Menü

Bütün Gözler Filiz Akın ve Fikret Hakan’daydı

Kapanış Balosunda Bütün Gözler Fikret Hakan’la Filiz Akın’daydı oyuncu. Muzaffer Aslan en iyi rejisör Altın Portakal’larını oy çokluğu ile almışlardı. «Ankara Ekspresi» 11 kişilik jüriden 10 ay almıştı. Sadri Alışık’la Suna Selen ve Cengiz Tacer de 8’er oyla seçilmişlerdi. Behlül Dal’ın «Hasret» adlı filmi büyük farkla doküman- terler dalında Altın Portakal’a layık görülmüştü.KAPANIŞ BALOSU

Geçen yıllara oranla bu yıl kapanış balosunda epey şöhrete rastlanıyordu. Şehir Kulübü’ne girişi büyük alkışlarla karşılanan Fikret Hakan yalnız gelmişti. Filiz Akın’ın yanında ise eşi Türker İnanoğlu ve Berker İnanoğlu ile, Afacan — Menderes Utku — babası Ümit Utku ve annesiyle birlikte gelmişlerdi. Ödül dağıtımı Belediye Başkanı Avni Tolunay’ın konuşmasıyle açıldı. Sonra alkışlar arasında ortaya gelen Ümit Utku, Antalyalılar’a Türk sinemasına yıllardır gösterdikleri iyiniyet için teşekkür etti, bu arada jüriye bir telgraf çekip üçüncülük ödülünü kabul etmediğini belirten Özdemir Birsel’e ”teessüflerini” bildirdi. Daha sonra ödül dağıtımına geçildi. Ödülünü alan herkes jüriye, Antalyalılar’a ve baloda kendilerini alkışlayanlara teşekkür ettiler. Bu arada ödülünü almaya gelemeyenlere de rastlandı tabii..

SADRİ ALIŞIK NİÇİN GELMEDİ?

İkinciliği kazanan «Öleceksek Ölelim» adlı filmin prodüktörü Bilgin Şenher’le kameraman Cengiz Tacer işleri İcabı gelemeyecekleri için telgraf çekmişlerdi. Üçüncü olan «Pamuk Prenses» in yapımcısı ise yine telgrafla ödülü kabul etmediğini bildirmişti (Dr. Avni Tolunay, «Onun ödülü bende duracak ve geldiği zaman benden alacak,» dedi). Sadri Alışık’ın ise filim çevirdiği için gelemediği bildirilmişti. Oysa sonradan söylentiler bir başka yönde gelişti ve kulağımıza şöyle bir şey çalındı. Sadri Alışık da sonuçtan rahatsız olmuş ve «Benim adımla filim satılıyor. Ben karakter oyuncusu değil, başrol oyuncusuyum» demiş… Yani Sadri Alışık kapanış balosuna «en iyi oyuncu» ödülünü almadığı için gelmemiş…KAZANANLAR KONUŞUYOR

Bugüne kadar daima iş şansı son derece yüksek filimler yapmakla tanınan ve çok kişi tarafından «Türkiye’nin 1 numaralı prodüktörü» olarak kabul edilen Muzaffer Aslan çok mutluydu. «Bundan sonra daha iyi, daha güzel şeyler yapmak için çalışacağım.» diyordu. En iyi senarist Altın Portakal’ını alan Bülent Oran’sa hiç konuşmuyor, «Çok heyecanlıyım, mazur görün.» diyerek soruları cevapsız bırakıyordu. 8. Antalya Festivali’nde en iyi kadın oyuncu ödülünü alan Filiz Akın’la, en iyi kadın karakter oyuncu ödülünü alan Suna Selen sanki sözleşmişler gibi, «Çok memnunuz. Bu ödül bize doping tesiri yaptı. Bundan sonra daha çok çalışacak, ödülü hak etmek için daha çok gayret sarf edeceğiz.» diyorladı.

Fikret Hakan’ın gözleri yaş içindeydi. Çok kişi o, «Bu heykeli bin defa daha alacağım,» dediği zaman oturanların arasından bir ses duyup öyle konuştuğunu sanmıştı, ama ortada böyle bir durum yoktu. Fikret:

– «Çok duygulandım,» diyordu. «Alkışlar, ödül ve 20 yıllık bir sanatçı oluşumu düşünün… Şu anda mesleğe yeni başlamış gibiyim. Öylesine hırsla, arzuyla doluyum. Festival bir yarıştır. Bu yarışa katılmaya hak kazanmak bile iftihar vesilesidir. O yarışı kazananlar da biraz duygulanırlar. Hoş görüle…»YEŞİLÇAM DİKKAT! KARŞINDA BÜYÜK BİR RAKİP VAR»

8. Antalya Filim Festivali de geldi, geçti… Geride, muhteşem bir «müzik şöleni» ve kapanış balosunda Antalya Belediye Başkanının söylediği şu sözleri bıraktı sadece… Ödül dağıtımından önce Avni Tolunay açış konuşmasını yaparken aynen şunları söylemişti:

– «Bu yıl deney mahiyetinde bir ‘müzik şöleni’ yaptık ve çok olumlu sonuç aldık. Önümüzdeki yıl ağırlığı buna vereceğiz. Burada Yeşilçam’a seslenmek İstiyorum. Yeşilçam dikkat et, kuvvetli bir rakip var karşında…»Yeşilçam’ı kimse yıkamaz. Kimse yıkamaz ama, ah, ne olur, şu bizim sinemamız kendi kendini yıkıp un ufak etmek arzusunda olmasa…

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1971-tarihli-25-sayisi)

24.11.2020 02:42

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar