Menü

Buket Sokullu’yu Kim Meşhur Etti?

Buket Sokullunun sinema hikayesi de bir başka türlü başlamış. Hani bundan bir kaç ay önce, genç kıza:

– Sen artist olacaksın, deseler.Gülüp geçer, üzerinde beş dakika bile düşünmezmiş. Fakat talih kuşu bir defa yüz gösterince, ne gülmek geliyormuş insanın elinden, ne de beş dakika düşünüp, karar vermek. İşte Sokullu’nun da şansı, böylesine bir günde gülüvermiş yüzüne. İçinin sıkıldığı, canının hiç bir şey yapmak istemediği, bir günün öğleden sonrasında, şöyle bir kaç tur atmak için Beyoğlu’na çıkmış. Bir taraftan vitrinlere bakıyor, diğer taraftan da, ne yapıp ne edip, şu can sıkıntısını başımdan defetmeliyim, diyormuş. Tabii bu arada, vitrinlerin camlarında gördüğü hayalini de dikkatle incelemekten geri kalmıyormuş.

Yine böyle bir tetkik sırasında, kendi başmm hemen yanında duran, bir başka yüz görmüş. Hafifçe dökülmüş saçları, yeniçerivari bıyıkları ile oldukça yakışıklı olan erkeğin yüzü, bakışları karşılaştığı zaman hafifçe tebessüm etmiş. İşte bu bardağı taşıran son damla olmuş. Bunca derdin arasında, şimdi de bu eklendi demiş Buket. Sonra hemen başım öne eğerek hızlı hızlı yürümeye başlamış. Fakat peşindeki adam da hızlanarak ona yetişmiş ve yolunu keserek:– Sizinle beş dakika görüşmek istiyorum hanımefendi “demiş” Şayet bir mahzur yoksa!

Bu söze bir sinirlenmiş Sokullu,bir sinirlenmiş,ve açmış ağzını.

– Siz, demiş, utanmıyorsunuz böyle şeyler yapmaya. Ben bildiğiniz kızlardan değilim. Lütfen rahat bırakın beni. Bunun üzerine genç adam,ne sövliyeceğini şaşırmış,

– Yanlış anladınız galiba, demiş. Ben size, artist olmanızı teklif edecektim. Yeni çevireceğim filmde sizi oynatmak istiyorum. Acaba böyle bir teklifi nasıl karşılarsınız…Buket sessizliğini sürdürül ken,yeniçeri bıyıklı adam, portföyünden kartvizitini çıkartarak genç kıza uzatmış. Kartın üzerinde Duygu Sağıroğlu yazıyormuş. İşte o zaman Sokullu, sinema mecmualarında resmini gördüğü rejisörü tanır gibi olmuş. Bir birlerinden özür diliyerek ayrıldıktan sonra, Buket sevinçle eve gelmiş. Annesi ve babası heyecanla anlattıklarını dinlemişler. Aradan birkaç giin geçtikten sonrada, Terzi Mualla’dan imzalı bir mektup almışlar. Bunda yeni yapacakları kordela için Sokullu ailesi ile görüşmek isdedikleri yazılıymış. Gidilmiş,konuşulmuş, anlaşılmış ve Buket Sokullu böylece artist olmuş. O günden sonrada, arka arkaya 4 film çevirmiş.

Sinema dışında bir işi olmadığını söyliyen Sokullu, 1950 yılında İzmir’de doğmuş. Orta okulun ikinci sınıfına kadar okuduktan sonra, tahsili yanda bırakip, Akşam Kız Sanat Okullarından birine devam etmeye başlamış. İşte bugünlerden birinde de sinemaya girmiş. Çevirdiği filmlerin hemen hepsinde, karakter rollerini canlandıran genç kız, sinemada sürekli olarak kalmayı düşünüyor.– Baş rollerde oynamak arzusunu duymuyormusunuz?

– Hayır. Samimi olarak söylüyorum, inanın. Çünkü baş roller kısa süreli kazançlar sağlar. Bir süre sonra gözden düşerek,unutulur gidersiniz. Oysa karakter rollerinde oynamak her zaman mümkündür.

– Sinemada gönlümce bir film yapmak istiyorum,diyor… Bizim çağımızın, bizim yaşantimizin ve gençliğin problemlerinin olduğu bir filmde oynamak.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/pazar-dergisinin-1966-tarihli-531-sayisi/)

03.01.2021 10:10

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 26 Ağustos 2015 13:59

    MERVE DURSUN

    beyoğlunda bizde gezdik zamanında ama hiç başımıza böyle şeyler gelmedi malesef :D
  • Yayınlandı: 26 Ağustos 2015 14:00

    CEYLAN KIRIMLI

    zamanında podyumu orasıydı ünlü olmak isteyenler hep beyoğlunda idi :D