Menü

Celal Şahin Fransa Cumhurbaşkanı Oldu

Celal Şahin tam 22 yıldır sahnede. Bıkmadan, usanmadan insanları, olayları değişik yönlerinden ele alıp espri potasında eritiyor. Kasımpaşalı dişlek Raziye, Şişlili sosyete Nermin, Karadenizli Dursun Reis, İstanbul’un yıllardır halledilemeyen trafik derdi, çöp derdi, su derdi, şu derdi, bu derdi, defalarca Celal Şahin’in tatlı, orijinal sesinde dile gelmişlerdir.Celal Şahin, 1946 yılında daha Kabataş lisesinde öğrenci iken okul temsillerinde sahneye çıkmaya, içindeki sanat heyecanını bilemeye başlamış. 1953 yılında İstanbul Üniversitesinin Arkeoloji bölümünü bitirmiş. Ama, «Ben arkeolog olamam! Hem bu işte sahne kadar pars yok!» demiş ve gene İnsanları, gene olayları elinde akordeon hicvetmeye devam etmiş. «Sesle Çizgiler» adiyle radyolarımızın ve sahnelerimizin aranılan ismi olmuş. Gel zaman, git zaman o da modaya uymuş. Bir taraftan repertuvarını zenginleştirirken, diğer taraftan da enstrümanlarının sayısını arttırmış.Geçenlerde, çalıştığı gazinoda Celal Şahin’i, memleketimizi bir süre önce ziyaret eden Fransa Cumhurbaşkanı Charles de Gaulle kıyafetinde görünce bir hayli şaşırdık doğrusu. Bizim «Sesle Çizgiler» üstadı, yerli politikacıları bir kenara bırakmış, çizgilerini ta Avrupa’ya kadar uzatmıştı…

Celal Şahin, silindir şapkası, biraz hürmetlice burnu, fuları, Fransız malı pardesüsü ile tam bir de Gaulle olmuş çıkmış. Hareketlerindeki ağırlık, sesindeki yaşlılık, kalınlık da tıpkı tıpkı de Gaulle… «Ulu Türk halkına samimi duygularımla, Fransa’nın selamını getirdim,» derken sanki Fransa Cumhurbaşkanının sesini duyar gibi oluyoruz. Sonra gene Celal Şahin, pardon de Geaulle, sahnede vals, çarliston yapıyor, seyircileri kahkahadan kırıp geçiriyor.Celal Şahin, Charles de Gaulle’ün maskını geçen yıl mayıs ayında Paris’ten satın almış. Johnson’un, Hitler’in, Mussolini’nin ve daha birçok şöhretli isimlerin masklarını da aramış ama, bulamamış.

Kendisiyle konuştuğumuz gün Celal Şahin bu maskla ilk defa sahneye çıkacaktı. Sahneye çıkmadan önce, aynı gazinoda programı olan Sevim Tuna’ya bir sürpriz yapmak istedi. Bize «Hadi siz de gelin,» dedikten sonra, Sevim Tuna’ nın soyunma odasına gitti. Celal Şahin, kapıyı bir, iki tıklattı. Sevim Tuna kapıyı açıp karşısında de Gaulle’ü görünce bir şaşırdı, bir şaşırdı ki… Meraklı gözlerle bize baktı, «Söyleyin Allahaşkına,» diye yalvardı. «Kim bu yahu?» Sonra de Gaulle’ün burnunu okşadı, öptü, «Burnu büyük olanın aklı da büyük olur,» dedi.«Tevekkeli adam Fransa Cumhurbaşkanı olmamış.» Ve Celal Şahin, Sevim Tuna’yı bir hayli meraklandırdıktan sonra maskını çıkarınca tatlı sesli şarkıcının halini bir görmeliydiniz. «Hay Allah senin canını çıkarmasın emi!» diye gülmeye başladı. «Ayol,» vallahi tanıyamadım seni. Nereden buldun bu suratı. Senin suratın daha güzeldi. Ama n’aparsın, meslek değil mi?»

Celal Şahin, Sevim Tuna’nın yanından ayrıldıktan sonra sahneye çıktı. Onu ilk defa bu kılıkta gören seyirciler daha showa başlamadan gülmeye başladılar, o programını bitirip sahneden indikten sonra da gülmeye devam ettiler. Biz gazinodan ayrılırken, «Sesle Çizgiler» üstadı bize şunları söylüyordu: «Tahmin ettiğim gibi mask büyük ilgi uyandırdı. Şimdi sıra meşhur politikacılarımızda… İlk olarak Osman Bölükbaşı’nın maskını yaptırmak istiyorum. Her. halde, de Gaulle’den daha fazia ilgi toplar…»

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-47-sayisi)

08.01.2021 21:33

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

 • Yayınlandı: 24 Ağustos 2015 16:42

  Yusuf Kadri

  cumhur başkanı celo :D
 • Yayınlandı: 7 Eylül 2015 10:09

  HALİT KUMRU

  cem yılmazın atası ahaha cumhurey döneminin ilk şovmenlerinden
 • Yayınlandı: 7 Eylül 2015 10:11

  HASAN YÜNCÜ

  şimdi bir türk çıkıp fransa cumhur başkanının maskesini takıcak filn çok zor ihtimaller :D