Menü

Carroll Baker’ın Dönüşü

5 yıldır genç kadının yüzü hiç gülmemişti. Hangi işe el attıysa hep bir aksilikle karşılaşmış, ümitsizlikten neredeyse intihar edecek raddelere gelmişti. Doğrusunu söylemek gerekirse Carroll Baker’in son zamanlarda işlerinin iyi gitmemesinde kendisinden başka hiç kimsenin kabahati yoktur. Yirmi üç yaşındaki ilk eşinden ayrıldıktan sonra New York’a gelmiş, ünlü «Actor’s Studio» ya öğrenci olarak girmişti. O günlerde şöhretli bir sinema artisti olma hevesi içinde canla, başla çalışıyor, sinemaseverlerin dikkatini çekmek için ne mümkünse yapıyordu. Kendisi gibi idealist bir rejisörle tanıştıktan sonra Carroll Baker’in şansı daha da açılmıştı. Genç rejisör Jack Garfein, Caroll Baker’in yakın bir gelecekte şöhretli bir yıldız olacağına inanıyor ve Carroll’a da bu ümidi aşılamaya çalışıyordu.

Carroll Baker'ın DönüşüCarroll Baker, ona bu derece ümitle bağlanan filimciyle evlendikten sonra işleri gerçekten iyi gitmiş, Elia Kazan’ın «Taş Bebek» filminde başrolü oynayınca büyük bir şöhret sahibi olmuştu.

Fakat artık o günler çoktan geride kalmıştı. Şimdi Carroll Baker’in güveneceği ne bir eşi vardı, ne de ona filim çevirtmek isteyen bir rejisör.

Amerikan sinemasının bu başarılı yıldızı 1965’te çevirdiği «Harlow» filminde büyük bir hayal kırıklığına uğramıştı. Filmin yöneticisi Joe Levine ile arasında çıkan anlaşmazlık, Carroll’un Joe Levine ve ortakları aleyhine üst üste iki tazminat davası açmasına ve böylece Hollywood’da da boykota uğramasına sebebiyet vermişti. Gerçi Carroll Baker, iki tazminat davasını da kazanmış ve birer milyon dolar almıştı, ama işte Hollywood’dan alıp alacağı para bu kadardı.

Carroll Baker, büyük bir ümitsizlik içinde Hollywood’daki evini, eşyasını satmış, kocası Jack Garfein’den resmen ayrılmış ve çocuklarını alıp Avrupa’nın yolunu tutmuştu. Tekrar sinemaya dönmek istiyordu. Roma’da kendisine iş verecek filimciler mutlaka çıkardı. Nitekim çıktı da. Ünlü İtalyan rejisörü Marco Ferreri Carroll Baker’i yeni çevireceği filimde oynatmak için teşebbüse geçmişti. «Deborah’nın Tatlı Vücudu» ismini taşıyan bu filim, kelimenin tam manasıyle bir seks filmi olacaktı. Rejisörle yıldız çok geçmeden anlaşmaya vardılar. Carroll Baker, yarısından fazlasını çıplak çevireceği bu filîm için seksen bin dolar ücret istedi. Ayrıca filmin Amerika’daki hasılatının da yarısına ortak olmayı şart koştu. Bu filimde Fransız aktörü Jean Sorrell de Carroll Baker’le başrolleri paylaşacaktı.

Ünlü yıldız tam her şeyden ümidini kestiği bir sırada başına konan bu talih kuşuna öyle sevinmişti ki, daha filim çalışmalarına başlamadan Roma’da Via Armonda Spadini caddesinde muhteşem bir villa satın aldı ve çocuklarıyle beraber oraya yerleşti. Bu arada Enrico Mantelle adında yakışıklı ve çok zengin bir İtalyan sanayicisiyle de flört etmeye başladı. Kısacası Carroll Baker, de Hollywood’da kaybettiklerini üç yıl sonra Roma’da buldu.

(Alıntıdır. Bkz. http://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-36-sayisi)

10.08.2019 22:21

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

 • Yayınlandı: 25 Ağustos 2015 12:59

  FATMA ONUR

  bu tür filmler her zaman daha çok tutuluyo yazık
 • Yayınlandı: 25 Ağustos 2015 13:20

  MÜSLÜM KOŞAN

  kadın avruyapa giderek resmen yeni hayatına başlangıç yapmış o zaman :D
 • Yayınlandı: 7 Eylül 2015 10:45

  NUR HAYAT YÜZEN

  güzel kadındı kendileri avrupa kacırmaz böyle şeyleri:D