Menü

Bu Perhiz Hayat Kurtarır

Dünün gençleri sonbahara girer girmez istese de istemese de zorunlu bir perhiz uygulamak zorundalar. Yaprak dökümü mevsiminde kalp krizlerinin artmasının ve ölümle sonuçlanan kalp hastalıklarının rastlantı olmadığını da tıp uzmanları bir uyarı şeklinde söylüyorlar…Yaz aylarında yorulan bünyeler, bozulan dinlenme düzeni vücudun hayli yorgun girmesine yol açıyor kış mevsimine… Aslında yalnız sonbahar değil ilkbahar mevsimi de kalp hastalıkları için tehlike çanlarının çaldığı bir mevsimdir. Mevsim dönüşümlerinde sağlıklı olmayan vücutlar büyük sorunlarla, hayati tehlikeler yaratan hastalıklarla karşılaşabilirler. Yaz mevsimini geciken sıcaklarla sürdürürken şimdiden önlemlerinizi ve vücudumuzun en önemli organlarından kalbimizi sağlama almakta yarar var. Çünkü, kalbin en sık gösterdiği “miyokard enfarktüsü” en çok sonbaharda görülüyor. Ve kalp kaslarını besleyen kan damarlarının tıkanmasıyla ortaya çıkıyor. Göğüslerden omuzlara doğru yayılan yanmalar ve şiddetli ağrılar, kollarda damar çekilmeleri, kalp hastalıklarının önemli sinyalleridir. Ancak önemsenmeyen bu sinyallere karşı önlemler ciddi bir perhize başlayarak alınmalıdır.Kolesterolü azaltmak için perhiz…

Şöyle ki, mutlak bir doktor kontrolü olmalıdır. Ünlü sanatçı Orhan Gencebay’ın yaptığı gibi bir uzman doktor kontrolünde kandaki yağ miktarı yani kolesterol seviyesini ölçtürüp hayvani ve nebati yağların hemen hemen hiç kullanılmadığı diyetler uygulanmalıdır. Şişmanlık kalbin başlıca düşmanıdır. Boğazına düşkün olanların kandaki yağ miktarı zayıflara göre son derece yüksektir. Kandaki yağ miktarının yükselmesi damarın sertleşmesine, tıkanmasına ve sonucunda kalbin enfarktüs geçirmesine yol açar. Kalbindeki şikayetlerin taşikardi ile başladığını söyleyen Orhan Gencebay doktorunun verdiği beş altın öğüdü ise size şöyle sıralıyor:1- Uykularınızı düzene sokun, geç saatlere kadar oturma alışkanlığını bırakın.

2- Yağlı yiyeceklere özellikle sindirimi güç besinlere ve de alkollü içkilerle sigaraya kesinlikle rağbet etmeyin. Sigara ve alkol yorgun kalbin en baş düşmanıdır.

3- Hareketsiz kalmayın, özellikle en kısa mesafelere bile araba ile gitmeye alışmış olanlar mutlak yürüyüş ve hafif sporlar yapmaya mecburdurlar.

4- Ani heyecanlanmalardan, endişelerden ve olur olmaz şeyleri üzüntü etmekten vazgeçin. Sonuca varamayacağınız düşüncelerinizi konuşmaktan bile kaçının.5- Eğer kalp hastalığınız bir doktor tarafından teşhis edilmişse doktorunuz izin vermeden yataktan bile kalkmayın. Kalp krizlerinin şiddetine göre uzun süreli yatak istirahatları zorunludur.

Özellikle yaşı kırkı geçenler için perhizin şart olduğunu söyleyen Orhan Gencebay, yağlı yiyeceklerden, sigara ve alkolden uzakta bir sonbahar geçirmenin zorunluluğunu öncelikle tekrarlıyor.

(Alıntıdır.Bkz:https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/sey-dergisinin-1984-tarihli-5-sayisi/)

19.02.2021 01:23

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar