Menü

Ben Unutulacak Kadın Mıyım?

Figen Han küçük yaşta başladığı sanat yaşamının belki de en dağerli armağanı olan emekliliği kesinlikle kabul atmıyor. Film yapımcıları har na kadar kendisini unutsa da o kendisinden sakal bir sanatçı tanımayarak, yoluna başka bir yön varmaya niyetli olmadığını belirtiyor…Daha henüz oniki yaşındayken, yeni gelişmeye başlayan göğüsleriyle sinemaya merhaba diyen Figen Han Yeşilçam’daki seks filmlerinin bitimiyle hayata küskün bir hale geldi. Seks fırtınası Yeşilçam’ı kasıp kavururken vücudunun hakkıyla bir çok filmde başrol oynayan sanatçı şimdi tüm oyun gücünü kullansa da figüranlıktan öteye gidemiyor. Gidemeyişi bir yana bir da emekliye ayırıyorlar onu.

Bir çok çalışan kişinin rüyalarını süsleyen emeklilik, bugün otuzaltı yaşında olan Figen Han’ı altmış yaşına gelmişcesine çökertiyor. ”Ben on tane genç kıza taş çıkartının. Sinemada benden seksi bir sanatçı düşünemiyorum. Gözlerimle bile sevişirim ben. Vücudumun her bir köşesini bir başka sevdirir, bir başka türlü sunarım sinemaseverlerin gözleri önüne. Beni harcamaya çalışıyorlar, ama, harcatmayacağım kendimi. Emekliliği de istemiyorum. Benim teyze dediklerim hala piyasadayken, bir kalemde silemazlar beni. Ben unutulacak kadınınıyım?” diye diretiyor.Oysa film yapımcıları Figen Han’ın ne kapısını çalıyor, ne de ona uygun bir rol ayarlıyorlar. O sadece kendi kendini avutuyor ve sanatçının son perdesinin kaderini silmek istiyor.

Belki fazla yaşlı değil ama Figen Han taze kanların birbirine rakip olduğu bir zamanda, bu savaşını bakalım ne kadar sürdürecek. Öte yandan Yeşilçam sokağında taban çürütmüş ama hiçbir güvence sağlayamamış, sefaletin kucağında yardım eli bekleyen bir çok sanatçı arasında kendisine gülen bu emeklilik talihini de tepmesi onun için son fırsatı kaçırmaktan öte birşey olamaz herhalde.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/sey-dergisinin-1983-tarihli-10-sayisi/)

11.02.2021 23:02

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar