Menü

Bu Bir Anarşidir

Vergi kaçırmak devletin temeline bir çeşit dinamit koymaktır. Ülkenin içte ve dışta güvenliğini korumakla yükümlü olan Devlet ne kadar zengin olursa bu görevi yerine getirmekte de o kadar güçlü olacaktır. Olaya buradan bakıldığında vergi kaçakçılığı vatana ihanettir.Türkiye’de yaygın bir vergi kaçakçılığı suçu işlenmektedir. Vergi kaçakçılığı konusunda aktif bir politika izlenmeli, sayın bay muhbir vatandaşlar göreve çağırılarak vergi kaçıranların süratle ihbar edilmesi sağlanmalıdır. Hatta sayın muhbir vatandaşlara bu konuda mükafatlar da verilmelidir, ihbarlar titizlikle değerlendirilmeli sayın yetkililerimizin gerçekleri söyletmekteki çeşitli usta metodlan vergi kaçakçıları için de işletilmelidir. Aksi halde BU BİR ANARŞİDİR.

Türkiye’de telefon. Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı bir kurum olan PTT tarafından ihtiyaç sahiplerine dağıtılmaktadır. Kurulmuş olan telefon şebekeleri özellikle büyük şehirlerde ihtiyacı karşılamamaktadır. Yurdumuzda bu nedenle hızlı bir telefon karaborsası vardır. İstanbul’da sıraya giren on yılda telefon alamazken onbinle yirmibin lirayı karaborsacıya bastıran hemen almaktadır. Gazetelerde hergün sütun sütun satılık telefon ilanları yayınlanır.Hükümetin kurumundan telefonu al. Karaborsadan sat. Ve aradan para kazan. BU BİR ANARŞİDİR.

İstanbul’da ulaşım Belediye otobüsleri, özel teşebbüs otobüsleri, minibüsler ve taksiler eliyle yürütülür. Aslında pek yürütülmez ya. Bütün araçlar ihtiyacı karşılamaktan çok uzaktır. Kanunlar otomobillere saatler koymuş ve saat ücretlerini belirlemiştir. Gel gör ki İstanbul’daki şoförler hiç mi hiç bu yasaya uymazlar. Her şoförün o günkü paşa gönlüne göre tarifesi vardır. Geçtiğimiz günlerde İçişleri Bakanı ve yetkililer bu konunun üzerine eğildiler. Bütün denetim görevlileri konuya el attı. Bakan demeçler verdi. Sonuç değişmedi. Denetim görevlilerinin bu konudaki çabası fayda vermedi. Sonuç üç buçuk taksi şoförünün dediği yasalardan baskın çıktı. BU BİR ANARŞİDİR.Ülkemizde üreticiden tüketiciye tarladan pazara korkunç bir soygun vardır. Üretici tüketici yoksul, aracı tefeci zengindir. İsteyen istediğini istediği fiyata satar. Genellikle bir imalat kazığıdır yaşanılan. Tarlasında iki liraya alınan fasulye tüketiciye altı yüz kuruşa, yüz kuruşa alınan portakal üç liraya. 230 kuruştan satılan nohut beş Rraya gider. Ve durmadan aracı sınıfın tatlı karları sultasında bir oyun kurulur bir oyun bozulur. Aracı – tefeci durmadan karıştırır yanı yöreyi, tozu dumana katar. Bir aracı tefeci hegemonyası vardır ümüğümüze basan. BU BİR ANARŞİDİR.

«Kent Değil tüm Amerikan sigarası sömürüsünü» ilk kez onuncu sayımızda biz işlemiştik. Hürriyet Gazetesinin verdiği rakamlara yakın rakamlarla konuyu boyutlarımız içinde noktalamıştık. Bunu yaparken de Türkiye’de bir TUBORG, EFES olayını kurar gibi KENT sigarası fabrikasını kurmayı hiç mi hiç düşünmemiştik. Devletin bu soygunu önlemeğe gücü yetmez de demiştik. Hürriyet Gazetesi yayınında ise açıkça bu denildi ve hiçbir tekzip hiçbir tepki ile karşılaşılmadı. Devletin sigara kaçakçıları ile başedemeyeceğini belirtmek. BU BİR ANARŞİDİR.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/tiyatro-dergisinin-1973-tarihli-12-sayisi/)

22.02.2021 00:22

Kategoriler:   Bayat Haber

Yorumlar