Menü

Yılmaz Güney Vuruldu

Mezarlıkta yapılan tabanca düellosunda yaralanan Güney, kanlar içinde yere düşmüştü. Irgat seri adımlarla yanına koştu ve kafasına sıktığı bir kurşunla işini bitirdi!…

Yılmaz Güney VurulduSisli bir İstanbul sabahı…

Zincirlikuyu Mezarlığı’nda kaskatı bir sessizlik… Mezarlığın öbür ucuna kadar bir süre yürüdük ve durduk. Önce kazma, sonra kürek sesleri doldu kulaklarımıza. İki mezar arasında yeni bir çukur açan esmer, genç adam Yılmaz Güney’di.

-«Kendi mezarımı kendim kazıyorum» dedi. «Biraz sonra iki Recep düello edecek… Kasımpaşalı Recep ben, Mister Recep de Cahit Irgat…»

Elindeki küreği toprak yığının üstüne bıraktı. Alnında biriken ter damlacıklarını silip, mezarlar arasındaki yola baktı.

-«İşte, düello şahitleri de geliyorlar» dedi.

Ayak sesleri gittikçe yaklaştı. Gelenler Nubar Terziyan, Hüseyin Peyda ve Ömer Kayan’dı. Arkalarında da Cahit Irgat… Yılmaz Güney mezarlar arasından geçip, yola çıktı.

Atılan yazı – turada, Cahit Irgat kazanmıştı Bu ona, istediği tabancayı seçme hakkını tanıyordu.

Nubar Terziyan elinde tuttuğu çantanın fermuvarını açıp:

-«Silahlarınızı alın» dedi.

İki el, çantanın içindeki tabancalara doğru uzandı. İki «Recep» gözgöze geldi. Sonra birbirlerine arkalarını döndüler. Sırt sırta yaklaşıp, yolun ortasında durdular.

Şahitler yolun kenarına çekildi, biz de kameranın arkasına… Ve iki düellocu, adımlarını sayarak, zıt istikametlere doğru yürüdüler. Şimdi aralarında tam 20 adım mesafe vardı. Sırtları birbirlerine dönük, tabancaları başları hizasında bir süre durdular. Sonra verilen atış komutu üzerine dönüp, yüzyüze geldiler. Parmakları tetiklere dokundu.

İki el silah sesi, o kaskatı sessizliği dişledi. Yılmaz Güney’in tabancası elinden düşmüş, kanlar içinde kalan sol kolunu tutuyordu. Ölmemişti. Sadece yaralanmıştı. Yere dizüstü çöktüğü görüldü. «Recep, Recep!…» sesleriyle çevresinin sarıldığı sıra, rejisör Nuri Akıncı, emektar operatör Cezmi Ar’a:

– «Stop!…» dedi.

Zincirlikuyu Mezarlığında çekilen bu düello sahnesi «Kasımpaşalı Recep» adlı filmin finaliydi ve bu sahnede Cahit Irgat geniş adımlarla yaralı Yılmaz Güney’e yaklaşacak ve kafasına sıktığı bir kurşunla işini bitirecekti…

yılmaz güneyDÜELLO — Cahit Irgat ve Yılmaz Güney, sabahın alaca karanlığında, Zincirlikuyu Mezarlıgı’na düello etmek için gelmişlerdi. Önce tabancalarını seçtiler, sonra sırt sırta dönüp yürüdüler ve verilen işaretle tabancalarını ateşlediler.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1965-tarihli-18-sayisi)

31.08.2015 15:28

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

 • Yayınlandı: 26 Ağustos 2015 14:32

  Nuran Namlı

  Neeeee öldü müüüüüüüü :P
 • Yayınlandı: 26 Ağustos 2015 15:51

  BURAK UZUNYOL

  kral düştü :D
 • Yayınlandı: 1 Eylül 2015 17:13

  SERDAR KANIT

  bu sefer silah terstepmiş çirkin krala :D