Menü

Can Gürzap

CAN Gürzap… Tiyatrocu bir ailenin yıllardır sanat dünyasıyla gerek oyuncu, gerek rejisör, gerekse yönetici olarak içice yaşayan, tiyatroyla dopdolu bir sanat insanı… Haftalardır TV’de izlediğimiz «Kartallar Yüksek Uçar» dizisinin önemli rollerinden birini, Mustafa Karabulut’u başarıyla canlandıran sanatçımızla Atatürk Kültür Merkezi’ndeki odasında söyleştik.

– Sayın Gürzap, bugüne dek hangi TV dizilerinde oynadınız?

«Oldukça çok sayıda TV filminde ve oyununda rol aldım. Bunun yanısıra iki mini dizi ‘Harput’ta Bir Amerikalı’ ve ‘Trafik Cezası’ bir de yayınlanmayan, ancak ileride yayınlanacağını sandığım ‘Yorgun Savaşçı’ var.»

– Bunun yanısıra sunuculuk da yaptınız sanıyorum.

«Evet. ‘Türkiye Üzerine Oyunlar’ adlı 9 bölümlük yapımın sunuculuğunu üstlenmiştim.»

– «Kartallar Yüksek Uçar»da oynamanız için öneri geldiğinde ne düşündünüz?

«Aslında ‘Yorgun Savaşçı’dan sonra dizi çevirmemeye karar vermiştim. Yönetmen Hüseyin Karakaş’tan öneri geldiğinde senaryoyu okudum önce. Bana ilginç gelen yönü güzel renkli bir roldu. Kişiliği iyi çizilmiş bir rol. Gerek kendi çevremizde, kendi ülkemizde, gerekse yabancı ülkelerde görebileceğimiz çok büyük ya da büyüğe oynayan ve bu oyun sırasında, oyunun bütün kurallarını akıllıca uygulamaya çalışan ve sonunda da iş hayatı açısından gerekli başarıya ulaşan bir prototip iş adamı…»

– Çizdiğiniz tiplerle kendi kişiliğiniz arasında bir bağıntı var mı?

«Ben genelde kendi yapıma zıt rolleri oynamaktan hoşlanıyorum… Onun zorluğunu yenmek bana zevk veriyor. Bende, olmayan duyguları, özellikleri kullanıp, onları canlandırmaktan zevk alıyorum. Kontrast tiplerden hoşlanıyorum. Bilmece çözmek gibi…»

Can Gürzap’la söyleşirken konu İstanbul Devlet Tiyatroları Müdürü olmasından açılıyor. Ne zamandan beri bu görevde olduğunu soruyoruz, Can Gürzap, hemen sekreteri Yayla Hanım’ı arıyor ve tarihi ondan öğrenerek ekliyor:

«İsim, tarih, numara vs adres hatırlayamam ama, 40 sayfalık bir teksti çok kısa bir sürede ezberlerim. 83 Mart’ında başladım müdürlüğe. Daha önce 1978’de 1,5 yıl aynı görevi yapmıştım.»

– Bu yıl kaç oyun sergileyecek İstanbul Devlet Tiyatrosu?

«Bu yıl İstanbul yapımı 11 oyun var. Bunlardan yanlızca ikisi, ‘Amadeus’ ve ‘Küçük Nasreddin’ geçen yıl da oynamıştı. Diğerleri yeni oyunlar. Turneler var.»

– Turneler konusunda ne düşünüyorsunuz?

«Ben 10 yıldır söylüyorum, turneler çözüm yolu değildir. Yerel konservatuvarlar, tiyatro okulları kurulmalı. Kuşkusuz bu çok zaman ve emek alacak olan bir konu ama, gerekli de…»

– İstanbul’da kaç sahnesi var Devlet Tiyatroları’nın?

«Hepsi de Taksim’de olan üç sahnesi var. Ancak Kadıköy tarafında bir sinemayı kiralamak istiyoruz… Bir de Kartal’da bir kültür merkezini kullanmamız söz konusu.»

– Özel bir tiyatronun salonunu dönüşümlü olarak kullanamaz mısınız?

«Öyle olması mümkün değil. Mesela, Devlet Tiyatroları ağustos sonunda provaya girdi. Marta kadar sürekli oyunlar, provalar sürecek. Sahnemizi paylaşamayaak kadar yoğun çalışıyoruz.»

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1984-tarihli-45-sayisi)

16.07.2019 07:43

Kategoriler:   Kim Bunlar

Yorumlar