Menü

Belgin Doruk ve “Yedi Cüceler”

BUNDAN yıllarca önce Walt Disney tarafından karton filim olarak yapılan «Pamuk Prenses ve 7 Cüce» yi bir yerli filim olarak çevirme fikri ilk olarak Ayşecik’in babası Hamdi Değirmencioğlu’ndan çıkmıştı. Değirmencioğlu, fikrini birkaç prodüktöre açmış, bunlardan Hisar Film sahibi Özdemir Birsel bu projeye «Olur.» demişti. Olur demişti ya, iş sadece «Olur,» demekle ve parayı koymakla bitmiyordu ki… Çünkü 7 tane cüce lazımdı.Kaldı ki, iş sadece 7 cüceyi bulmakla bitmiyordu, bu 7 cücenin yedisinin de hiç değilse biraz rol kabiliyeti olması, kamera karşısında kendilerinden istenileni yapabilmeleri gerekiyordu. Şimdi sıkılacaksınız ama, o zaman da her şey halledilmiş olmuyordu. Bu 7 cüce filimde «Keloğlan», «Uykucu», «Bilgin», Neşeli». «Öfkeli» gibi belirli 7 tipi canlandıracaklardı ve masal herkes tarafından bilindiği için bulunan cücelerin masaldaki tiplere de uygun olması şarttı.

Hani «iş üç nalla bir ata kaldı…» diye bir söz vardır ya, durum onu pek andırıyordu. Konu belliydi, rejisör belliydi, başartistler belliydi de işin can damarı olan 7 cüce ortalıkta yoktu. Dört bir tarafa adamlar salındı, bütün Türkiye’de «Cüce artist» avına çıkıldı ve sonunda ele geçen 186 cüce arasında bir seçim yapılarak tam yedi cüce «yıldız adayı» olarak kamera karşısına geçtiler. Sonrasını biliyorsunuz…Tek filimle şöhret dan 7 Cüee’nin en genci 16 yaşındaki FEVZİ BABA — filimdeki ismiyle — (Hapşırık) tır. Ortaokul üçüncü sınıf öğrencisi olan Fevzi, sinema uğruna terk-i tahsil etti. Kendinden büyük üç kardeşi daha var. Fevzi’nin üç kardeşi boy – pos bakımından normal insanlar, buna mukabil Fevzi’nin tırnağının ucundan saçının teline kadar topu topu 81 santimlik bir mesafe var. Bir diğer 81 santimlik «artist» de TAYYAR YILDIZ (Neşeli)… Karamanlı Tayyar, Mersinli Fevzi’yi hep «bir fazlasıyla» izliyor. Orta 3’ten ayrılmış, yaşı da 17. 17 yaşındaki bir diğer cüce de ALİ ABBAS BAYAR (Uykucu) – Sivas’ta doğan Ali, ortaokulu ikinci sınıfında bırakip sinemaya geçmiş. Boyu 91 cm.Cüceler arasında bir de «Babaoğlu» kardeşler var. BABAOĞLU Tardan AYHAN (Utangaç) 91 santim boyunda, 21 yaşında. O da işsizmiş, ama kardeşi 18 yaşındaki, 95 santim boyundaki AYDIN (Keloğlan) sinemaya geçmeden minicik dükkanında gazete satarmış. Kardeşler Zonguldak Ereğlisi’nde doğmuş.

İki cüce daha var listemizde. Bunlardan 23 yaşındaki MEHMET AŞIK (Öfkeli) cüceler arasında boyu uzun olanlardan (Tam 108 santim). Filim çevirmeden önce Beyoğlu’ndaki bir mağazada tezgahtarlık yapıyormuş. Deveden büyük fil olduğu gibi Mehmet Aşık’tan uzun boylusu da var. 7 cücenin en yaşlısı olan 34’lük NURİ TURGUT (Bilgin) elifi elifine 110 santim boyunda. O da sinemaya geçmeden önce Manisa’nın Akhisar’ında çobanlık yaparmış.İşte yukarıda saydığımız bu 7 cüceden ikisi ilk filimlerini çevirdikten sonra «transfer» oldular. «Pamuk Prenses» m büyük iş yapmasından sonra başlayan masal furyası içinde prodüktör Hamit Gülsoy da allem etti, kadem etti ve 7 Cüce’den ikisini «Keloğlan» Aydın Babaoğlu ile ağabeysi «Utangaç» Ayhan Babaoğlu’nu elde edip onları «Keloğlan» adlı filimde oynatmaya başladı. Yine aynı günlerde cücelerle ilgili bir başka şey daha duyduk. Filimciler Sadri Alışık’ı da 7 Cüce ile bir filimde oynatacaklardı. Hatta o filmin adı da belliydi: «7 Cüce İle Karışık – Sadri Alışık»… Bir başka haber daha: «Gûliver Cüceler Ülkesinde filme alınacak ve filimde tam 250 cüce rol alacak»… Anlaşıldığı gibi Yeşilçam’da bugünlerde «cüce piyasası» son derece açık ve işlek.Hepsi iyi, hoş ama bildiğimiz kadarıyla prodüktör Özdemir Birsel, 7 cüceyi devamlı olarak filimlerde oynatmak istiyordu. Bu yüzden «Pamuk Prenses» biter bitmez hepsinin eline üç – beş kuruş sıkıştırıp memleketlerine yollamamış, onlara Levent’te bir ev tutmuş, emirlerine bir araba tahsis etmişti. Peki, bu 7 cüceden ikisi gittiğine göre, şimdi durum ne olacaktı? Bu konuda Özdemir Birsel şunları söyledi:

– «Yeşilçam’ı benim kadar siz de bilirsiniz. Biri bir iş yapıp başardı mı, peşinden birkaç kişi aynı şeyi yapar. Bunu bildiğim için filmi yapmadan 7 cüce ile tek tek mukavele yapmıştım. Biliyorsunuz, filim biter bitmez hepsi birer şöhret oldular, inkar etmiyorum, ben de büyük para kazandım. Kazandım ama, bana bu parayı kazandıranları da unutmadım. 7 cüce için bugüne kadar tam 184 bin lira harcadım. Levent’te güzel bir evleri var. Yemeleri, içmeleri en güzel şekilde sağlanmış durumda. Ayrıca komisyonculara talimat verdim,Beyoğlu’nda güzel bir mağaza açacağım onlara. Aydınla Ayhan’ın gitmelerine üzüldüm tabii, ama onlardan çok ikisini kandıran filimci arkadaşa kırıldım. Benimle mukaveleleri olduğunu bile bile bunu bir meslektaşına karşı nasıl yaptı, hala havsalam almıyor. “Filim Yapımcıları ve İşletmecileri Federasyonu’na şikayet ettim. Federasyon bana hak verdi. O filmi hiç bir işletmeci satın almayacak. Tazminat davası da açacağım.»

Görüldüğü gibi şimdilik Yeşilçam’da hem cüceler rağbette, hem de cücelerin transferleri bile birer olay yaratıyor. Yazımızı bitirmeden «7 Cüceler» topluluğuna alınan iki yeni cüce aktörü de tanıtalım sizlere: Bunlardan biri SALİH ÇARPAR (Keloğlan/ll), diğeri de HARUN ATALAY (Utangaç/ll). Salih Zonguldaklı, 23 yaşında ve 96 cm. boyunda. Harun ise Erzurumlu, 17 yaşında ve 105 cm. boyunda…

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1971-tarihli-22-sayisi)

24.11.2020 02:52

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar