Menü

Brigitte Bardot Uslanmıyor

Brigitte Bardot UslanmıyorTelefonun acı acı çalan zili gecenin sessizliğini bozdu. Genç adam tatlı uykusunu bölen zil sesine önce pek kulak asmadı. Fakat zilin acı sesi kesilmeyince uykulu kalktı, ahizeyi kaldırdı. Karşı tarafta kısık bir kadın sesi, ”Seni seviyorum,” diyordu. ”Sensiz yaşamayacağımı anladım. Christopher’i bırakıyorum. Bana dön. Yarın Venedik’te buluşuruz”

Genç adam tatlı uykusundan uyandırıldığına kızması mı, yoksa sevinmesi mi gerektiğini birden anlayamamıştı. Telefonda konuşan sesi gayet iyi tanıyordu. Genç kadının terk etmekten bahsettiği Christopher de yabancısı değildi. Fakat acaba Venedik’teki randevunun sonu iyiye varacak mıydı? Yoksa hazır bu macera kapanmışken hiç üstelememek daha mı doğru olacaktı?

İtalyan sosyetesinin ünlü çapkını Gigi Rizzi gece yarısı Brigitte Bardot ile telefonda konuştuktan sonra bir daha uyuyamadı. Sabaha kadar sigara üstüne sigara içti, ne yapacağını düşündü ve tabiî bir türlü kesin bir karar veremedi. Sabahın ilk ışıkları odasını aydınlatırken de sokağa çıktı, arabasına atlayıp dolaşmaya başladı. Neden sonra Venedik yolunda olduğunu fark etti. Bunu anlar anlamaz da geriye dönmek için direksiyonu kırdı, fakat hemen vazgeçti. Kaderi onu Venedik’e sürüklüyordu. Brigitte’in onu ihtirasla kucaklayışını ve kısık sesiyle tatlı aşk kelimeleri fısıldayışını gözlerinin önünde canlandırmıştı. Brigitte’in daha birkaç saat önce bir başka sevgiliyle kol kola dolaşmadığı, onun kulağına aşk kelimeleri fısıldamadığı ne malumdu, ama gene de Gigi Rizzi, Brigitte Bardot’ya karşı koyacak kuvveti kendinde bulamıyordu. Hem şuna iyice inanmıştı zaten. Brigitte’e yeryüzündeki hiç bir erkek karşı koyamazdı.

MACERADAN MACERAYA

Brigitte Bardot UslanmıyorFransız sinemasının seks kraliçesi Brigitte Bardot akla hayale gelmez maceraları, davranışlarıyle son aylarda dünya basınını her zamankinden daha fazla meşgul etti. Alman sanayicisi Gunther Sachs ile evliyken «Shalako» filmindeki rol arkadaşları Sean Connery ve Stephen Boyd ile geçirdiği eğlenceli günler dillere destan olmuştu. Bunlar yetmiyormuş gibi bir de kendisinden birkaç yaş küçük İtalyan hovardası Gigi Rizzi ile St. Tropez’deki villasına kapanması, dedikoduları iyice ayyuka çıkardı.

Yıldızın, kocası Gunther Sachs’dan ayrılıp Gigi Rizzi ile evlenmesi beklenirken, Brigitte bir sabah sevgilisinin eşyasını eline verip villasından kovuverince işler karışmıştı. Herkes sinemanın seks kraliçesinin kocasına döneceğini, ya da kendini mesleğine verip bir süre hanım hanımcık köşesinde oturacağın sanırken Brigitte’in yeni bir macerasıyle sosyete çalkalanmaya başladı. Yıldız, kendisini Paparazzi’Ierin elinden kurtaran ve son plağının kabını hazırlamış olan ressam Christopher ile St. Tropez’deki villasında «tatlı hayat» yaşamaya başlamıştı. Artık Gigi’sinin adını ağzına bile almıyordu. Ama Gigi Rizzi’nin de sözüm ona Brigitte’i umursadığı yoktu. Genç adam, önce Alberta Tiburzi adında bir mankenle daha sonra da Gaia Germani adında bir televizyon yıldızıyle dolaşmıştı. Yakışıklı çapkın daha kim bilir kimlerle gezip tozacaktı. Fakat bir gece yansı telefonun çalmasıyle işleri karışmış, Gigi Rizzi kendini yeniden Brigitte’in kucağında bulmuştu.

Brigitte Bardot’nun son yıllardaki davranışları yıldızın hayranlarını ciddi bir şekilde düşündürmeye başladı. Görünüşe bakılırsa, Brigitte Bardot’nun mutlu olması için her türlü imkan mevcut. Genç kadının dünya çapındaki şöhreti, yeryüzündeki binlerce genç kızın rüyalarını süslerken, Brigitte Bardot, mutluluğu mesleğinde değil de daha değişik şeylerde arıyor. Belki bir an, «mutluluk için şöhret ve servet kafi değildir,» diye düşüneceksiniz. Böyle düşünmekte de haklısınız, fakat Brigitte Bardot, elindeki maddi imkanları sayesinde manevi bakımdan da büyük kazançlar elde etmişti. Bir kere dünyanın en şöhretli erkekleri onun peşinde koşuyordu. Evlendiği erkeklerin hepsi de Brigitte Bardot’yu el üstünde tutmuşlar, bir dediğini iki etmemişlerdi. Yıldızın kocalarından, sevgililerinden ayrılmasının sebebi de daima bir «yasak aşk» oluyordu. Roger Vadim’le kurduğu evliliği, Jean Louis Trintignant ile seviştiği için bozmuştu. Sonra sevgililer, sevgilileri takip etmiş, nihayet Jacques Charrier’i bulmuştu.

Jacques Charrier, Brigitte’i çok sevmişti. Hele oğulları Nicholas’nın doğumundan sonra genç adamın Brigitte’e olan sevgisi daha da artmıştı. Ama Brigitte bir gün geldi Charrier’i de defterinden sildi ve bir anne olduğunu düşünmeden gene eski havasında, yeni maceralar peşinde koşmaya başladı.

Brigitte Bardot UslanmıyorBrigitte’in, tıpkı kamı bir türlü doymak bilmeyen obur çocuklar gibi dakika başında sevgili değiştirmesinin sebebi nedir acaba? Yıldızın bazı ruhi düzensizlikler yüzünden maceradan maceraya sürüklendiği muhakkak. Fakat bu düzensizliği yaratan olaylar nelerdir? İşte bunları bulmak güç. Bazıları Brigitte Bardot’nun genç yaşta bütün dünyanın sevgilisi oluvermeyi hazmedemediğini, maddi bakımdan kendinde büyük bir güç bulunca artık dilediği şekilde yaşamasına kimsenin bir şey diyemeyeceğini düşünerek böyle davrandığını söylüyorlar.

Bazıları ise Brigitte Bardot’nun hala hayalindeki erkeği bulamadığı için böyle elbise değiştirir gibi sevgili değiştirdiğine hükmediyorlar.

Öyle ya, Brigitte Bardot’nun özel hayatına karışmak, onu tenkit etmeye yeltenmek, kimin haddine düşmüş! Hele filimciler, ağızlarını açıp da Brigitte Bardot’ya bir tek kelime söyleyemezler. Aksi halde, yıldız onlarla filim çevirmez, şirketlerini zarara sokar. Sonra Brigitte Bardot ömrünün sonuna kadar filim çevirmese de maddî bakımdan sıkıntı çekmesi söz konusu olamaz.

Tabii bunların hepsi birer nazariyeden ibaret. Aslında, Brigitte Bardot’yu herkes tenkit edebilir. Filimciler rahatça ondan yüz çevirebilirler ve Brigîtte’in filim çevirmemesi onlar için büyük bir felaket olmaz, zira sinema her şeye rağmen çok rağbet gören bir meslektir ve yeni yıldız adayları arasında Brigitte’in yerini tutabilecek kabiliyette olanlar mevcuttur. Bu bakımdan, ihtiyatlı davranması gereken biri varsa o da B. Bardot’dur.

Bazıları ise Brigitte’in durmadan sevgili değiştirmesini şöyle izah ediyorlar. «Geçenlerde otuz altı yaşına basan Brigitte Bardot’nun yaşlılıktan korkması ve bu korkuyla on sekiz yaşındaki bir genç kızın düşüncesizliği içinde maceradan maceraya koşması bizce en kuvvetli ihtimal. Ebedi gençliğin sırrını sık sık sevgili değiştirmekte bulacağını da sanmış olabilir. Hele otuz yaşını geçtikten sonra yıldızın kendinden genç erkeklerle flört etmesi Brigitte’in bir yaşlılık korkusu içinde kıvrandığına işaret sayılmaz mı?» Doğrusu bu şekilde düşünenler, düşüncelerinde hiç de haksız değiller… Haksız değiller ne kelime, yerden göğe kadar haklılar.

Genç yıldız, kıyafeti ve davranışlarıyla hiç de otuz altı yaşında olgun bir anne havası taşımıyor. Tam aksine üzerinde ele avuca sığmaz, ana – baba sözü dinlemekten hoşlanmayan bir asi genç kız havası var. Fakat maalesef zorlamalarla bu havayı daha ne kadar zaman devam ettirebilir, orası meçhul. Sonra yıldızın bu şekilde hoş karşılanmayan hareketleri meslek hayatı için ciddi bir tehlike teşkil etmez mi? İşte bütün bunları Brigitte Bardot’nun salim bir kafayla düşünmesi ve kendine bir çeki düzen vermesi gerekiyor. Aksi halde, yaşlandıkça çılgınlaşan Brigitte Bardot’nun gün geçtikçe gözden düşmesini hiç kimse önleyemiyecek.

(Alıntıdır. Bkz. http://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-41-sayisi)

10.08.2019 22:27

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 25 Ağustos 2015 12:23

    SELİN MASUM

    gigi rizzi karşı gelememiş :D:D
  • Yayınlandı: 25 Ağustos 2015 12:24

    EYLÜL GÜMÜŞTAŞ

    Brigitte az değildi zamanında aşk hayatı çok hareketliydi cidden :d