Menü

Jack Lemmon ile Tony Curtis Yine Birlikte

natalie woodÇevrilmesine Amerika’da başlanılıp Avrupada devam edilen «Büyük Yarış» isimli film, «Bazıları Sıcak Sever» in iki başarılı komedyeni Jack Lemmon ile Tony Curtis’i gene bir araya getirdi. Karakterleri, kıyafetleri, otomobilleri tam bir tezat teşkil eden ve iki rakip yarışçı rolünü oynıyan sanatçılara, bu son filmlerinde sevimli yıldız Natalie Wood da eşlik ediyor.

SİYAH silindir şapkalı, siyah pelerinli esrarengiz görünüşlü adam, karşısındaki beyazlar giymiş ve bir kardan adama benzeyen delikanlıyı alaycı bakışlarla süzdü. Sonra, burnunun altından yanaklarına doğru uzayıp giden ucu çengelli kumral bıyıklarını oynata oynata gülmeye başladı: «Birader, sende de hiç akıl yok. Benim gibi usta bir şoförle yarışa girilir mi? Sonra senin araban pek çürük çarık bir şey? Bari yola çıkmadan önce vasiyetnameni hazırla da kazaya kurban gidersen, akrabaların bir de miras işiyle uğraşmasınlar.»

Beyazlı delikanlı, kendisine «Profesör Kader» unvanını vermiş olan siyahlı hasmının sözlerini, yüzünde çocuksu bir tebessümle dinledi. Sonra, «Üstadım» diye söze başladı, «kimin daha iyi direksiyon kullandığı, ve hangi arabanın daha sağlam olduğu biraz sonra anlaşılacak. Bu cenaze arabasıyla yarışa girmenizi size kim tavsiye ettiyse, mutlaka hayatınıza kasti var demektir. Siz yarıştan vazgeçin de, can düşmanınızı haklamaya bakın…»

Garip kıyafetli iki adam, aralarında konuşurlarken, filmin çevrilişini seyredenler, rejisörün ikazlarına rağmen kahkahalarla gülmeye başlamışlardı. Çekime ara verilince, Tony Curtis ve Jack Lemmon, etraflarını saran meraklılardan kendilerini zor kurtardılar.

Tony CurtisHollywood’un bu iki ünlü aktörü, konusu yirminci yüzyılın başında geçen ilgi çekici bir komedi filminde baş rolleri paylaşıyorlardı. «Profesör Kader» rolünde Jack Lemmon (yanda), mimikleriyle olduğu kadar kıyafetiyle de hoşa gidiyor. Tony Curtis de ondan aşağı kalmıyordu. «Leslie Special» ismini verdiği beyaz arabasına binerken görenler, onun gerçekten usta bir oyuncu olduğunu kabul etmek zorunda kalıyorlardı. Film, 1910 yılında New York – Paris arasında tertiplenen büyük bir araba yarışının hikayesini anlatıyor. Tanınmış yıldız Natalie Wood da yarışı takibetmekle görevlendirilen Amerikalı bir gazeteci rolünde.

Filmde, artistler kadar arabalar da dikkati çekiyor. Sırf bu kordele için stüdyonun özel imalathanesinde inşa edilen arabaların birer eşi daha yapıldı. Filmin çevrilmesi sırasında her hangi bir kaza olur da arabalar hasara uğrarsa, yedekleri kullanılacak.

«Büyük Yarış» ta binden fazla figüranın rol alması, stüdyonun terzilerini zor duruma düşürdü. 1910 yılının modasına uygun kadın ve erkek kıyafetleri hazırlamak hayli yorucu ve üzücü bir işti. Jack Lemmon ile Tony Curtis, filme ayrı bir özellik katan kıyafetlerinin modelini kendileri çizdiler.

Tony Curtis ve Jack LemmonSon yılların en tatlı komedilerinden biri olacağı ısrarla söylenen «Büyük Yarış» filminin yaratıcıları, çalışmalarabaşladıkları günlerde, hayatlarının en buhranlı devresini yaşıyorlardı. Herkesten çok onların biraz neşelenip gülmeye ihtiyaçları vardı… Jack Lemmon, boş vakitlerini kanser araştırma enstitülerinde kanında kanser virüsü bulunup bulunmadığını incelemekle geçiriyordu. Tony Curtis, çocuk bekleyen genç eşinin sağlık durumundan endişe ediyordu. Filmin başarılı kadın yıldızı Natalie Wood ise, zengin nişanlısı Arthur Loew Jr.’a yüzüğünü iade etmişti. Son sahneler çevrilirken üç sanatçı üzüntülerini unutmuş, eski neşelerine kavuşmuşlardı.

Tony Curtis ve Jack Lemmon

İKİ MÜSABIK «Bazıları Sıcak Sever» filminde başarılı oyunlarını zevkle seyrettiğimiz Jack Lemmon – Tony Curtis çifti, «Büyük Yarış» ta da bir araya geldi. Kıyafetlerinin renginden ve şeklinden kullandıkları arabalara kadar tam bir tezat teşkil eden iki aktör, iki otomobil yarışçısı rolünü oynuyorlar. Fotoğrafta, sanatçılar, filmin setinde.

(Alıntıdır. Bkz. http://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1964-tarihli-41-sayisi)

31.08.2015 17:51

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 26 Ağustos 2015 12:06

    Anıl Dündar

    hep birlikte onlar zaten ya