Menü

Canterini Nicastresi Bursa’da

Canterini NicastresiCANTERİNİ’LER — III. Bursa Festivaline bu yıl İtalya adına «Canterini Nicastresi» ekibi katılmış ve başarılı dansları ile büyük ilgi görmüştü. Ancak elemanlar aralarında anlaşamıyorlar ve bilhassa en güzel dansözleri Palma’yı kıskanıyorlardı.

DÖRT günlük yolculuktan sonra Bursa’ya gelmişler ve hemen gösterilere başlamışlardı. Dinlenecek, şehri gezecek vakitleri yoktu. Oysa gelirken, diğer bir Akdeniz ülkesi olan Türkiye’de bu yaz günlerinde bol bol denize girebileceklerini ümit ediyorlardı. Bu yüzden mayolarını almayı unutmamışlardı. Hele içlerinde bilhassa bir tanesi, İtalyanın Calabria eyaletinden «Canterini Nicastresi» Folklor Ekibiyle III. Bursa Festivaline katılan Palma Cosentino valizine her şeyden önce mayosunu yerleştirmişti.

290-4Henüz 18 yaşında olan Palma, İtalya’da bir öğretmen okulunda okuyordu. Şimdiden birçok defalar Roma ve Hamburg televizyonunda rol almasına rağmen, sinema alanına geçmek için önce öğrenimini tamamlamayı tercih ediyordu.

Festival sırasında onları, hem yüzebilecekleri bir yere götürmek, hem de Bursa’yı gezdirmek istiyorduk. Havuzlu Park tam aradıkları yerdi. O sabah, henüz doldurulan mavi sularını görünce platine saçlı Palma bir çığlık atarak havuza doğru koşmuştu. Bir an evvel kendisini havuza atmak için mayosunu giyebileceği bir yer arıyordu. Fakat ekibe dahil erkek arkadaşlarının çoktan kaşları çatılmıştı. Etrafta Bursanın delikanlıları. Alman turistler, İstanbul Tiyatrosunun genç oyuncuları vardı, onların önünde Palma’nın mayo ile havuza girmesine izin veremezlerdi.

Palma’nın yalvarmaları fayda vermedi. Hiç değilse kenarda ayaklarını suya sokmak istiyordu. Grupun sözcüsü, mimar Enzo Servidone; «Biz güney İtalyalılar çok kıskanç, ve ateşli kimseleriz. Kadınlarımızı iyi koruruz. Dansa gelince yorulmak bilmez, çılgınlar gibi dans eder eğleniriz» demişti.

Kıskanç olduklarında şüphe yoktu. Bursaya geldiklerinden beri bütün gösterilerde solo dansları hep Palma yaptığı ve biraz da diğerlerinden güzel olduğu için halk hep onun resmini çekmek, onunla konuşmak istiyordu. Şimdi havuza girerse civardaki bütün erkekler onunla ilgileneceklerdi. Bu yüzden onun isteğini ekipteki arkadaşları reddetmişlerdi. Daha evvel yolda yakışıklı bir delikanlı, resmini çekmek istediği vakit de, yanındakiler «Olmaz» demişlerdi. Palma için o gün yapacak tek şey vardı, alıp başını gitmek. O da öyle yaptı, fakat ancak Havuzlu Parkın gazino kısmına kadar gidip orada arkadaşlarının eğlenmesini öfke ile seyretti.

18 kişilik ekipte yüzmek istiyen yalnız Palma değildi. Fakat uzun boylu, esmer Bettina Minici, Palma örneğinden sonra izin almaya cesaret edemiyordu. Bu yüzden hemen grupun müdürü Vittorio Ferrari’nin iki kız ile iki oğlunu yüzmeye zolamaya başladı. Becermişti, Ferrariler hep birden mayolarını giymeye koştular.

Canterini Nicastresiİtalyan denince insanın aklına hemen müzik ve dans geliyor. «Canterini Nicastresi» grupu da halk dansları yaparken akordeon, tef ve özel bir ses çıkaran testi kullanıyorlar. Fakat neşelendikleri vakit acayip sesli testiden bile en hareketli twist, locomotion, hully gully ve surf melodilerini kolaylıkla çıkarabiliyorlar. Durmadan çalıp dans ederlerken bilhassa «Norma Mia» ve «Giovanni, Giovanni» yi hep birden söylüyorlardı.

Güney İtalyalılar gerçekten anlaşılması güç kimselerdi. Dans deyince akan sular duruyordu sanki. Bir yandan bir arkadaşlarının gününü kıskançlıkla zehir ediyorlar, diğer yandan milli kıyafetli bir kızın havuzda bulunan hiç tanımadıkları mayolu bir gençle dansetmesine ses çıkarmıyorlardı.

(Alıntıdır. Bkz. http://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1964-tarihli-31-sayisi/)

11.08.2019 13:21

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 26 Ağustos 2015 16:34

    Eylül Arif

    Vay vay Bursama bak kimi ağırlamış
  • Yayınlandı: 31 Ağustos 2015 16:09

    SERDAR KANIT

    tabi bursa o zamanlar yıldızlar geçidi :D