Menü

Berkant ‘a Samanyolundan Önce Bıyık Sonra Araba Geldi

Berkant 'a Samanyolundan Önce Bıyık Sonra Araba GeldiSamanyolu… Samanyolu… Ve yine Samanyolu… Radyoyu açıyorsunuz bu, gazinoya, çay bahçesine gidiyorsunuz bu… Son günlerin en popüler şarkısı oldu. 7’den 70’e kadar herkesin dilinde, herkesin ağzında…

Sözlerini Teoman Alpay’ın yazdığı, müziğini Metin Bükey’in yaptığı bu şarkı, önceleri pek ilgi görmemişti. Halk bu şarkıyı ilk defa, aynı adı taşıyan filimde duymuştu, ama nedense pek ısınmamıştı. Sonra plağı yapıldı ve sözlerini yazanın da, müziğini yapanın da, plağa okuyan Berkant’ın da inanamadığı bir şey oldu. Samanyolu, «Plak duvarını» son süratle aşmış, Türkiye’de pek az plağa nasip olan bir satış grafiğine sahip olmuştu. Berkant Samanyolu’nu meşhur ederken, Samanyolu da Berkant’! şöhretin zirvesine çıkarmıştı.

Türkiye’de ilk defa bir plağın satışı 100 000 rakamına eriştiği için Berkant’a bu yakınlarda bir «Platin Plak» verilecek. Samanyolu’nun Berkant’a kazandırdıkları sadece bunlar değil. Şöhretli şarkıcı bu plak sayesinde bir de otomobil sahibi oldu. Şimdi altında, 1961 model «Thunderbird» marka bej renkli bir otomobil var. «Samanyolu» şarkısını mırıldanarak Boğaz yollarında, yazın tadını çıkarıyor.

Arka sayfamızda Berkant’la Samanyolu hakkında konuşmalarımızı bulacaksınınz. Ünlü şarkıcı, ünlü şarkısı ile gökteki Samanyolu sistemi arasında çok ilgi çekici benzetmeler yaptı.

– «Samanyolu, güneş sisteminin içinde bulunduğu, uçsuz bucaksız bir yıldızlar kümesidir. Uzayda, bizim Samanyolu’muzun dışında henüz keşfedilmemiş bulunan daha başka birçok Samanyolu vardır.»

Berkant 'a Samanyolundan Önce Bıyık Sonra Araba Geldi– «Müzik dünyası da milyonlarca irili ufaklı yıldızlardan kuruludur. Uçsuz bucaksız bir yıldızlar kümesidir. Ne var ki, müzik dünyasının bu yıldızlar piyasası kümesinde, benim söylediğim Samanyolu’ndan başka Samanyolu yoktur.»

– «Samanyolu, 100.000.000. 000 kadar yıldızdan meydana gelmiştir. Oldukça basık bir helezon biçimindedir. Orta kesimlerindeki yıldız yoğunluğu, dış kesimlerden daha çoktur.»

– «Samanyolu, 58 kelimeden meydana gelmiştir. Oldukça basit bir melodi olup, vals ritmindedir. Orta kesimlerindeki Bir şarkısın sen, ömür boyu sürecek Dudaklarımdan yıllarca düşmeyecek. mısraları, şarkının ‘tekrar’ bölümleridir. Müzik bakımından son derece kulağa yatkındır. Alaturka müzikten hoşlananlarla, alafranga müzik hayranları arasında, adeta bir köprü olmuştur.»

– «Samanyolu’nun ortasındaki asıl yoğun kısmın çapı 30 000 «parsek» tir. (1 parsek = 3.26 ışık yılı) Bu kesimin kalınlığı çok azdır. Ortada, en şişkin yerinde kalınlık 5 000 parsek olduğu halde, daha uzak kesimlerde 1 000 parsek’e düşer. Öte yandan, bütün SAMANYOLU’nun çapı 40 000, kalınlığı da 20 000 parsektir. Ancak, orta kesimin dışındaki yerlerde yoğunluğu çok azdır. En kızgın, en parlak yıldızlar orta kesimlerde bulunur. Güneş de buradadır.»

Berkant 'a Samanyolundan Önce Bıyık Sonra Araba Geldi– «Samanyolu’nun satışı 100.000’e yaklaştı. Bu yüzden «Platin Plak» verecekler. Bir şey daha var. Bu plak benim bir arabaya kavuşmuş olmamdır. «Thun-derbird» marka arabam düz yolda 12C mil yaptığı halde, bu sürat daha kötü yollarda 20 mile kadar düşmektedir Öte yandan bütün Samanyolu’nun çapı 16 cm. kalınlığı da 1,5 mm.’dir. Ancak orta kesimdeki göbek, bir vuruşta parçalanabilir. Şoförler bu kısmı parçalayarak arabalarındaki pikapta çalabilirler.»

– «Helezon biçiminde olduğunu söylediğimiz Samanyolu’nun birkaç önemli kolu vardır. Bunların başlıcaları Perseus, Orion, Sagittarius’tur.»

– «Basit bir-vals ritminde olduğunu söylediğimiz Samanyolu’nu birçok şarkıcılar repertuarlarına aldılar. Bunların başlıcaları Tanju Okan, Ömür Göksel, Göksel Arsoy, Kutlu Payaslı’dır.»

– «Samanyolu, bütün helezon! bulutsular gibi hareket ederek kendi çevresinde döner. Güneşin bulunduğu kesimde dönüş hızı saniyede 200 – 300 Km’dir. Bu kesimde kendi çevresinde dönme süresi 200 000 000 yıldır. Samanyolu’nun dönüş hızından, yoğunluğunu da bulmak mümkün olmuştur.»

– «Samanyolu bütün öteki plaklar gibi dönerek hareket eder ve 45 devirde çalar. Stereo pikapta çalınacak olursa katiyen iyi netice alamazsınız. Oysa, Samanyolu’ndan gelen (Thunderbird) arabamla alınmayacak netice yoktur. 65 000 TL vererek aldığım bu arabam tek kapılıdır. Silindir adedi 8 olup otomatik viteslidir. Ayrıca pencereler otomatik olarak elektrikle çalışmaktadır. Fildişi rengindedir.

– «Samanyolu’nda sayısız yıldızlar ve birçok nebulalar vardır.»

– Samanyolu’nda sayısız yıldızlar vardır. Nasıl mı? Bir kere Samanyolu filminde Ediz Hun, Hülya Koçyiğit, Önder Somer, Sevim Emre oynadılar. Sonradan bu filmin fon müziğine Türkçe sözler yazıldı, ben de okudum.»

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-32-sayisi)

11.08.2019 00:29

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 27 Ağustos 2015 12:33

    Eylül Arif

    Arabada harbiden on numara he :)
  • Yayınlandı: 3 Eylül 2015 18:37

    HASAN YÜNCÜ

    ayhan ışık tarzı bıyıklar :D