Menü

Canım Keloğlan

Her cumartesi ve pazar günleri perdesini 11:00’de çocuklar için açan topluluk Mehmet Beyazıt’ın çocuk oyunu Keloğlan hikayelerinden derleyerek yazdığı Canım Keloğlan büyük bir başarı ile Hadi Buyur Tiyatrosu’nda sürüyor.

Çocuk tiyatrosunun bir eğlenceden çok bir laboratuvar çalışması olduğunu söyleyen Mehmet Beyazıt “Biz elimizden geleni yaptık, şimdi söz sırası küçüklerin” diyor.Gülriz Sururi – Engin Cezzar Tiyatrosu, Sıraselviler Devekuşu Kabare Tiyatrosu salonunda oynamaya devam ettikleri Eduardo de Filippo’nun ”Filumena”sını 20 Kasım gecesi şık bir galayla dostlarına ve sanat çevrelerine sundular. Vasfi Rıza Zobu ve Bedia Muvahhit’in şeref konuğu olduğu özel gösteriye tiyatro ve sinema dünyasından tanınmış sanatçılar katılırken, iş çevrelerinden ünlü isimlerinde gala gecesi oyunu büyük bir beğeniyle izledikleri gözlendi.

Egemen Bostancı’nın yapımcılığını üstleneceği ve Şan Tiyatrosu sahnesinde oynayacağından söz edilen yeni, iddialı ve gerçekleşmesi ağırlıkta olan bir tasarı söylentisi daha sanat çevrelerinde yayılmaya başladı. “Anatevka” (Damdaki Kemancı). Yanmadan önce Atatürk Kültür Merkezi’ndeki sahnelenlşinde olduğu gibi yönetmenliğini ve başrolünü Cüneyt Gökçer’in üstlenmesiyle sunulacak olan müzikalin kadrosunu da yine söylentilere bakılırsa hiç kimseden öneri ve fikir almadan Gökçer kendi yapacakmış.Eski Üsküdar Sunar Sineması’nda kurdukları “Bizim Tiyatro” adlı toplulukla sınırlı bütçelerine karşın öncü çalışmalara girişen Zafer Diper ve arkadaşları, şair yazar şükran Kurdakul’un ”Kurtuluştan Sonra” adlı eserinden Zafer Diper’in oyunlaştırdığı ve yönettiği yapıtı Üsküdar’daki salonlarının kısıtlı olanakları nedeniyle Kenter Tiyatrosu’nda sunmaya başladılar. Müzikleri Nadir Göktürk, çevre düzeni ve giysileri Zepür Hanımyan, karikatürleri Ali Ulvi ve saydamları Mustafa Gezer’e ait oyun yeni yıla dek sürecek.Yalnızca cuma ve cumartesi günleri sunulan Kent Oyuncuları’nın yeni oyunu Beth Hentley’den, Leyla Tepedelen’in dilimize çevirdiği “Gönül Suçları” kısa zamanda İstanbul seyircisinden büyük beğeni aldı ve başarısından söz ettirmeye başladı. Yıldız Kenter, Müşfik Kenter ve Şükran Güngör gibi topluluğun tanınmış üç oyuncusunun da rol almadığı ve Mehmet Birkiye’nin ilk yönetmenlik denemesi olan “Gönül Suçları”nın dekor ve kostümlerini Osman Şengezer yaparken oyunda başlıca rolleri Gül Onat, Mübeccel Vardar, Defne Halman, Ayhan Kavas, Mehmet Birkiye, Suzan Aksoy paylaşıyorlar. Genç kadrodan, iyi bir oyun. Kanımca mutlak izlenmeli.

(Alıntıdır.Bkz:https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/sey-dergisinin-1984-tarihli-11-sayisi/)

09.01.2021 13:28

Kategoriler:   Bayat Haber

Yorumlar