Menü

Boluspor’un Egemenliği Sürüyor

Boluspor, şampiyonluğun adayı üç büyüklerin neşesini haftalardır zıpkınlamaya devam ededururken, hafta içinde önce Mehmet sorununu çözümleyen, sonra da Kupa yarı finalinde Fenerbahçe maçını «kazasız-belâsız» atlatan Galatasaray, İnönü Stadında, Samsunspor’un karşısına çıkıyordu. O Samsunspor ki, bir hafta önce Kayserispor’u hem de Kayseri’de devirmişti. O Samsunspor ki, İstanbul’a her gelişinde karşılaşacağı takımın uykusunu kaçırmıştı. Fakat bu kez «kazın ayağı» hiç de öyle olmayacaktı. İlk yarının sonlarına kadar, elini çabuk tutmanın telaşıyla çabalayan Galatasaray, Tarık ve Gökmen’in golleriyle maçı alıp giderken, Samsunspor’a da «Kusura bakma arkadaş,» diyor gibiydi.İşte bu goller, Galatasaray’ı şampiyonluk yörüngesinde biraz daha hızlandırmış, Samsunspor’u da «Papaz her zaman pilav yemiyor. Şimdi yeni haftaya bakalım» düşüncesiyle baş başa bırakmıştı.

BİR BİZDEN, BİR SİZDEN…

Geride kalan hafta, Adanalıların futbol defterine «yarısı sevinç, yarısı hüzün» dolu yeni bir sayfa yazılmıştı. Çünkü Adanaspor, kendi sahasında Göztepe’yi 1-0 yenerken ligin ikinci yarısında ilk golünü atmanın da sevincini yaşıyor, Adana Demirspor ise, antrenörü Gegiç’in eski takımı Eskişehirspor’a aynı skorla, 1-0 yeniliyordu.Ne vardı ki, bu yenilgi, Adana Demirspor’un durumunda büyük değişiklikler yapmamıştı. Mavi – Lâcivertller listedeki sıralarında kayba uğramış değillerdi. Oysa Adanaspor, aldığı iki puanla, sessiz bir tırmanış yapmıştı. İşte bu, «Bir sizden, bir bizden» hesabı, Adana’nın iki takımını «haftayı dengeleyen» ekipler haline sokuyor, karşılığında ise Eskişehirspor beşinci sırayı alırken Göztepe, «Ne yapalım, kısmet bu kadarmış» avuntusunu sürdürüyordu.

Evet… Boluspor, Sinan’ın iki golüyle Kayserispor’dan iki puanı almış, lider Fenerbahçe’nin bir puan gerisinde lig ikinciliğine yükselmişti. Maçtan sonra, futbolcularını alkışlayarak kutlayan antrenör Neagu, takımının bu başarısını, şu sözlerle özetliyordu: «Üstün kondisyon, tam bir takım oyunu ve gerçek inanç…»Bolusporlular, güzel ve iki gollü maçın sonunda, Beşiktaş’ın da Ankara’da yenilmesiyle lig ikinciliğine yükselmelerine böylece sevinirlerken, Kayserisporlular da, düşme tehlikesini alabildiğine yakınlarında görmenin üzüntüsünü çekiyorlardı. «Oo! Boluspor Bulgaristan’da 6 gol yemiş. Hazır hem yorgun, hem de gol yemeye alışmışken bir gol de bizden yese kıyamet kopmaz ya!» umuduyla geldiği Bolu’da «mars» olan ve böylece üst üste iki haftayı puansız kapatan Sarı – Kırmızılıların önünde daha bir dolu maç, bir dolu umut vardı…

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/hayat-spor-dergisinin-1974-tarihli-4-sayisi/)

16.02.2021 00:29

Kategoriler:   Spor

Yorumlar