Menü

Catherine Deneuve Hollywood’dan Soğudu

Genç kadın, Hollywood’a ayak basar basmaz, yanındakilere gece kulüplerinin ve çeşitli eğlence yerlerinin adreslerini sordu. «Gündüzleri stüdyodan dışarıya çıkmaya belki vaktim olmaz, ama akşamüstü kendimi dışarı atar atmaz, yorgunluğumu unutmak için eğlenmem şart,» diye de düşüncelerini açıkladı.

Fransız sinemasının uçarı yıldızı Catherine Deneuve ilk defa Hollywood’a geliyordu ve bir Amerikan stüdyosunda da ilk defa filim çevirecekti. Avrupa sinemasının bu ünlü yıldızı, Paris ve Roma’daki filim çalışmaları sırasında daima eğlenmeyi ön planda tutmuş hatta filim çalışmaları arasında canı sıkılıp gezmek isteyince de rejisörden izin alıp seti terketme imkanını bulmuştu. Deneuve bu davranışının iş ahlakıyla uyuşmadığını çok iyi biliyordu, ama yaradılış itibariyle uzun bir süre bir yerde durması imkansızdı. Avrupalı rejisörler de Catherine’nin bu hallerine alışmışlar, seslerini çıkarmıyorlardı.

Catherine Deneuve Hollywood'dan SoğuduFakat gelgelelim ünlü yıldız Amerika’da çok büyük bir hayal kırıklığına uğradı. Hollywood’un rejisörleri stüdyoda artistlere göz açtırmıyorlardı. Bu arada Catherine Deneuve’e özel bir muamele yapmaya da hiç niyetleri yoktu. Yıldız, bu durumu fark edince stüdyodan çıktıktan sonra geriye kalan vaktini dilediği şekilde geçirebileceğini düşünerek ferahladı. Bir küçük serçe gibi oradan oraya dolaşacak, Hollywood’un altını üstüne getirecekti. Hatta hafta sonlarında Hollywood dışına çıkabilir, hiç değilse Amerika’nın bir bölgesini karış karış dolaşabilirdi.

Ama evdeki hesap, çarşıya uymadı. Amerikalı filimciler başrollerini Catherine Deneuve, Jack Lemmon, Peter Lawford, Myma Loy ve Charles Boyer’in oynadıkları, «April Fool» filmini en kısa zamanda çevirip piyasaya sürmek istiyorlardı. Bu yüzden geceleri bile çalıştılar ve böylece sinemanın küçük serçesi hayatında ilk defa kafesinden çıkamadı.

Hollywood’da birkaç gün kaldıktan sonra Amerikalı filimcilerin ve artistlerin gece gündüz çalıştıklarını, para kazanmak ve iş yapmaktan başka bir şey düşünmediklerini görünce Catherine hayretler içinde kaldı. Hele meşhur Hollywood partilerinin, eğlencelerinin de çalışma programına dahil olduğunu öğrenince şaşkınlığı daha da arttı.

«April Fool» filmi tamamlanıncaya kadar Catherine Deneuve, kafese hapsedilmiş bir küçük serçe gibi çırpındı durdu, filim çalışmaları bitip kafesin kapısı açılınca da ilk vasıta ile vatanına, Paris’e uçtu. «Bir daha mı Hollywood’a gitmek, Allah göstermesin,» diyordu. «Hollywood ot gibi yaşamaya alışanların ülkesidir.. Hiç bir Fransız orada yapamaz.»

(Alıntıdır. Bkz. http://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-41-sayisi)

10.08.2019 22:29

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 25 Ağustos 2015 12:28

    FATMA ONUR

    küçük serçe hollywood camiasında ters tepki görmüş kolay değil tabi her devirde zordur orada boy göstermek :D
  • Yayınlandı: 25 Ağustos 2015 12:31

    CEYLAN KIRIMLI

    filmlerdeki başarısı kadar güzelliğide dillere destandı hala güzelliğini koruyor.