Menü

Bu Oyun Oynanmamalı

1974/1975 Tiyatro döneminin yurdumuzda en çok sahnelenen yapıtı «BU OYUN OYNANMAMALI» Diyarbakır Valiliği tarafından yasaklanmıştır.

Merned Türkkan’ın Siverek TÖB-DER şubesince sahnelenen yapıtı Doğu’nun altı merkezine götürülmüş bu arada Diyarbakır’da oynanacak oyunu Diyarbakır Valiliği hiçbir gerekçe göstermeksizin yasaklamıştır.Liselerarası yarışmalarda bile oynanmasında sakınca görülmeyen ve şu anda Türkiye’de otuzüç amatör grup tarafında sahnelenmiş oyunu Diyarıbakır’a götüren Siverek TÖB-DER şubesi yöneticisinden bu konuda aldığımız mektubu aynen yarma belgelemek düşüncesiyle yayınlıyoruz:

Yönetmen arkadaşa. Daha önceden size bildirdiğimiz gibi, derginizde yayınlanan «Bu Oyun Oynanmamalı» adlı oyunu sahneye koyduk. Oyunu Siverek, Urfa, Derik, Viranşehir, Kızıltepe, Mardin TÖB-DER şubeleriyle ilişki kurarak son bir ay içinde cumartesi ve pazar günleri oynadık. Bu hafta ayın sekizinde Diyarbakır’da oynayacaktık. Valinin izin vermemesi üzerine ne yazık ki, oynayamıyoruz. Siverek’te bir gece için izin alabilmiştik. Halkın baskısı ve isteği karşısında bir gece daha oynayacağız.Oyun her gittiğimiz yerde tahminimizden daha çok beğenildi ve tutuldu. Güneydoğu’da büyük bir yankısı oldu. Her oyundan sonra dakikalarca alkış topladı. Özellikle Tanzimatta toprak ağası ve iş birlikçi olan kişilerin günümüzde politikacı oluşlarını ve Tanzimatta topraksız olanların gene topraksız kalışlarını hiç tiyatro görmemiş kişiler bile anlayabildiler. Emperyalizmin ülkeye girişiyle küçük el zanaatlarının yok oluşu seyircilerin en çok dikkat ettikleri bölümler oldu. Son bölüm ve oylama her gittiğimiz yerde aynı heyecanı topladı. Seyircilerin oyuna sunulmadan onlar oynanmamah diye bağırıyorlardı.

Bu güçlü oyunu için sizin salık verdiğiniz gibi Merned Türkkan arkadaşa «Sanatın Gerekliliği» adlı kitabı ve birkaç resim gönderiyoruz.Size başka haberlerimiz de var, Gaziantep TÖB-DER Şubesi aynı oyunu sahneledi ve geçen hafta Antep’te oynamaya başladı. Bizim gidemediğimiz yerlere onlar gidecekler.

Şimdilik turneleri durdurduk. Yazın yeniden turneye çıkmayı düşünüyoruz.

Oyundan çekilmiş resimler gönderiyoruz. Başarılar dilerim.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/tiyatro-dergisinin-1975-tarihli-28-sayisi/)

03.01.2021 06:47

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 26 Ağustos 2015 11:54

    Tayfun Korkut

    Allah Allah cok garip