Menü

Burun Ameliyatı Olan Ünlülerimiz

Burun Ameliyatı Olan Ünlülerimiz“Hokka gibi burun” derler ya, işte Türk Sinemasında, Öyle “Hokka gibi oturmuş” burun bulmak gerçekten çok zordur… Muhterem Nur hariç yerli sinemamızda .burunlar ya profil çalışmayı imkansız kılacak kadar şekilsiz, yahut sonradan yontulup, tamir edilip hokka haline getirilmişlerdir. Bir liste yapılacağı takdirde burun tamiratına baş vuran yıldızların hiçte küçümsenmiyecek kadar iri bir rakam tuttuğu ortaya çıkacaktır. Burun ameliyatı yaptırmak ihtiyacım hisseden yıldızlarımız arasmda Leyla Sayar, Türkan Şoray, Filiz Akın,Sevda Ferdağ, Sezer Sezin gibi isimler saymak, mümkündür. Bu konuda erkekler arasmda burun ameliyesine girişmek ihtiyacım hisseden tek jön C. Arkın’dır.

KISKANIYORLAR

Beyaz Perdenin gerçekten güzel burunlu kadını Muhterem Nur burun ameliyatı yaptıranların kendisini kıskandıkları için doktorun önüne oturduklarını söylüyor. En çok Sevda Ferdağ’a içerlemiş. “Eskiden Şah’dı şimdi Şahbaz oldu” diyor.” Burun delikleri oluk gibi. Testere ile doğratıyorlar kendilerini. Benim burnum bu, Sevda Ferdağ’ın burnu da bu. Aradaki farkı sizler daha iyi anlarsınız herhalde ?…

ÖNCÜ

Burun Ameliyatı Olan ÜnlülerimizBu işe ilk başlayan Leyla Sayar olmuştu. Ameliyattan sonra bir hayli korkulu günler geçirdi. Alışması kolay olmamıştı. Fakat her şeye rağmen Sayar bu konuda istediğine kavuşamadı. Eski kavis gitmiş yerine bir başka kavis gelmişti… Sayar’ın yeni burnu günlerce magazin sayfaları Süsledi. Yok indi, yok kalktı, yok şöyle oldu, yok böyle oldu… Arkadan yeni isimler gelince öncü bir ara unutuldu. Aşağıdaki küçük fotoğrafta Leyla Sayar eski burnuyla yandaki fotoğrafta ise, yeni burnuyla dans ederken görülmektedir…

Leyla Sayar Galatasaraylı Turgay Şeren’nin spor sahifelerinde çıkan fotoğraflarındaki burnuna baktıkça ne kadar hastalansa, ne kadar kendi burnunu oğuştursa, haklı Leyla Sayar… Öyle ya, ilk güçlü artist o çıkmış piyasada… Kemerli burnuna baktıkça Fatih Sultan Mehmed’i hatırlarmış… Çaresi kalmayınca koşa koşa gitmiş doktoruna… “Ne olursa olsun bir estetik ameliyat” burnuma demiş… Reklamı da hesaba katınca, hayatından son derece memnun, uzanıvermiş Leyla Sayar doktor yatağına Leyla Sayar hiç bir şeyden çekinmemiş sonraları, burnundan çektiği kadar… “Düştü düşüyor, düşecek” diye aylarca iki gözü burnunun üzerinde gezmiş… Şaşı olmaktan kendisini zor kurtarmış,kurtarmış ama,eski burnundan hiçte farklı bir buran çıkmamış ortaya… kemer yine mevcutmuş, profilden fotoğraf çekmek çok zormuş.

GERİSİ GELİYOR

Burun Ameliyatı Olan ÜnlülerimizLeyla Sayar ile başlıyan “burun değiştirme” modasına kısa bir süre sonra Türkan Şoray da dahil olmuş… Türkan ilk başlarda farkına varmadığı kusuru aynada kendisine eskisi kadar hayran bakmadığı günlerden birinde, aniden keşfedivermiş.. Cepheden burnunun ucu iri bir cevizi andırıyormuş… O da kurtuluşu bir burun ameliyatında bulmuş ve gerçekten de ameliyatın neticesi, ceviz bir hayli, ufalıp,bir hayli düzelmiş. Türkan Şoray, aynanın karşısında kendi hayaline cephedende bakabilecek duruma gelmiş. İşte tam bu sıralarda bir de Sevim Emre çıkmış ortaya… Halihazırda adından pek bahsedilmiyen Emre, bakmış ki Leyla ablasıyla Türkan ablası burun meselelerini hallettikten sonra daha çok iş teklifi alıyor,elinde nesi var, nesi yok yatırıvermiş burnuna.. Ama burun ameliyatı fayda etmemiş Sevim Emre’ye, ameliyat bile kurtaramamış onu. Göçüp gitmiş sinema aleminden…

KISA SESSİZLİK

Cüneyt Arkın’dan sonra Yeşilçam bir süre burun meselesi bakımından sessiz bir yıl geçirdi. Ta ki, Ferdağ gençleşmeğe kavrar verene kadar… Sevda Ferdağ “Beni olduğumdan yaşlı gösteriyor” gerekçesiyle burnunu muhkum etti ve bu burun değişikliği Türk Sinemasının çok soyunan kadınına bir hayli pahalıya mal oldu. Uzun bir süre burnunu ameliyat ettirdiğini çevreden saklayan ve “Avrupa’ya dinlenmeğe gitti” şeklinde bir söylentinin yayılmasını sağlayan Ferdağ,yeni burnuyla gerçekten oldukça değişik bir çehreye büründü. Yeni çıkıntısıyla, onu tanıyabilmek, birçok sinema dişisi için hayli zor bir mesele şeklini aldı. Ve işte,en son olarak,bu listeye bir yenisi daha ilave olundu. Sezer Sezin, Kırk yıllık dostuna hiç acımadı ve neştere teslim etti… Türk sinema aleminin, yaşlı sayılan, bu jön kadının da burnunu ameliyatla değiştirmesinden sonra sinema tarihimizin burun konusu “şimdilik” kaydıyla yeni bir sessiz devreye girmiş oluyordu.

ŞORAY İKİNCİ

Beyaz Perde’de Türkan Şoray bu konuda ikinci geliyor. Sayar’ın ardından tamirat Masası’na yatan o oldu. Şoray’ın derdi, burnunun uç kısmının fazlaca şişkin ve yuvarlak olmasıydı. Aslında ameliyattan sonra pek büyük bir değişiklik oldu sayıImaz. Ama Şoray aynı fikirde değil. Türkan Şoray aşağıdaki fotoğrafta Ayhan Işık’la oynadığı bir filmde ameliyattan önceki burnuyla görülüyor.

NİÇİN OLMASIN ?

Burun Ameliyatı Olan ÜnlülerimizArkın’ın sinemaya ilk girdiği günlerde yeşil yeşil gözleri varmış. Uzun boyu, kumral saçlarıyla gerçekten sinema aleminin aradığı bir tipmiş ama, “o kadar kusur kadı kızında da bulunur”, derler ya, Cüneyt Arkın’ın burnunda, kadı kızınınkinden daha da mühim bir kusur varmış. Sinema için biraz fazla iri, biraz da fazla kemikliymiş Güneyt Arkın’ın burnu. Arkın burun tazelerken hiçte sıkıntı çekmemiş.. Serde doktorluk var ya, hemen eski arkadaşlarına gitmiş “Nasıl olsa isim değişti, burun da değişse önemli değil” demiş. Ve Türk Sinema tarihindeki burunlar faslına,böylelikle, bir yenisi Cüneyt Arkın’lı ilave edilmiş oldu. Salgın böyle giderse kendisini izliyecekler çok sürmez ortaya çıkar. Yandaki fotoğrafta Arkın, Nebahat Çehre ile çevirdiği bir filmin aşk sahnesinde “Onarımlı Burnu”, diğar fotoğrafta ise eski burnu ile görülüyor.

(Alıntıdır. Bkz. http://www.tozlumagazin.net/shop/urun/pazar-dergisinin-1965-tarihli-480-sayisi/)

10.02.2017 16:28

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 26 Ağustos 2015 11:37

    Burcu Semiha

    burun ameliyatı olmayan yok sanırım
  • Yayınlandı: 26 Ağustos 2015 15:18

    GÜLŞAH NAZAR

    o zaman olmayan varmıydı ya :D