Menü

Brigitte Bardot Herşeyi Açıkladı

Herkes onların Meksika’da «Viva Maria» filmini çevirirlerken birbirleri ile kavga ettiklerini sanıyordu. Bazıları Jeanne Moreau’nun, Brigitte Bardot’nun sevgilisini elinden almaya kalktığını bile iddia etmişti. Oysa onlar Paris’e gayet neşeli döndüler ve Orly Hava Alanında kendilerini karşılayan gazetecilere iki eski askerlik arkadaşı gibi gayet iyi geçindiklerini söylediler.Birigitte Bardot, Jeanne Moreau ve diğerlerini Meksika’dan getiren uçak Paris’in Orly Hava Alanına yaklaşırken, bu iki şöhreti karşılamak için alanda toplananlar aralarında onların dedikodusunu yapıyorlardı. Gazetecilerden biri ortaya şöyle bir iddia attı:

-«Brigitte Bardot, Jeanne Moreau ile Bob Zaguri’yi dansederken yakalayınca, pistin ortasında tırnaklarını rakibesinin yüzüne geçirmiş. Zavallıyı az kalsın hastanelik ediyormuş.»

Gazetecinin hikayesini daha başkaları da takip etti. Hiç kimse Fransız sinemasının bu iki şöhretinin kavgasız gürültüsüz bir çatı altında aylarca yaşayabileceğine ihtimal vermiyordu. Oysa, iki şöhret, uçaktan kol kola indiler ve alanın şeref salonunda gazetecilerin suallerini güler yüzle cevaplandırmaya koyuldular. Jeanne Moreau:-«Biz Meksika’da iki eski askerlik arkadaşı gibiydik,» dedi. «Beraber bir sürü üzüntü ve sıkıntıya katlandık. Başımızdan enteresan olaylar geçti. Nasıl bir delikanlının hayatının en kıymetli hatıraları askerlik hatıralarıysa bizim de meslek hayatımızın en kıymetli hatıraları Meksika hatıraları oldu. Ben kaza geçirdim, çeneme üç dikiş yapıldı. Brigitte şiddetli bir gribe yakalandı bir hafta yataktan kalkamadı… Fakat metanet ve neşemizi hiç kaybetmedik.»

Rol arkadaşım dikkatle dinlemekte olan Brigitte, Jeanne Moreau’nun sözünü kesti:

-«Ben hastayken Miss Moreau da başucumdan hiç ayrılmadı. Hele pişirdiği çorbaların lezzetini unutamıyorum.»

Ünlü yıldızlarla beraber Meksika’ya gitmiş olan teknisyenler de iki şöhretin bu sözlerini doğruladılar. Gerçekten Brigitte hastayken Jeanne Moreau onu yalnız bırakmamış, yemekleri hazırlanırken de mutfağa inip kendi eliyle çorba hazırlamıştı…Brigitte ile Jeanne Moreau’ya Meksika’da ayrı ayrı evler tahsis edilmişti ama rol arkadaşları ekseri akşamlar yemekleri beraber yiyorlar, eğlenmeye de beraber gidiyorlardı. Özel hayatlarının aksine kamera karşısında çalışırken birbirlerine düşman kesilmeleri gerekmişti. İşte ikisi de bu durumdan şikayetçiydiler. Birbirlerine çok ısındıkları halde kamera karşısında sevmiyormuş gibi görünmek kolay değildi.

Brigitte Bardot’nun, sevgilisi Bob Zaguri’yi Jeanne Moreau’dan kıskanması da asılsızdı. Genç kadınlar filmin yakışıklı aktörü George Hamilton’a da fazla ilgi göstermişlerdi. Ski artist, Meksika’da hastalıklar ve teknik arızalarla mücadele ederken okyanusun öbür tarafında da dedikodular almış, yürümüştü. Ama anlatılanların hiçbirinin gerçekle ilgisi yoktu.Hava alanındaki basın toplantısında Brigitte ile Jeanne Moreau, sık sık birbirlerine bakıp gülümsediler. Biri konuşurken öteki de onun sözlerinin doğru olduğunu belirtmek için başıyla işaretler yapıyordu.

Jeanne Moreau ile Brigitte Bardot’nun Meksika’dan canciğer dost dönmeleri herkesi şaşırttı. Zira ikisi de sinema dünyasının en kaprisli yıldızları olarak şöhret yapmışlardı. Film setlerinde rejisörlere, teknisyenlere ve diğer rol arkadaşlarına güçlük çıkardıkları biliniyordu. Oysa Meksika’daki film çalışmaları bu iki yıldızın varlığı sayesinde düzene girmiş, herkes işine şevkle sarılmıştı.Gazeteciler, hava alanında Brigitte ile Jeanne Moreau’yu sual yağmuruna tutmuşlardı. Onlara kalsa bu iki şöhreti hazır bir arada yakalamışken daha birkaç saat sual sormaya devam edeceklerdi. Fakat bir ara Brigitte Bardot, elini başına götürdü: «Çok yorgunum. Bugünlük bu kadar yeter. Başka zaman konuşuruz» deyince toplantı sona erdi.

Zaten iki şöhretin hava alanındaki samimi davranışları, birbirlerine gülümseyişleri, gazetecilerin her şeyi anlamalarına yetmişti. Brigitte Bardot’yu yakından tanıyanlar, onun sevmediği bir kimseye zorla iltifat edemeyeceğini gayet iyi biliyorlardı.Jeanne Moreau da kaprisleri ve kavgacılığıyla tanınmıştı. İkisinin gazetecilerin karşısında rol yapmalarına imkan yoktu. Ayrıca, filmin ekibinde bulunanlar da iki rol arkadaşının, Meksika’da iki kardeş gibi geçindiklerini söylediler.

Brigitte Bardot, kendisiyle beraber gelen sevgilisi Bob Zaguri ve onu karşılayan babası M. Bardot ile Paris’teki apartmanına giderken Jeanne Moreau da eski sevgilisi ünlü terzi Pierre Cardin’in otomobilinde meçhul bir istikamete doğru oradan uzaklaştı. Askerlik sona ermiş, kıta arkadaşlarının beraber yaşadıkları tatlı maceralar da unutulmaz birer askerlik hatırası olarak hafızalarında yer etmişti.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1965-tarihli-24-sayisi)

30.12.2020 11:46

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 26 Ağustos 2015 12:48

    Cemre Kan

    hayranım şu kadının yüz hatlarına ya
  • Yayınlandı: 7 Eylül 2015 15:02

    SERDAR KANIT

    benzetme manidar olmuş askerlik arkadası filan :D:D