Menü

Bu Kütüphanenin Eşi Benzeri Yok

PARİS’in banliyö semtlerinden Clamart’ın kırmızı tuğlalı blok apartmanları arasında Doğu kiliselerinin mimari tarzını andıran silindir biçimli bir yapı vardır. Bir gün yolunuz düşer de buraya girerseniz, içerde karşılaşacağınız manzara karşısında sakın şaşırmayın. Çünkü yapının içi kilise değil, eşsiz bir çocuk kütüphanesidir!

Dört yaşından on dört yaşına kadar bütün çocukların, istedikleri kitabı bulabilecekleri bir okuma cennetidir burası. Bu yaşlardaki çocuklar, diledikleri gibi içeri girerler, diledikleri gibi salonlarda dolanıp, istedikleri kitapları seçerler, ya çıkar, evlerinde okumaya gider, ya da bir köşeye çekilip kütüphanede okumaya dalarlar. Bazıları ise sessiz köşelerden birine çekilip, arkadaşları ile diledikleri konularda tartışırlar.

Bu kütüphaneyi 1962’de kurulan «Kitaplarla Neşe» adlı bir dernek tesis etmiştir. Üyelerinin gayreti ile bina ve içindeki kitapların temin edileceği, Paris Belediyesine bildirilmiş ve yer istenmiştir. Fakat belediye bu teklifi reddetmiş, daha sonra Paris in çocuk yüzdesi en yüksek semti olan Clamart idarecileri, derneğin teklifini benimseyerek kütüphanenin burada kurulmasını sağlamışlardır.

1963’te bina inşaatı başlamış, bundan altı ay kadar önce de kütüphane, kapılarını, okuma meraklısı çocuklara açmıştır. Halen kütüphanede 4500 kitap mevcuttur ve günde 1500 çocuk bunları okumak için akın etmektedir.

Clamart’ta başarılan deneme bütün Fransa’da ilgi uyandırmış ve şimdi de on bir milyon çocuk için bu tip kütüphanelerin daha çok sayıda açılması amacıyle paçalar sıvanmıştır.

Clamart’taki örnek kütüphanede çocuklara kitap sevgisi ve saygısı en mükemmel şekilde aşılanmaktadır. Duvarlardaki, ünlü yazarları ve eserlerini anlatan panolar, çocuklara şimdiden bu konuda temelli bir görüş kazandırmaktadır.

Fransızların giriştikleri bu denemenin bütün dünyaya örnek olması gerektiğini söylemek bile abes. Hele bizim gibi okumaya aç ve muhtaç ülkeler için…

(Alıntıdır. Bkz.http://www.tozlumagazin.net/shop/urun/hayat-dergisinin-1967-tarihli-41-sayisi )

31.08.2015 17:36

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar