Menü

Belmondo Ölümden Döndü!

Rejisör Robert Enrico, memnun tavırla ellerini oğuşturdu. Setin bir kenarına hazırlanan büfeye son bir defa göz attı. Meze tabaklarına uzandı. Bir – iki küçük sandviç aldı; tadına baktı. Sonra şampanya şişelerinin bulunduğu buz kovalarını gözden geçirdi. Doğrusunu söylemek gerekirse bu dağ başında da anaka bu kadar mükemmel bir büfe hazırlanabilirdi.Soğuk kış günlerinde, serin rüzgarların estiği yarı güneşli ilkbahar günlerinde hayatlarından bezecek kadar çok çalışmışlar, yorulmuşlardı. Fakat, işte nihayet işin sonuna gelinmişti. İki saatlik bir çalışmadan sonra «Ho» isimli filim tamamlanmış olacak, rejisöründen teknisyenine kadar kadroda kim varsa hepsi derin bir «Oh» çekeceklerdi. Rejisör filmin son sahnesinin çekimi tamamlandıktan sonra arkadaşlarına bir veda partisi vermeyi düşünmüş ve bunun için de herkesi seferber edip bu dağ başında mükemmel bir sofra kurdurmuştu.

Şampanyasından, havyarlı sandviçine kadar ne ararsanız vardı masaların üzerinde. Filim çalışmalarının en hareketli devresinde rejisörün böyle bir partinin hazırliğiyle uğraşması belki filim çalışmalarını biraz aksatmıştı, ama sen zamanlarda moralleri bozulan artistler ve teknisyenler, parti lafını duydukları andan itibaren işlerine daha büyük bir şevkle sarıldıkları için rejisör gene bu işte karlı çıkmış sayılırdı.«Ho», başından sonuna kadar heyecanlı sahnelerle dolu bir yarış filmiydi. Son yıllarda otomobil yarışçılarının hayat hikayeleri, yarış sahneleriyle dolu macera filimleri sinemaseverler arasında büyük rağbet görmeye başladığı için, İtalyan rejisörü Robert Enrico da ünlü Fransız aktörü Jean Paul Belmondo’ya bu türde bir filim çevirtmek istemişti. Özel hayatının fırtınalı bir devresini yaşamakta olan Jean Paul Belmondo da filmin konusunu pek beğendiği için hemen teklifi kabul etmişti.

Fakat filim çalışmaları gerçekten çok yorucu olmuş ve ünlü aktör meslek hayatının en yorucu belki de en kahredici günlerini bu filmi çevirirken yaşamıştı. Ama işte artık her şey bitmek üzereydi. Filmin birazdan çekimine başlanacak olan son sahnesinde Jean Paul Belmondo’nun bineceği otomobil rakibini geçmek isterken bir virajı alamayıp devrilecek ve yanacaktı. Belmondo, yarışçı kıyafetini giymiş yarış otomobilindeki yerini almıştı bile.Rejisör Robert Enrico, Belmondo’yu bu kıyafette görünce hemen kaşlarını çattı. Biraz önceki neşeli halinden eser kalmamıştı. Aktöre, «Bugün sizin çalışmanız yok, dedi. «Zaten filim de bitiyor. Son sahneyi sizinle değil, dublörle çevireceğiz. Baş aktörümüzü bile bile ölüm tehlikesine atmayı göze alamayız.»

Bu defa sinirlenme sırası Belmondo’ya gelmişti. «Nasıl olur,» dedi, «Bu filmin baş aktörü benim. Filmin tehlikeli sahnelerini göze almasaydım, baştan bu teklifi kabul etmezdim.»

Rejisör ve yardımcılarının ısrarları, yalvarmaları boşa gitmiş, Jean Paul Belmondo filmin bu en heyecanlı ve en tehlikeli son sahnesinde dublörün oynamasına bir türlü razı olmamıştı.Bunun üzerine sette çok geniş emniyet tedbirleri alındı, can kurtaranlar hazırlandı. Ekibin doktoruna her türlü müdahaleye karşı hazırlıklı olması bildirildi ve nihayet son sahnenin çekimine başlandı. Belmondo, gerçek bir otomobil yarışçısı gibi arabayı büyük bir ustalıkla kullanıyordu. Ancak virajlardaki kaza sahnesinde Belmondo nedense pek atik davranamadı ve kendini alevlerin arasından güç kurtardı.

Gerçi yaralanmamıştı ama sahnenin çekilişini seyredenler de onun sağ salim alevler arasından çıktığını görünceye kadar ecelterleri dökmüşlerdi. Ünlü aktör, arkadaşlarının alkışları arasında rejisörün yanına gelirken çok neşeliydi. Robert Enrico da Belmndo’yu tebrik etti ve yarım saat sonra verilecek olan partide ilk kadehlerin gözünü budaktan sakınmayan aktörün şerefine kaldırılacağını müjdeledi.Biraz sonra «Ho» filminin ekibi tam kadro halinde bir araya toplanmış, buzlu şampanya kadehlerini tokuşturmaya başlamıştı. Filmin tamamlanması şerefine verilmesi kararlaştırılan parti, bu defa Belmondo’nun ölümden kurtulması şerefine verilmişti.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-33-sayisi)

07.01.2021 06:22

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 25 Ağustos 2015 16:56

    Anıl Dündar

    Allah korumuş