Menü

Cemal Reşit Rey’in Büyük Mutluluğu

CEMAL Reşit Rey’in 1934 yılında hazırladığı «Deli Dolu» adlı opereti, eserin hazırlanış tarihinden tam 47 yıl sonra TRT tarafından filme alınacak. Ankara TV’si prodüktörlerinden Ünal Küpeli ile Adil Daldal, geçtiğimiz hafta içinde Cemal Reşit Rey’i Beşiktaş’taki evinde ziyaret ettiler. Su sıralarda Devlet Opera ve Balesi oyuncuları tarafından Ankara’da sahneye konulan «Deli Dolu» opereti, daha sonra İstanbul’da Atatürk Kültür Merkezi’nde sahnelenecek. İşte o sırada da, üç perdelik operet, üç bölüm olarak televizyon için filme alınacak. Renkli olarak filme alınacak operet, eylül ayı içinde de ekrana gelecek.Cemal Reşit Rey, 40 balerin, 37 revü oyuncusu, 45 orkestra görevlisi ve 18 sanatçının rol aldıkları «Deli Dolu» ile ilgili olarak şöyle konuşuyor:

«Bu operetim uzun yıllar önce Beyoğlu’ndaki Halep Çarşısı’nın içinde bulunan Fransız Tiyatrosu’nda sahneye konulmuştu. Büyük beğeni kazanmıştı. ‘Deli Dolu’nun TRT tarafından filme alınışı benim için büyük sevinç ve gurur kaynağıdır.»

77 yaşında olan Cemal Reşit Rey’den sonra, prodüktör Ünal Küpeli, «Deli Dolu’yu izlediğim zaman şok oldum. Tek amacımız bunu filme almaktır» diyor…

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1981-tarihli-23-sayisi)

21.01.2021 21:23

Kategoriler:   Bayat Haber

Yorumlar