Menü

Cemil Turan Formdan Düştü

Gerek oyun içinde, gerekse bir mevsim boyunca iniş çıkışlar gösteriyor. Bir gün iyi, sonraki gün kötü oynuyor. Bu da sanırım adale yapısından ileri geliyor. Çünkü çabuk katılaşacak boğum boğum adalesi var. Her yönü ile iyi bir futbolcu. Ancak iyi yeteneklerine karşılık, hırsı hiç de süreli değil.

Bu sözlerin sahibi Türk Futbolu’nun kurt adamı Gündüz Kılıç’tı. Söz konusu futbolcu ise Fenerbahçeli Cemil Turan’dan başkası değildi. Bazı maçlarda «Apollo ayaklı» ya da «şeytan» dedirtecek kadar şahlanan, bazı maçlarda ise sahada varlığı ile yokluğu belli olmayan Cemil, bu mevsim, beklenen verimi sağlayamıyordu.

Acaba nedendi?ÖZELLİKLERİ

Cemil’in, Türk Futbolunun ender yetişen yıldızlarından birisi olduğu gerçekti. Sarıyer’de futbola başlayıp İstanbulspor’da parladıktan sonra Fenerbahçe’ye geçen yıldız futbolcu büyük yeteneklere sahipti. Bu yeteneklerinin başlıcaları, kısa mesafede topla ve topsuz çok çabuk oluşu, hareket halindeki topa iki ayağıyla da iyi vurması, bitirici noktaları iyi seçtiği için gol şansının bulunması «Kaçırırsam kızarlar» düşüncesini hiç duymamasıydı. Bunlara karşılık eksikleri ise topla çok oynaması, çok iyi yapabileceği duvar paslarını yapmaması, oyun içinde sık sık gereksiz şekilde nötr duruma gelmesi, hava üstünlüğünden yoksunluğu, topsuz oyunu sevmemesiydi.Sonuç olarak, günümüzün futbolcusunda bulunması gerekli özellikler Cemil’de fazlasıyla vardı. Ancak «İyi futbolcu» denilince, aranan özellikler daha bir değişip çoğalıyordu. Bu özellikleri kurt futbol adamı Gündüz Kılıç, şöyle beliritiyordu:

«İyi futbolcu, oyun üzerinde her an etkilidir. Bu özellik Cemil’de tam olarak yoktur. İyi futbolcu, öteki arkadaşlarını oyuna uyduran, iyi oynamaya zorlayan kişidir. Cemil ancak iyi gününde olduğu ya da gol attığında arkadaşlarına etkili oluyor. Üçüncü olarak iyi futbolcu en kötü koşullarda bile mücadeleyi bırakmaz. Bence Cemil’in en zayıf yönü budur. Dördüncü olarak, iyi oyuncunun tekniği çok yüksek bulunmalıdır.»NEDEN DAHA İYİ DEĞİL?

Kılıç’a göre, Cemil’in futbolunda, üzücü bir gerileme yoktu. Seyirci oyun ve futbol gücünü anladığı Cemil’den çok şey bekliyordu. Bu nedenle, bazı maçlarda etkisiz kalınca «kötü oynadı» deniliyordu. Oysa, o gün Cemil’in sergilediği futbolu, tanınmamış birisi oynasa çoğunluk «Yeni bir yıldız doğuyor» derdi.

Ama yine de, gerçek oydu ki, Cemil, bu mevsim başarı çizgisini kalın ve sürekli çizemiyordu. Bunun da bazıları kendi kusurundan, bazıları da elinde olmadan doğan bir dolu nedeni vardı. Elinde olmayan nedenlerin başında, adalelerinin sertliği geliyordu. Sarıyer’de futbolculuğunun ilk günlerindeyken beton sahada antrenman yaptırılan büyük yıldızın adalealeri çok fena sertleşmişti. O günden beri, olağan yumuşaklığını bir türlü kazanamıyordu.İkinci neden, arkadaşlarının Cemil’in yeteneklerini tam olarak bilmemeleri ve kendisine uyamamalarıydı. Cemil topu verince, tekrar almak için pozisyona giriyor, ama istediği olmayınca durup üçüncü hareketi yapamıyordu. Üçüncü ve daha önemli neden ise, yıldız futbolcunun burnunda et olmasıydı.

Cemil’in oyununu etkileyen, kendi kusurundan doğan nedenler ise, yıldız futbolcunun, özel yaşamında fırtınalı günler geçirmesi, ona bağlı olarak da, antrenmanlarda, gerektiği gibi çalışmamasıydı.Gerçekten de, aslında eşine ve çocuğuna düşkün, iyi bir aile babası olan futbolcunun başından «Tatlı belalar» eksik olmuyordu. Mevsim başında bir mankenle kurduğu ilişki, araya yönetici ve yakın dostlarının girmesiyle ortadan kaldırılmış, Cemil kendisini toparlamıştı. Ancak, tam havaya girmişken bu kez de bir «hostes» macerası başlamıştı. Duygusal, içedönük Cemil bu engeli aşmakta da güçlük çekiyordu.

İşte tüm bu nedenler bir araya gelince Cemil’in futbolundaki şiirsellik, Apollo hızlılığı, coşturuculuk ve etkililik zorunlu olarak azalıyordu. Oysa Cemil, büyüklüğünü her maçta ispatlamak zorunluluğunu yükümlenmişti. Çünkü Cemil büyük futbolcuydu ve bunun hakkını vermeliydi.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/hayat-spor-dergisinin-1974-tarihli-38-sayisi/)

01.03.2021 01:52

Kategoriler:   Spor

Yorumlar