Menü

Carroll Baker ve Carol Lynley Savaşı

Hollywood filmcileri, konu sıkıntısına düşünce, birbirlerinden hikaye çalma yoluna saptılar. Bir şirket Jean Harlow’un hayatını filme alırken, bir başkası da aynı konudaki bir filmi alelacele çevirip, piyasaya çıkardı. Bu hareket genç neslin iki yıldızını hasım mevkiine düşürdü.

YALDIZLI lüks kağıda basılmış olan davetiyede şunlar yazılıydı:

«Cumartesi gecesi evimde vereceğim ‘Harlow’ ziyafetine gelmenizi saygılarımla rica ederim. Kıyafet mecburiyeti yoktur, fakat 1930 modasına uygun bir kıyafet seçerseniz memnun olacağım. İmza: Carroll Baker»Hollywood şöhretleri ünlü yıldız Carroll Baker’in evinde Jean Harlow’un ruhuna kadeh kaldırırlarken, New York’un büyük sinemalarından birinde de sessiz sinema devrinin bu ünlü yıldızının hayat hikayesini anlatan bir filmin galası yapılıyordu. Uzun bir süreden beri Carroll Baker’in Jean Harlow’un hayat hikayesini anlatan filmi çevirmekle meşgul olduğunu bilenler, New York’taki sinemanın afişinde Carol Lynley’in adını görünce şaşırdılar.

Genç yaşta ölen sarışın yıldız Jean Harlow’un hayat hikayesi yıllarca önce yayınlanmıştı. Fakat yıldızın hayatına giren şahısların çoğu sağ olduğundan Jean Harlow’un hikayesi filme alınamamış, senaryonun yazılıp filmin çekimine başlanması da hayli uzun sürmüştü, asıllı prodüktör Joe Levine, Jean Harlow’u beyaz perdede başarıyla canlandıracak yıldızı bulmakta güçlük çekmişti. Başrole Carroll Baker seçildikten sonra ise gene aksilikler birbirini takip etmiş başka film şirketleri bu gecikmeden faydalanıp Jean Harlow filmini baltalamak üzere harekete geçmişlerdi.Türk filmcileri gibi Amerikalı filmcilerin de konu bulmakta güçlük çektikleri, aşırma konularla iş görmeye çalıştıkları Jean Harlow sayesinde bir kere daha gün ışığına çıkıverdi, Carroll Baker’in çevirmekte olduğu filmin çalışmaları ilerlerken bir başka şirket de sarışın yıldız Carol Lynley’i, Jean Harlow hikayesinde oynatmak üzere harekete geçmişti. Joe Levine bunu duyar duymaz, iki yüz bin doları gözden çıkarıp Jean Harlow için geniş bir reklam kampanyasına girişti. Carroll Baker’in de bu konuda ona elinden geldiği kadar yardım etmesi, ikinci filmi çeviren şirketin ümitlerini suya düşürdü. Fakat onlar geceyi gündüze katarak çalıştılar ve ellerindeki filmi, birincisi tamamlanmadan piyasaya çıkarmak imkanını elde ettiler. Joe Levine ve Carroll Baker için tehlike çanları çalmıştı. Bu arada Carroll Baker’in de hastalanması işleri büsbütün güçleştirdi.Başrolünü Carol Lynley’in oynadığı Jean Harlow filmi, birincisine kıyasla çok daha kolay ve çabuk tamamlanıveemişti. Parlak bir gala gecesi de tertiplenince mesele kalmayacaktı.

Prodüktör, Joe Levine, bunu haber alınca Carroll Baker’i hasta yatağından kaldırıp en kısa zamanda muhteşem bir ziyafet tertiplemeye zorladı. Genç kadın da geleceğini Jean Harlow’un filmine bağlamış olduğu için filmin başarısızlığa uğramasıyla kendi şöhretinin de tehlikeye düşeceğini düşünüyordu. Bu sebeple kolları sıvayıp Jean Harlow partisinin hazırlıklarına girişti. Hereks o gece Carroll Baker’in salonda beş, altı dakika kalıp tekrar odasına çekileceğini düşünmüştü.Oysa Carroll Baker, Jean Harlow’un elbiselerini hatırlatan şık bir tuvaletle her zamankinden daha sıhhatli ve neşeli olarak davetlilerini karşıladı ve sabaha kadar da onlarla beraber çılgınca eğlendi. Dünya ters dönmüş, Hollywood’un altın devri 1930 yılları geriye gelmişti. Carroll dansederken, içki içerken, dostlarıyla sohbet ederken, iki yabancı erkek de gözlerini ondan hiç ayırmıyor, her davranışını dikkatle izliyordu.

Önce kalabalık arasında bu yabancılar dikkati çekmedi, fakat saatler ilerleyince iki erkeğin Carroll’a gösterdikleri ilgi davetlileri şüphelendirmeye başlamıştı. Nihayet mesele anlaşıldı. Yıldızın sıhhatinden endişe eden eşi Jack Garfein, iki ünlü doktoru da ziyafete çağırmış, karısından gözlerini ayırmamalarını rica etmişti. Carroll Baker de iki doktor nezaretinde kusursuz bir ev sahibesi olmayı başardı.New York’taki gala ise ziyafetin aksine sönük geçmiş, filmi seyredenler de Carroll Baker için tehlikeli bir rakip olamayacağı kanısına varmışlardı. Tenkitler, gazetelerde yayınlanan yazılar Carol Lynley’i ne kadar üzdüyse, Carroll Baker ve yakınlarını da o kadar sevindirdi. Böylece iki sarışının mücadelesi, ilk raundda Carroll Baker’in zaferiyle sonuçlanmış oldu.

Carol Lynley’e, «Jean Harlow» u beyaz perdede canlandırmasını teklif ettikleri zaman, genç yıldız tereddüde düştü. Aynı konuda bir film çevirmekte olan Carroll Baker’e karşı mücadeleye girişmek acaba doğru bir hareket miydi? Genç kadın, para için rolü kabul ettiğine şimdi pişman.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1965-tarihli-28-sayisi)

25.12.2020 12:31

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 26 Ağustos 2015 16:37

    Tayfun Korkut

    Savaş büyüüük :D
  • Yayınlandı: 31 Ağustos 2015 16:38

    AHMET SEZEN

    bu insanları bu duruma düşüren o şirketler utansın be :D