Menü

Bedri Böke

TÜRK binicilik aleminden bir yıldız daha kayıverdi; değerli şampiyon Bedri Böke’yi kaybettik. 1950 sonrasının o fırtına takımından Fethi Gürcan, Cevdet Sümer ve Nail Gönenli’den sonra Bedri Böke de genç bir yaşta aramızdan göçüp gitti…

Bedri, 1920 yılında İstanbul’da doğmuş, tahsilini Harbokulu’nda yaptıktan sonra 1939 yılında Süvari Subayı olarak kahraman, ordumuz saflarına katılmıştı. Devresinin en gözde öğrencilerinden biri olan Böke, Harbokulu’nu dokuzunculukla bitirmişti.Binicilik sporuna ordumuz saflarında başlamış, 1948’de Yüksek Binicilik Okulu’na atanmıştı. 1952 yılından itibaren resmi yarışmalara katılan Bedri Böke, 1954 yılında ilk kez milli binicilik ekibimizde yeralmış ve o sene 20 marttan 5 hazirana kadar süren «Avrupa Turnesi» sırasında çeşitli uluslararası yarışmalarda Türkiye’yi temsil etmişti. Marsilya Uluslararası Konkurhipikleri’nde «Atıl» isimli atıyla aldığı birincilik, onun bu ilk uluslararası yarışmalarında ilk büyük şampiyonluğunu teşkil etmişti.

Bundan sonra Bedri Böke’nin binicilik yaşantısında başarılar devri başlamıştı. Milli Binicilik Ekibimiz’in değişmez bir elemanı olan Bedri Böke, 1955 yılında İrlanda Konkurhipikleri’nde 2.10 metreyi geçerek birinci olmuş ayrıca Belgrad Konkurhipikleri’nde aldığı iki ikincilik, 1956 Viyana Konkurhipikleri’nde takım birinciliği onun uluslararası alandaki başarılarının devamını teşkil etmişti.1956 yılında Stokholm’de yapılan Atlı Olimpiyat OyunIarı’nda da binicilik ekibimizdeki yerini koruyan genç binicimiz, ayni sene Aahen Konkurhipikleri’nde takım birinciliğini kazanmamızda önemli rol oynamıştı.

Binbaşı rütbesinde iken ordudan ayrılıp sivil hayata atılan Bedri Böke binicilik yaşantısını sivil kulüplerde sürdürmeye devam etmiş bu arada 1959 yılında sivil binici olarak katıldığı Birinci İstanbul Enternasyonal Konkurhipikleri’nde üstün bir başarı göstererek bayrağımızı birincilik direğine çektirmişti.Sivil hayata atılmış bulunması yüzünden ordumuzun teşkil ettiği milli ekiplerden uzak kalan Bedri Böke bu nedenle en verimli bir devrinde uluslararası alandan ayrılmıştı. Son yıllarda Ankara Bölgesi’nin Binicilik Ajanı olarak bu spora hizmete devam etmekteydi.

Fethi Gürcan, Cevdet Sümer ve Nail Gönenli’den sonra Bedri Böke’nin de vefatıyla 1950’lerin o fırtına takımından büyük bir şampiyon daha aramızdan göçüp gitmiş bulunuyor maalesef.Türk binicilik tarihine altın nal izleriyle imzasını atan bir şampiyon daha kaybeden binicilik dünyamıza ve o büyük şampiyonun sporcu eşi ile iki çocuğuna başsağlığı, altın kalpli insan Bedri’ye Ulu Tanrı’dan rahmet diliyoruz…

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/hayat-spor-dergisinin-1974-tarihli-29-sayisi)

22.09.2020 22:45

Kategoriler:   Kim Bunlar, Spor

Yorumlar