Menü

Charlton Heston Neyden Şikayetçi?

«Ben Hur», «Greatest Story Ever Told», «Michelangelo», «Majör Dundee» gibi tarihi filmlerin başarılı aktörü Charlton Heston, günümüze ait filmlerde de rol almak istiyor. Cary Grant ve Jack Lemmon’a gıpta ettiğini de belirten aktörün son filmi XI. yüzyılda geçiyor.Charlton Heston, sette dinleniyor. Ünlü aktör, biraz da günümüzün insanlarını canlandırmak istiyor ama ne çare…

Charlton Heston, Amerikan sinemasının en başarılı aktörlerinden biridir. Dünyaca tanınmış şahsiyetleri beyaz perdede canlandırarak şöhrete ulaşan Heston, son olarak «War Lord» (Harp Efendisi) isimli bir film çevirdi. Konusu XI. yüzyılda, Normandiya’ da geçen bu kordelede, Charlton Heston, ilgi çekici bir kompozisyon yarattı. «War Lord» dan heyecanlı bir sahne.BUNALTICI bir sıcak ortalığı kasıp kavuruyordu. Herkes eline geçirdiği ince yazlık kıyafetlere bürünmeyi düşünürken sinemaseverlerin yakından tanıdıkları orta yaşlı, uzun boylu bir erkek de ağır bir zırh elbise ve çelik şapka içinde ecel terleri döküyordu. Bir ara dayanamayıp başındaki çelik şapkayı çıkardı, sonra:

-«Ooh,» dedi, «dünya varmış… Şu yirminci yüz yıl insanlarına gıpta ediyorum. Havaya göre giyimlerini değiştirebiliyorlar. İsterlerse yarı çıplak bile dolaşabiliyorlar. Halbuki benim halime baksanıza, bütün diğer onbirinci yüz yıl erkekleri gibi ben de bu ağır elbiseler içinde bunalmaya mahkumum.»Ünlü aktör Charlton Heston, konusu on birinci yüz yılda geçen «WarLord» (Harp Efendisi) isimli tarihi bir kordelede başrolü oynuyordu. Meslek hayatı boyunca daima tarihi şahsiyetleri canlandırmak zorunda kalan aktör, son zamanlarda bundan da şikayet etmeye başlamıştı.

Aktör: «Ben bir türlü devrimin adamı olamadım,» diyor. «Şu Jack Lemmon’a Cary Grant ve William Holden’e ne kadar gıpta etsem azdır. Güzel elbiseler giyip bugün içimizde insanları canlandırıyorlar. Sinema seyircileri, beğendikleri aktör ve aktrisleri, perdede seyrettikleri şekilde hatırlamaktan hoşlanırlar. Benim hayranlarım da beni hep zincire vurulmuş, at üstünde, kılıç kullanırken yahut işkence çekerken görüyor. Yirminci yüzyıl kıyafetiyle karşılarına çıksam, hiçbiri tanımayacak.»Charlton Heston, bir hayli dertli: Benim canlandırdığım tiplerin aşkla uğraşmaya vakitleri yok,» diyor. «Eğer Musevileri Mısır’dan dışarı çıkarmıyorsam, yahut Avrupa’nın her hangi bir ülkesini istila etmeye kalkışmıyorsam, mutlaka bir katedralde yeni doğan çocukları vaftiz ediyorumdur… İşte benim kaderim.»

Musa Peygamber, Amerika Cumhurbaşkanlarından Andrew Jackson ve Thomas Jefferson, heykeltraş Michelangelo ve tarihin diğer ünlü şahsiyetlerini canlandırarak şöhrete ulaşmış olan Charlton Heston: «Seyircilerin tanıdıkları, maceralarını bildikleri şahsiyetleri yeniden yaşatmak çok zor,» diyor. «Tam manasıyla onların hüviyetlerine bürünemezsem seyirci beni beğenmez. Halbuki aramızda yaşayan milyonlarca isimsiz şahsiyetten birinin kalıbına girmek hiç de öyle değil.»Son filminde, on birinci yüz yılda yaşayan bir kahramanı canlandıran aktör, kendini bir bakıma şanslı addediyor:

-«Filmin kahramanı hiç olmazsa Milattan önce yaşamamış ya… Bu da benim için kar sayılır… Nasıl olsa onu tanıyan, bilen yok.»

Ünlü aktör, son filminde kendi şirketi hesabına çeviriyor. Eşi Lydia’yla arasının açıldığına dair çıkarılan dedikoduları da yalanlamak için bundan sonra Hollywood’dan ve şahane villasından uzun bir süre ayrı kalmamaya kararlı. Aktör, ancak Hollywood stüdyolarında çevrilen filmlerde rol alacak. İlkbahar başında evliliklerinin 20. yıldönümünü kutlayan Heston’ların 10 yaşında Fraser adında bir oğulları ve Holly Ann adında 3 yaşında bir kız evlatlıkları var. Her fırsatta çok mesut olduklarını söyleyen karı-koca, yakında 2. balayılarına çıkmaya hazırlanıyorlar.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1965-tarihli-22-sayisi)

30.12.2020 13:53

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 26 Ağustos 2015 12:44

    Şennur Özbek

    zırhın en cok yakıstıgı adam