Menü

Cem Karaca ve Apaşlar Şarkı Yüzünden Birbirine Girdi

«Özleyiş» in güftesinin yarattığı ihtilaf, henüz tatlıya bağlanamamışken Türk müzik dünyası bu defa da iki plak şirketi arasında çıkan yeni bir ihtilafla çalkalandı. Apaşlar’dan Mehmet Soyarslan’ın bestesi olan «Resimdeki Gözyaşları» adlı şarkı ile «Cem Karaca ve Apaşlar» ı şöhrete ulaştıran melodi olan «Emrah» in iki ayrı şirket tarafından plak haline getirilmesi müzik dünyamızı bir defa daha karıştırdı. Geçen hafta taraflar birbirlerine ihtarnameler, protestolar çektiler; birbirlerini çeşitli şekilde itham ettiler. İşte tarafların bu konuda söyledikleri:

MEHMET SOYARSLAN

Cem Karaca ve Apaşlar Şarkı Yüzünden Birbirine Girdi«Bizim Sayan Plak Şirketiyle 1 yıllık mukavelemiz vardı, bitti. Biz Almanya’ya giderken Cem onlarla yeni bir mukavele yapmış. Yalnız şöyle bir durum var, Cem’in tek başına yaptığı mukavelenin hükmü yoktur. Mukavelenin geçerli olması için Cem’den başka benim ve Yalçınkaya Tünay’ın da imzasının bulunması şarttır. Neyse, Almanya’da Türkofon şirketi bize diğerlerinden çok daha elverişli şartlarla bir mukavele teklif etti. Kabul ettik ve hemen Werner Müller orkestrası eşliğinde 4 plak yaptık. Bunlardan ikisi bugünlerde piyasaya çıkacak. Plakların birinde «Emrah/Karanlık Yollar», diğerinde de «Resimdeki Gözyaşları/Şans Çocuğu» adlı şarkılar var. Bu sırada ne görelim? Sayan şirketi benim bestem olan «Resimdeki Gözyaşları» adlı şarkıyı almış ve plak yapmamış mı? Hem de benden izin almadan. Üstelik bu plağın arkasında «Emrah» adlı şarkımız var. Etikete göre güya biz onu da Werner Müller orkestrası eşliğinde doldurmuşuz. Plağı dinleyin bakın. O Emrah bizim geçen yıl Türkiye’de yaptığımız plağın aynı. Yani bizim plağımızla hiç ilgisi yokken bir de Werner Müller’i eklemiş. Her halde o da dava açacak. Üstelik Türkofon bana, «Resimdeki Gözyaşları» ile ilgili olarak telif hakkı için 10 000 lira ödedi.»

VURAL PAKEL (Türkofon Şti. sahibi)

Olay aynen Mehmet Soyarslan’ın anlattığı gibi cereyan etmiştir. Bugün için Türkiye’de Werner Müller orkestrası eşliğinde doldurulmuş tek «Emrah» vardır, o da bizimkidir. «Resimdeki Gözyaşları» nın da diğer şarkılar gibi dünya hakkını satın aldık. Sayan Plak’a protesto çekerek 7 günlük mühlet tanıdık Bu süre zarfında plağı toplayıp piyasadan kaldırması gerekir. Aksi halde dava açacağız ve mahkemeden toplama kararı çıkaracağız. Bunun yanı sıra adı geçen şirketten tazminat da isteyeceğiz. Yanılmıyorsak gerek Mehmet Bey, gerekse adı haksız yere ihtilah konusu plağa yazılan Werner Müller de bu konuda dava açacaklar…»

YILMAZ SAYAN (Sayan Şti. sahibi)

Cem Karaca ve Apaşlar Şarkı Yüzünden Birbirine Girdi1967’deki Altın Mikrofon Yarışması neticelenmeden Sayan Plak olarak Cem Karaca ve Apaşlar’la bir yıllık mukavele yaptık. Bu mukavelenin süresi bitmeden tekrar 2 yıllık yeni bir mukavele yaptık. Hatta bu ikinci mukavelenin imzalanmasından sonra avans olarak onlara 8 000 lira verdik. Birkaç gün sonra Apaş’lar Cem’le birlikte Almanya’ya gittiler. Orada dört plak doldurduklarını haber alınca Almanya’ya bir ihtarname çektik. Bir taraftan da dava açmak için hazırlığa başladık. Fakat Türkofon şirketi bir anlaşma zemini hazırlayınca dava açmaktan vaz geçtik. Ben, «Resimdeki Gözyaşları» nı çalmadım. Onun bandını bana bizzat Mehmet Soyarslan getirdi. Buna Ömür Göksel’le Aykut Sporel de şahittir. Evet, 2 yıllık yeni mukavelede sadece Cem’in imzası vardır, ama bana resmen, «Tek imza hüküm ifade etmez, üç imza gerekir,» diye bildirmediler ki? Neyse, biz şimdi «Cem Karaca ve Apaşlar» a protesto çektik ve 3 gün içinde gelip plak doldurmalarını istedik. Bu sürenin sonunda plak doldurulmazsa mukaveledeki tazminatın verilmesini isteyeceğiz. Bu tazminat 300 000 liradır. Tabii Türkofon şirketi aleyhine de bizim artistlerimizle plak yaptığı için tazminat davası açacağız. Gelelim Emrah’taki Werner Müller meselesine… Dediğim gibi o günlerde Türkofon bir anlaşma zemini hazırlamıştı. Biz de etiketi bastırmıştık. Yeni Emrah’larda Werner Müller adını tabii ki kullanmayacağız. Apaşlar, «Bizim imzamız yok» diye yeni mukaveleyi kabul etmezlerse, gidip istedikleriyle çalışsınlar. Bizim davamız Cem’le. Elimizdeki mukavelede Cem’in imzası var. Resimdeki Gözyaşları ile Emrah’ın solisti de Cem Karaca zaten.»

(Alıntıdır. Bkz. http://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-34-sayisi)

01.09.2015 10:37

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

 • Yayınlandı: 25 Ağustos 2015 11:59

  Hatice Kısa

  Cem abi haklı bence
 • Yayınlandı: 8 Eylül 2015 16:24

  OZAN YURT

  cem baba nelere karışmış öyle :D
 • Yayınlandı: 8 Eylül 2015 16:25

  SERDAR KANIT

  cem karacaya laf yok :D