Menü

Beşiktaş, Metin Türel Olayıyla Çalkalanıyor

BUNDAN bir buçuk yıl önce yapılan atılım, geçtiğimiz cuma günü dönüm noktasına gelmişti. Beşiktaş’ın son olarak Altay karşısında hem de kendi sahasında puan kaybetmesi bardağı taşıran son damla olmuş ve Metin Türel’in Beşiktaş antrenörlüğünden istifası konusu kamu oyuna açıklanmak istenmişti.Evet, geçtiğimiz cuma günü Beşiktaş’ın Taksim Sıraselviler’deki kulüp binası, gazetecilerle dolup taşmıştı. Çünkü yönetim kurulu adına Genel Sekreter ve kulüp sözcüsü Cengiz Kap açıklamalarda bulunacaktı. Önce Cengiz Kap toplantı odasına gelmişti. Sonra Metin Türel ayni yerde gözüktü. O anda gözler kulübün başkanı Mehmet Üstünkaya’yı arıyordu ki genç başkan da kapıda belirmiş ve mizansen tamamlanmıştı. Üstünkaya oturuyor, söze Cengiz Kap başlıyor ve Metin Türel’in ayrılmasiyle ilgili olarak şu açıklamayı yapıyordu:

«Türk futbolunda ilk kez bir takımın antrenörü bizim açıkladığımız şartlar altında görevinden ayrılmaktadır. Biz yönetim kurulu olarak teknik kurulun geçtiğimiz yıl Beşiktaş’a yaptığı katkıya teşekkür etmek isteriz. Genç bir Türk antrenörü büyük bir kamu oyu baskısı altında bile bir dolu yıldır kötü sonuçlar alan takımımızı ele almış, lig ikinciliği yanında Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı Kupası’nı Beşiktaş’a getirmiştir.Bu, kulübün büyüklüğünü geri getirme yolunda büyük bir hizmettir. Ayni doğrultu için bu yıl da ayni kurula emanet edilen takımımız, ne yazık ki ayni başarıyı gösterememiştir. Buna şanssızlıkları da ekleyebiliriz. Avrupa Kupalarında elenişimiz, ligde kendi sahamızda devamlı puan kaybedişimiz bu şanssızlıklardan doğmuştur. Yalnız bu durumda antrenörümüz Metin Türel, dıştan gelen bir psikolojik baskı altında kalmıştır. Kendisi gelip bunu bizlere bildirmiş ve Beşiktaş’ın geleceği için ayrılmasının zorunluluğunu ortaya koymuştur. Ama biz kendisine bu durumdan kurtulması için çeşitli önerilerde bulunduk. Bir moral izini verme bunların başında idi. Ancak son çaremiz olan bu önerimiz gerçekleşmeyince istifayı kabul ettik. Şunu da belirteyim ki Metin Türel yanında bir bütün olarak kabul ettiğimiz Adanır’ın da görevine son vermiş bulunuyoruz.»ADANIR’l BIRAKMAYIN

Buraya kadar işi sakin olarak dinleyen Metin Türel birden söze karışmış ve «istifa eden benim, Recep Adanır’ın bununla bir ilgisi yoktur. Takım başsız kalacaktır. Bunu önlemeniz gerekir. Bu nedenle Adanır göreve devam etmelidir» demişti.

Bu iş 24 saatte nereden gelip nereye gitmiş ve ne gelişme göstermişti? Bu sorunun cevabını bulabilmek için işin kökenine inilmeliydi. Cengiz Kap, yapacağı açıklama için bir gün önce basına haber vermişti. Ama ayni günün gecesi önce Başkan Üstünkaya ile Metin Türel’in bir telefon konuşması vardı. Türel Başkana bazı önerilerde bulunmuş ve şöyle demişti: «Sen bir başkan olarak benimle beraber olduğunu aramızda kırgınlık bulunmadığını açıkla, gelip Beşiktaş için beş para almadan çakayım..» Üstünkaya’nın buna celbi ise şöyle olmuştu: «Bunu yapamam, arkamızda bizi destekleyen bir taraftar kitlesi var.Bunu benden isteme..» işte iş burada tam olarak kopmuştu. Türel ayni zamanda yakın arkadaşı olan Üstünkaya’ya bu konuşma üzerine şunları söylemişti: «Dikkatli ol, yakında taraftarlar senin de kelleni isterlerse şaşmamalısın..» Artık yapacak bir şey yoktu. Gelişmeler son yere gelmişti.

Ancak bu işin iyiden iyiye derinliğine inilmeliydi. Yani önce Metin Türel bulunmalı, nedenler ortaya çıkarılmalıydı. Türel’in İstanbul’da gideceği belirli bir-iki yer vardı. Nitekim daha ilkine gidildiğinde Türel bulunmuş, HAYATSPOR ekibi tam onunla konuşurken Recep Adanır da ayni yere gelmişti.

Unkapan semti şimdi daha hareketli günlerden birini yaşıyordu. Türel ilk bakışta memnun görünmüştü. Rahatladığını söylüyordu. Ve rahat çalışılmayacak bir yerde bir daha görev almayacağını da belirtiyordu. «Ne yapmam gerekliydi,» diye söze başlamış ve şöyle devam etmişti:«Beşiktaş’a iki kupa, bir lig ikinciliği getirmiş bir kurulduk. Cumhurbaşkanlığı Kupası’nı kazandıktan sonra bile «istifa, istifa» sesleri ile staddan ayrıldık. Ne istendiği belli değildi, istenmiyen açıkça ortadaydı. Beşiktaş’a birşeyler kazandırmak için harcanan çabanın (çarşısında olanlar vardı. Yollarına taş koyulanlar vardı. Eldeki kadro ile bundan fazlası verilemezdi. Ama Kupa’da tur atlayıp ve de şimdi lider olsaydık herhalde kimse bize bu şekilde karşı çıkmazdı. Ne olursa olsun… Artık kendimi rahatlamış hissediyorum…»

Görevine son verilen Recep Adanır, Metin Türel rahatlığında değildi. Çünkü kendisi istifa etmemiş, işine son verilmişti.İşin daha garip yanı, bu durum ona yöneticilerden birisi tarafından söyleneceği yerde bir gazeteci telefonla haber vermişti Adanır’a… Bu nedenle Adanır yönetim kurulunun yaptığına değinmiş ve «Bana gelip biri haber verebilir, görevine son verdik diyebilirdi. Yönetim kurulunda beni istemeyen tek kişi Cengiz Kap’tır. Bu onun önerisidir. Ama benim gibi Beşiktaş’a 25 yıl hizmet etmiş birinin böylesine harcanması doğru mudur?» demiştir. Beşiktaş yöneticileri basın toplantısından çıkıp Babıali yokuşuna tırmanmaya başlamışlardı. Büyük trajlı gazetelerin kapıları çalınıyor ve bir Avrupa antrenörü için gerekenin yapılması spor servislerinden isteniyordu.Aslında bir büyük hata da burada işleniyordu. Çünkü gelecek antrenör bundan sonra ne yapabilirdi? İyisini almak maddi olanaklar yanında daha bir sürü şartları da getirecekti. Bu nedenle yerli antrenör konusu da ele alınmış. Gündüz Kılıç, Adnan Süvari, Sabri Kiraz’dan söz edilmeye başlanmıştı. Yani bin bulunacaktı. Ama iyi, ama kötü. Bu bulununcaya kadar da Beşiktaş’da, bir zamanlar görev verilmesi için yer aranan Ali İhsan Karayiğit antrenörlük görevini yürütecekti Beşiktaş genel sekreteri ve basın sözcüsü Cengiz Kap’ın açıklamasına göre…

Beşiktaş’da İdari sorunlar böylece çözümlenmeye çalışılırken cuma günkü antrenmanda, yani Türel, Kap, Üstünkaya üçlüsünün basın toplantısı yaptığı saatlerde, üzücü ve üzücü olduğu kadar da çirkin bir kavga patlak vermişti. Gerçekten Sinan, Sanlı tartışması, yumruklaşmaya kadar gitmiş ve işe Recep Adanır da karışmıştı.Adanır, Sanlı ve Sinan’ı ayırırken Sinan’a soyunma odasını göstermiş bu arada Sinan’dan bir de yumruk yemişti. Araya giren futbolcular işi kapatmak istemişler ve ortalığı yatıştırmalardı. işte burada bir gerçek daha ortaya çıkmış ve bir Atasözü yine bu doğrultuda gerçeklik kazanmıştı. «Balık baştan kokar»dı… Yönetim Kurulu ve Teknik Kurul çekişmesi ve de zıtlaşması işi antrenmanda futbolcu kavgasına kadar götürmüştü. işin bununla da kalmayacağı, görünen köyün kılavuz istemeyeceği kadar açık ve seçikti… Ve önümüzdeki günler, Beşiktaş kulübü için hayli değişik ama mutlak zararına olaylara gebe idi…

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/hayat-spor-dergisinin-1974-tarihli-37-sayisi/)

18.01.2021 18:08

Kategoriler:   Spor

Yorumlar