Menü

Böylesi Görülmedi

Gazino ilanlarında kendilerine çok değişik bir görüntü veren Uğur Böcekleri’ni “Neden sizin resminizin yerinde maymunların resmi var?” diye aradığımızda “neden” açıklamak için yeni yuvalarında bir randevu verdiler.

Uğur Böcekleri güldürü sanatçısı olarak gönüllerde taht kurmayı başarana kadar kimbilir bugüne kadar kaç değişik şekle girmiş, hangi rolleri üstlenmişlerdir. Ama onları ekranda olsun sahnede olsun izleyenler hep Yalçın ve Zeki olarak izlemiş, sonradan da esprileri ile birlikte yine Yalçın ve Zeki olarak anımsamışlardır.Oysa bugün Caddebostan Maksim Gazinosu’nun ilanlarında bambaşka bir ikili olarak kendilerini tanıtıyorlar. Evet, yakın dostları kendilerine gönderilen bayram tebriklerinde veya dost sohbetlerinde maymun espirileri yapmalarına alıştık ama kendilerini maymun olarak tanıtmaya kalkacakları kimsenin aklına gelmezdi.

İşin içinde bir iş var diyerek Uğur Böcekleri’ni arayıp, görüşmek istediğimizde ise hayli enteresan bir çağrı ile karşılaştık. ”Buyrun görüşelim. Konut sıkıntısı günbe gün artarken, biz aradığımız yuvayı bulduk. Ve sizi davet etmek istiyoruz. Adresi verelim: Gülhane Parkı, Hayvanat Bahçesi, Babaon Maymunu Kafesi No: 10/2 Sultanahmet. Yalnız telefonumuz bağlanmadı. Bizzat gelmeniz gerekir” dediklerinde inanamadık ve davet ettikleri yere makinelerimizi kaptığımız gibi fırladık.Bir yığın kalabalığı yardıktan sonra ulaşabildiğimiz kafeste gerçekten maymunsal ritmik hareketler yapan Zeki ve Yalçın ile karşılaştık. Yanlarındaki komşuları ile o denli anlaşmış, sohbete girmişlerdi ki, sözlerini kesmeden önce dışarıdan resimlerini görüntüledik. Sonra uydurma bahanelerle yuvalarına giremeyeceğimizi belirterek, kendilerini dışarıya davet ettik. Onlar da bizim şaşkın halimize katıla katıla gülerek dışarıya çıktılar. Herhalde güldürü sanatçıları olarak ilk kez seyirciye gülüyorlardı.“Şaşırdınız değil mi? Şaşırdınız tabii. Ama biz Darwin’e katılan yani maymunlardan geldiğimize inanan bir ikiliyiz. Ve sizin şu seyredip eğlendiğiniz kafesteki maymunlardan bizce hiçbirimizin hiçbir farkı yok. Yani çocuklarımızın elinden tutup, hayvanat bahçesine getireceğimize Beyoğlu’nda şöyle bir dolaştırsak aynı olacak. Tabii ki, biz burada oturmuyoruz. Şartlarını öğrendik ve İstanbul’un en lüks yerinde süper bir daire kiralamanın daha ucuz olduğunu anladık. Onun için bundan böyle bizi eski yerimizden bulabilirsiniz” diye kahkahalar arasında boğularak bize açıklamalarını da yapmaktan geri kalmadılar. O ortamda biz neden ilanların o şekilde çıktığını sormayı unuttuk ama Zeki ve Yalçın yeterince anlatıyorlardı zaten…

(Alıntıdır.Bkz:https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/sey-dergisinin-1984-tarihli-13-sayisi/)

09.01.2021 02:31

Kategoriler:   Bayat Haber

Yorumlar