Menü

Centilmen Casus David Niven

İngiliz aktörü David Niven, özel hayatında kibar ve ağır başlı olmasına rağmen filmlerinde karakterine hiç uymayan tipler yaratıyor. Mesleğine çok bağlı olduğunu her fırsatta tekrar eden aktör buna rağmen rollerinin altından kolaylıkla kalkıyor.NEREYE giderse gitsin, hangi şartlar altında bulunursa bulunsun, ayağındaki pantolon daima Ütücünün elinden yeni çıkmış gibi tiril tirildir. Kolasız gömlek giydiği vaki değildir. Kravatlarının sayısını kendi de bilmez. Daima tepeden tırnağa kadar birbirine uyan giyim eşyaları içinde 21 yaşındaki bir delikanlı gibi dimdik yürür. Kendine mahsus bazı alışkanlıkları da vardır. Mesela sigarayı gümüş bir ağızlıkla içer. İşi ne kadar acele olursa olsun yürüyüş temposunu asla değiştirmez. En mutlu ve en kederli anlarında hislerini açığa vurmamayı bilir. Her kibar erkek gibi, kadınlara karşı son derece naziktir. Hasta yatağında yatarken bile, odasına giren bir kadın görünce yatağından kalkıp onu selamlamak ister gibi davranır… Bugüne kadar hiç kimseyle kavga ettiği görülmemiştir. En önemli meselelerde soğukkanlılığını kaybetmez. Dolayısı ile de ünlü aktör David Niven «centilmen» sıfatına kelimesi kelimesine uyacak bir insandır…Bütün bunlar iyi, hoş. Fakat işin bir de ters tarafı var… Rejisörler, bu kibar, sakin aktörü daima esrarengiz adam rollerinde oynatmaktan zevk duyuyorlar. Ve David Niven, kamera karşısında kibar görünen fakat aslında serseri ruhlu tipleri canlandırıyor… Aktöre sorarsanız durumundan şikayetçi değil. Mesleğini seven bütün diğer aktörler gibi, «Kamera karşısında canlandırdığım tipleri her zaman sevdiğimi söyleyemem ama benim için asıl mühim olanı çalışmak.» demektedir.

Yakışıklı aktörün filmlerine, daha ziyade kadın seyirciler rağbet etmektedir. Beyaz perdenin bu sevilen aktörü, özel hayatında ağır başlı bir aile reisi olarak tanınmıştır. İsveçli eşi Hjordis’i çok seven aktör:

-«Benim karım, dünyanın bütün güzellerine bedeldir,» demektedir.

David Niven film çevirmediği zamanlar, karısıyla beraber, İsviçre’deki şatosuna çekilir. İlk eşinden olan iki büyük oğlu da ara sıra babalarına misafir gelirler.David Niven filmlerinde o güzelim ütülü elbiselerinin ceplerinde veya koltuk altlarında tabanca taşımakta, son derece kibar ve ağır başlı görünmesine rağmen en akla gelmeyecek sözleri karşısındakilere sarfetmekte bir mahzur görmemektedir, ünlü aktör beyaz perdede serseri ruhlu kibar centilmen olarak tanınmasına zaman zaman üzülmüyor da değildir. O, tipine daha ağır başlı rollerin gideceğine kanidir. Son defa Lübnan’da çevrilen bir casusluk filminde rol alan David Niven, gene serseri ruhlu bir centilmen olarak seyircinin karşısına çıkıyor. «Where the Spies Are» (Casusların Bulundukları Yer) adını taşıyan kordelede Niven, Dr. Jason Love adında yarı komik bir casusu canlandırıyor. Filmin konusu özetle şöyle:Bir İngiliz gizli ajanının öldürülmesi üzerine, servis idarecileri onun yerine bir başkasını geçirmek zorunda kalırlar. Yeni ajan, yani Doktor Jason Love, Lübnan’a gidip, diğer meslektaşının niçin öldürüldüğünü araştıracak ve onun ölümünden önce haber aldığı meseleyi çözmeye çalışacaktır.

Doktor Jason Love, için casusluk çocuk oyuncağı kabilinden bir iştir. Bir casusun ciddi ölüm tehlikesiyle karşılaşabileceğini hiç aklına getirmez. Fakat Lübnan’a ayak bastıktan sonra durum tamamen değişecek, Doktor Jason Love binbir müşkülat içinde meslektaşını öldürenleri bulduktan başka, onun beraber mezara götürdüğü sırrı da çözecek ve uluslararası bir skandalin patlak vermesini önleyecektir. Tam her türlü tehlikeden uzaklaştığını sandığı bir anda ise Ruslar tarafından kaçırılacak, yeniden maceralara gireşecektir.Son zamanlarda film piyasasını casus filmlerinin doldurmasına rağmen rejisör Val Guest, David Niven’in yarattığı centilmen casus tipinin çok tutulacağından emin. Şayet aktörü razı ederse, peş peşe altı, yedi tane daha «Dr. Jasen Love» filmi çevirmeye niyetli.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1965-tarihli-25-sayisi)

30.12.2020 20:43

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 26 Ağustos 2015 12:42

    Melis Çiftçi

    pembe panterde oynamıştı sanırım bu adam