:58

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

 • Yayınlandı: 25 Ağustos 2015 17:05

  Burcu Semiha

  vay vay meydan okumalar falan ne garip şeyler :D
 • Yayınlandı: 8 Eylül 2015 15:10

  HALİT KUMRU

  ahah çıkmışmıydı acaba beatlesın çizgi filmi ben hatırlayamadım :D
 • Yayınlandı: 8 Eylül 2015 15:12

  SERDAR KANIT

  bende hatırlayamadım ama eğlenceli bir proje olduğu ortada :D