Menü

Çetin İnöntepe Orkestrası

Bundan bir yıl kadar önce Çetin inöntepe orkestrasını sizlere tanıtırken onlar için «Diskotek gibi orkestra» deyimini kullanmıştık. Gerçekten İnöntepe ve arkadaşlarının en büyük özellikleri dünya müzik piyasasını çok yakından izlemeleri ve meşhur olan bir şarkıyı en çok bir hafta – on gün sonra dinleyicilerine sunabilmeleridir. Tabii, orkestranın tutumu bu olunca repertuarları da haliyle geniş oluyor. Bu «geniş repertuar» ı her an taze tutabilmek için de İnöntepe ve arkadaşları her Allahın günü prova yapıyorlar. Çalışmalarının semeresini de dinleyicilerin karşısına çıktıkları zaman, «Ne isterseniz söyleyin, çalalım,» diyebilmekle görüyorlar. İnöntepe orkestrası, tıpkı bayram yerlerindeki «boş yok» diye bağıran niyetçüere benziyor. Kim ne isterse onu çalıyor, onu söylüyor… Onlar için yok, yok.Saçları kendisine erken ihanet ettiği için olduğundan daha yaşlı gözüken Çetin İnöntepe aslında 34 yaşında. Müziğe 1959 yılında başlamış. Yani önümüzdeki yıl «sahnede onuncu yıl» ını kutlayacak. O da sonradan kendi adına topluluk kuran bütün solistler gibi işe önce bir orkestraya girerek başlamış. Gür sesi, sahneyi dolduran fiziği ve sağlam müzik bügisine eklediği çalışkanlığının sayesinde gitgide genişlettiği repertuarı ile hemen dikkati çekmiş ve başka bir orkestrada «staj» mı tamamlayıp kendi topluluğunu kurmuş.Sanatçı, müzisyenlerden Erol Büyükburç’u, kulüplerden Beşiktaş’ı, renklerden de eflatunu seviyor. Biraz piyano çalmasını biliyor.

Grupta tenor saksafon ve klarnet çalan Ara Tanyeli, 1940 yılında doğmuş, muhtelif amatör ve profesyonel orkestralarda çalıştıktan sonra Çetin İnöntepe’ye girmiş. Müzik hayatında mükafat olarak sadece alkış almış. Zaten paraya önem vermeyen bir tip. «Parayı ne zaman olsa kazanırım,» diyor.

Baterist Ulvi Düzgün, 1.74 boyunda ve 1945 doğumlu. Çetin İnöntepe’ye bu yıl katılmış, Sevdiği yemek kurufasulye, tuttuğu futbol kulübü play-boy (!), fobisi kendi tabiriyle kız tavlamak!Atilla Ceyhan grupta gitar çalıyor. Sevdiği filim «West Side Story», sevdiği müzik İtalyan müziği. 1942 yılında doğan Atilla, topluluğa 1965 yılında katılmış.

Piyanist Adnan Şentürk konservatuar mezunu ve 35 yaşında, 1956 yılında Fehmi Ege orkestrasında müzik hayatına atılmış. Beş kardeşi var. Daha çok klasik müziği seviyor.Güngör İleri, Çetin İnöntepe orkestrasının bas gitaristi. 1937’de İstanbul’da doğmuş. Evli olan Güngör daha önce orduda assubaymış. Fakat müzisyenlik daha ağır basınca akan sular durmuş ve Güngör «istifaname» sini yazıvermiş. Ama orduyu, silah arkadaşlarını asla unutmuyor. «Onları hatırladıkça gözlerim nemleniyor, bir tuhaf oluyorum,» diyor.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-46-sayisi)

10.01.2021 01:38

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 24 Ağustos 2015 13:45

    DOĞAN SAMİ ULUÇ

    şimdikilere haksızlık etmek istemem ama bunlar çok iyiydi be