Menü

Cengiz Aytmatov

1928’de Kırgızistan’ın başkenti Frunze’ye bağlı küçük dağ köyü Şeker’de doğan Cengiz Aytmatov’un ellinci yaş günü bu yıl Sovyetler Birliği’nde törenlerle kutlanacaktır. Frunze’de ve Moskova’da yapılacak törenler sırasında edebiyat ve sanat dergileri Aytmatov’la yapılan konuşmalara ve onunla ilgili yazılara büyük yer vereceklerdir.Uluslararası üne sahip olan ve Sovyetler Birliği’nin en iyi öykü yazarı olduğu belirtilen Aytmatov bu yıl Manas destanından esinlenerek yazdığı tarihi bir roman üzerinde çalıştığını, romanı üç dört ay içinde bitireceğini, bu nedenle planladığı Türkiye gezisini 1979’a bıraktığını açıklamıştır.

Aytmatov geçen ay Frunze’de rejisör Atıf Yılmaz’ı ağırlamış ve onunla Türkiye’deki dostlarına sevgilerini iletmiştir.

Aytmatov’un yazmakta olduğu roman, «Bütün Eserleri»nin beşinci kitabı olarak gelecek yıl yayımlanacaktır. «Bütün Eserleri»nin dördüncü kitabı olarak yayınlanan «Deniz Kıyısında Koşan Ala Köpek» te Aytmatov, insanlığın yazgısını ve çağın gerçeklerini bir efsane gibi vermesini bilmiştir.Türk Gazetecisi, kameraman Güneş Karabuda ile İsveçli eşi yazar, rejisör Barbro Karabuda geçen vıl Kırgızistan’a giderek Cengiz Aytmatov’u ve ülkesini tanıtan bir film yapmışlardı. Büyük bir bölümü Aytmatov’un doğduğu köyde çekilen film, İsveç TV’sinde gösterilmiş ve ilgiyle izlenilmiştir. Aynı günlerde İsveçliler Aytmatov’ıın Muhammedcanov’la birlikte yazdığı Fujiyama adlı oyunu ile Kızılelma adlı öyküsünden yapılan filmleri de TV’de seyretmişlerdir.

İsveç’in büyük gazetelerinden Aftonbladet Karabudalarm filmi TV’de gösterileceği gün şunları yazmıştır:

KİTAPLARI 22 MİLYON SATAN CENGİZ AYTMATOV BU AKŞAM TV’DE TANITILIYOR«Sovyet yazarı Cengiz Aytmatov İsveç’te tanınmıyor. Ama hemen hemen bütün dünyada biliniyor. Kitapları 60 dile çevrilmiş ve bugüne kadar en az 22 milyon satmıştır. Aytmatov Kırgız’dır, fakat Rusçayı da ana dili kadar güzel yazmaktadır. Kitaplannın konularını hep

Moskova’ya 4000 km. uzaklıktaki küçük Kırgız Cumhuriyetindeki köyünden almaktadır. İlk kitabı «Cemile»dir. Cumartesi akşamı TV’de göreceğimiz «Kızıl Elma» adlı eseri Sovyetler’de filme alınmıştır. Geçen hafta yine TV’de yazarın birinci sınıf olaylar dizisiyle dolu «Fujiyama» adlı oyununu seyrettik.»«Programda Aytmatov edebiyatın rolü hakkında şöyle demektedir: Edebiyat insan için olmalı, insanı konu almalıdır. İnsan, onun dünyası, yaşamı, gelişme içindeki düşünceleri, kendini tanıması ve ruhunu geliştirmesi sanatsal yaratmanın çekirdeğidir.»

Diğer gazetelerde de film nedeniyle Aytmatov hakkında şunlar yazılmıştır: «Aytmatov 50 yaşındadır ve Sovyetler Birliği’nin en ileri gelen yazarlarından biri sayılmaktadır. Hem kendisi hem filmleri Lenin ödülü almıştır. Yüksek Sovyet üyesi olan yazar, Kırgızistan’ın başkenti Frunze’de oturmaktadır. Aynı zamanda Kırgız Film Enstitüsü başkanıdır.»

Bir gazete de Aytmatov’un Sovvetler Birliği’nin en iyi yazan sayıldığını yazmıştır.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/guvercin-dergisinin-1977-tarihli-dergi-grubu/)

06.11.2020 05:56

Kategoriler:   Kim Bunlar

Yorumlar