Menü

Bergama’da Olanlar

Bergama'da OlanlarYeşilçam’ın gizli kalmış bütün aşkları Bergama’ya kadar taşmış, ne kadar skandal yıldızı varsa, soluğu bu Ege kasabasında alıp, bir yandan film çevirirken, bir yandan da gerçek anlamda ateşli bir aşk hayatının içinde kendilerini bulmuşlardır. Bergama’ya bir film çevirmek üzere gelen Müca film’in prodüktörü, rejisörü, kameramanı, artistleri ve figüranları, tek değil çok yönlü aşklar yaşamışlar, bir tekiyle yetinmeyip, değişik kızlarla kıyasıya sevişip durmuşlardır.

Bir yıldan beri çevrildi, çeviriliyor diye hakkında balonlar uçurulan tarihi “Bozkurtlar Geliyor” filminin çekim işi nihayet, Mayıs sonlarında gerçekleşmiş, Müca Film ekibi, kalabalık bir kadro halinde, çekime en elverişli mekan olan Bergama’nın yolunu tutmuşlardır. Fikret Hakan’ın Bergama’ya altı gün geç gelmesinden sonra başlanan film çalışmaları, yaşanan büyük aşklar yüzünden zaman zaman aksamış ve Figen Say’ın geçirdiği kaza yüzünden bir ara durakladıktan sonra bir ayda bile bitirilememiştir.

“Bozkurtlar Geliyor” filmi aşk skandallarıyla olduğu kadar, kazalarıyla da rekor kırmış ve sevişen birçok yıldızın yanı sıra, orası burası sakatlanan yıldızların da en çok göründüğü bir çekim olmuştur. Kermes Şenliği’nde attan düşerek kolu kırılan ve İstanbul’a getirilip, 13 gün Amerikan Hastanesi’nde tedavi gören Figen Say’dan başka, Fikret Hakan’ın da bir kılıç darbesiyle eli kesilmiş, Sevda Nur, yanar sigarayı otel odasında unuttuğundan oda tutuşmuş, Necati Er balkondan düşüp yaralanmış, Cavit Yürüklü de sıcak yüzünden sette iki defa düşüp bayılmıştır.

Bergama'da OlanlarBergama’da iki otele yerleşen film ekibi, geceli gündüzlü içki alemlerine daldıkları ve yöneticiler de ipin ucunu kaçırıp, çalışmaları idareden aciz kaldıkları an işler durmuş, işler durunca aşklar başLamıştır. Artistlerden Güven Erte, Figen Say’a olan eski aşkı yüzünden içmeğe başlamış, içtikçe kavgalar çıkarmıştır. Prodüksiyon amirine 11 defa kafa atan Erte, bir gece Figen Say’ın oteldeki odasının kapısında karşılaştığı Cenk Er’le yumruk yumruğa kavga etmiş ve bu kıyasıya savaş, ancak etraftan yetişenler tarafından güçlükle önlenebilmiştir. Ertesi gün Güven Erte’nin, ayni ekipte bılıman Sevda Nur ile nişanlanmaları haberi ise büyük bir sürpriz etkisi yapmıştır. Kardeşler Restoran’da ekibin en yaşlı kişisi Atıf Kaptan tarafından takılan yüzüklerle ilan edilen nişan haberi, gerek Müca Film mensupları, gerekse Bergamalılar arasında bir bomba’gibi patlamış, 350 liraya mal olan nişan, Bergama’daki süratli jet aşkların en olumlusu sayılmıştır. Birbirlerini deli gibi sevdikleri için nişanlandıkları çifti çekemiyen arkadaşları ise, Güven Erte’nin sırf Figen Say’dan öc almak için bu nişan işine seve seve koştuğunu iddia etmişlerdir.

Bergama’daki yasak aşkların en ateşlisini Oya Peri adlı sarışın dilber yaşamış ve yaşatmıştır. İlk kez birkaç ay önce Ertem Eğilmez’in ortaya çıkardığı ve “Ömre Bedel Kız” filminde Ye-Ye Kralı Erkut Taçkın’ın sevgilisi rolünde oynattığı şen dul Oya Peri, Bergama’da ucuz aşkların peşine düşmüş, önce Fikret Hakan’la dolaştıktan sonra Necati Er’de karar kılmış ve peşinden ayrılmaz olmuştur. Necati Er nereye gitse, Oya Peri de onunla gitmiş, şöhreti skandallarda aramağa koyulmuştur. Oya Peri önce, rejisör Cavit Yürüdü’nün ve prodüktör Müfit İlkiz’in ailelerinin de bulunduğu otele alındığı halde, şen dul ertesi gün oradan ayrılıp, bekar artistlerin kaldığı otele geçmiş “Burası daha neşeli. Hoş vakit geçiriyorum” demiştir.

Bergama'da OlanlarFilmciler Bergama’da bir ara içki alemlerine o kadar fazla dalmışlar ki, patlak veren skandalları ve olayları önlemek için Cavit Yürüklü, Fikret Hakan ve Özkan Yılmaz, tıpkı padişahların devrinde olduğu gibi “İçki yasağı” kovmuşlar ve içki içenleri gizlice takibe başlamışlardır. Hakan bir ara “İçki yüzünden çalışamadığımız gibi rezil de oluyoruz. Bu gidişle cinayet bile işlenecek” deyip, yasağa uyulmasını istemiş, fakat pek aldıran da olmamıştır. Bunun üzerine içkiyi fazla kaçıranların odalarına baştanlar yapılmış, Necati Er, Güven Erte ve Cenk Er’e yasağa uymadıklarından dolayı çok ağır sözler sarfedilmiş, çıkan kavga güçlükle önlenebilmiştir.

Müca Film ekibi, çalıştıkları Bergama’dan 11 kilometre uzaklıktaki çiftliği aşk bahçesi haline getirmişler ve tatlı tatlı sevişmişi erdir. Çiftlikteki her ağacın altında figüranından baş artistine kadar mutlaka bir çifte rastlanıyor ve bunlar birbirlerinden ilham alarak, birbirlerinin gözleri önünde başbaşa olmakta asla bir sakınca görmüyorlardı. Muhalif gruptan Güven Erte-Sevda Nur, Cenk Er-Ferda Ferdağ, Necati Er-Oya Peri çiftlerinin çekim süresince birbirlerinden ayrıldıkları pek görülmemiştir.Yalnız Fikret Hakan’la Figen Say, dargın oldukları için ağaç altlarında tek başlarına oturmuşlardır.

İçki ve aşk yüzünden çalışmalar uzakdıkça, ekipteki herkesin ceplerindeki paralar suyunu çekmiş, ve parasız kalan ekip, çiftlikten otele kadar olan 11 kilometre yolu marşlar söyleyerek yayan olarak katetmişlerdir. Figüran kıtlığından, ekibin bütün kişileri filmde rol almış, prodüktör Müfit ilkiz, Kameraman Cahit Engin, oğlu Erdoğan Engin figüran olarak gözükmüşlerdir.

Filmcilerin hafifmeşrep hareketleri Bergamalılar tarafından ibretle seyredilmiş, tepkilere yol açan yasak aşklar halta kızdırıp bir akşam otele bastan yapmağa kalkışmalarına yol açmıştır. Her an patlaması beklenen büyük bir olay, ancak Bergamalıların kendisine “baba” diye hitap ettikleri Atıf Kaptan’ın zoruyla önlenebilmiştir.

Gece gündüz içilen içkiler, Bergama’da çeşitli olayların çıkmasına sebep olmuş, M. Ali Akpmar “Bizi Bergamalılara kepaze ediyorsunuz” diye Güven Erte’nin odasına girip kılıçla üzerine yürümüştür. “Seni öldüreceğim” diye bağıran Akpınar’ın kılıç darbesi, ancak Cenk Er’in araya girmesiyle bertaraf edilmiş ve büyük bir facianın önü alınmıştır.

ÇBergama'da Olanlarekim süresince Oya Peri’nin Ankaralı ünlü bir avukat olan eski eşi Arslan da Bergama’ya gelmiş, halen himayesinde bulunan sarışın dilberi birkaç defa İzmir’e yemeğe götürmüştür. Bergama’da Cenk Er’le büyük bir aşk yaşadığı anlaşılan Sevda Ferdağ’ın ablası, bir zamanlar beyaz perdenin ünlü jön-fi’si Ferda Ferdağ için bir başka erkek daha Hüseyin Baradan Bergama’ya gelmiş ve üç gün kaldıktan sonra dönmüştür.

Bergama’da çırılçıplak göle giren ve Kleopatra’nın yıkandığı söylenen tarihi banyoya sokulan figüranlar ise, kapanın elinde kalmış, bir kısım artist ve yöneticilerin de bunlarla geceleri “mum söndü” alemi yaptıkları ileri sürülmüştür. Bu arada filmin prodüktörü Müfit ilkiz’in yakın arkadaşı prodüktör Metin Gürkan da Bergama’ya gelmiş ve onun da adı çeşitli aşk dedikodularına karışmıştır. Filmin yapımcısının “Seni başrollerden birinde oynatacağım” diye Bergama’ya götürüp, figüran olarak oynattığı bir Üniversite öğrencisi olan İnci Gürsel, birçok kimseden aşk teklifi almış ve geldiğine geleceğine pişman olmuştur.

Böylece Bergama macerası, olaylı, skandallı bir şekilde kapanmış “Bozkurtlar Geliyor” filmi de kazalı belalı bir şekilde sona erdirilmiştir. 4. Yüzyılda Orta Asya’dan çıkan Göktürklerin kavimlerinden olan Bozkurt obalarının birbirleriyle olan mücadelesini anlatan filmin senaryosunu Vecdi Uygun yazmış, rejisörlüğünü Cavit Yürüklü yapmıştır.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/pazar-dergisinin-1967-tarihli-561-sayisi)

01.09.2015 09:44

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

 • Yayınlandı: 26 Ağustos 2015 10:27

  Nuran Namlı

  Hatırlıyorum bu gunleri
 • Yayınlandı: 8 Eylül 2015 17:17

  AHMET SEZEN

  yıldızlar kadrosu fılmın olayları bitmemiş :D
 • Yayınlandı: 8 Eylül 2015 17:18

  SERDAR KANIT

  konusuda ilgi çekici bir projeymiş o günlerde gözümde kactı heralde hiç hatırlamıyorum
 • Yayınlandı: 13 Kasım 2016 15:19

  Belgin ekinci

  Mahalleli tren yapmış resmen ;) aklıma cem yılmaz geldi :hani bizdik marjinal :)