Menü

Charlton Heston Rex Harrison’a Karşı

Ünlü heykeltıraş, ressam, şair Michel-Ange’ın hayat hikayesinden beyaz perdeye aktarılan «Agony and Ecstacsy» (Istırap ve Heyecan) isimli filmde Charlton Heston sanatçı, Rex Harrison da onun düşmanı Papa II. Julius rolünü oynuyor ve iki aktör canlandırdıkları tarihi şahsiyetler gibi devamlı çekişiyorlar. Onların bu hali filme daha da gerçekçilik kazandırdığı için, rejisör Carol Reed aralarına girmiyor.1503 yılı… Roma şehri, yeni seçilen Papa’yı görmek ve onun tarafından takdis edilmek için Hıristiyan aleminin dört bir köşesinden gelenlerle dolu… Bu arada, yeni Papa II. Julius ile ilgili çeşitli söylentiler kulaktan kulağa dolaşıyor… Mücadeleci ve aynı zamanda sanatsever bir din adamı olarak tanınan II. Julius’un, Roma şehrinin dış görünüşünü kısa bir süre içinde değiştireceği ısrarla söyleniyor…

Gerçekten de Papa, devrin en tanınmış sanat adamlarını Roma’da toplayıp, onlara yüzyıllar boyunca gözleri kamaştıracak muhteşem sanat eserleri yaptırmak kararındadır. II. Julius ilk olarak devrin ünlü sanatsever ailesi Medici’lerin yanında yetişen Michel-Ange Buanarroti adındaki heykeltıraşı saraya çağırtıp, kendisi için heykellerle süslü muhteşem bir mezar ısmarlar…Papa, Michel-Ange’ın çalışma gücüne ve dehasına hayrandır. Fakat günler geçtikçe, Michel-Ange’ın inatçılığından rahatsız olmaya başlamıştır. Mezarın bazı kısımlarında değişiklikler yapılmasını istediği zaman, sanatkar sert bir dille kendisine itiraz edince, Papa Julius, adamakıllı sinirlenir. «Ya benim dediğim olur, yahut da mezarımı sana yaptırtmam,» der. İki tarafın da kararından caymaması, Michel-Ange ile Papa’nın arasının açılmasını istiyenlere yarıyacaktır. Neticede Papa, Michel-Ange’a mezarını yaptırtmaktan vazgeçecek ve onu Şistine Chapel’in tavanlarının tezyinatını tamamlamakla görevlendirecektir.

Onaltıncı yüzyılın bu iki tanınmış şahsiyeti arasındaki tarih kitaplarına geçen anlaşmazlık, geçenlerde, aynı dekor içinde, fakat daha başka sebepler yüzünden tekrarlardı… Roma yakınlarında hazırlanan özel bir film setinde, ünlü heykeltıraş, Michel-Ange’ın hayatını anlatan bir filmin çevrilmesine başlanmıştı, ünlü sanatçıyı tanınmış aktör Charlton Heston, Papa II. Julius’u da «Kleopatra» filminin unutulmaz Sezar’ı Rex Harrison canlandırıyordu… Charlton Heston, yıllardan beri Michel-Ange rolünü oynamak istediğini tekrarlayıp durmuştu.Hatta sanatına hayran olduğu bu ünlü adamın rolü için, hiçbir ücret almıyacağına dair söz de vermişti… Rex Harrison ise, «Kleopatra» nın başarılı tek aktörü olarak isim yapmanın verdiği gurur içinde, kendini film setinin en gözde şahsiyeti olarak görüyordu… Daha filmin çevrilmesine başlandığı gün, Charlton Heston ile Rex Harrison münakaşa ettiler… Rex Harrison, Charlton Heston’a kıyasla daha asabi ve daha inatçı olduğunu belli etmişti. Bir ara iki sanatçı arasında ihtilafın filmin çevrilmesine de mani olmasından korkuldu. Charlton Heston, Rex Harrison’un kendisine cephe almasına çok üzülmüştü. İlk günler, rol arkadaşının söz düellosuna katılmamayı daha doğru buldu. Fakat filmin bazı sahnelerinde Rex Harrison’un kendisini ön plana aldırtmak istemesi, onun da sabrını taşıran damlalar oldu. Öyle ya, çevrilen filmin konusu, Michel-Ange’ın hayat hikayesinden alınmıştı.Papa II. Julius ise, ünlü heykeltıraşın seksen dokuz yıllık ömrünün sadece bir parçasını işgal etmişti… Buna göre, Rex Harrison filmde ikinci derecede bir rol oynamalıydı. Fakat İngiliz asıllı aktör, bir türlü bunu kabul etmiyordu. Kleopatra filminde başarılı oyunuyla Richard Burton’u gölgede bırakmak istemiş ve başarmıştı. Yeni filminde de aynı şekilde Charlton Heston’u ezmek istiyordu.

Setteki huzursuz hava, teknisyenlerin de canlarını sıkmaya başlamıştı. Bazıları iki aktörün arasını bulmak amacıyla çırpınıp durdular. Ama nafile, şöhretlerin dediği dedikti. Karar ve isteklerinden katiyen vazgeçmiyorlardı. Nihayet Rex Harrison’un eşi Rachel Roberts’in sette kocasını ziyarete gelmesi herkesi büyük bir dertten kurtardı.Genç kadın, kocasıyle karşılaştığı an, onun bir şeye üzüldüğünü anlamıştı. Filmin çevrilişini seyrederken ise sette esen soğuk hava Rachel Roberts’i harekete getirdi… Eşi Rex Harrison’un, rol arkadaşı Charlton Heston’a karşı takındığı sert tavırlar, tanınmış yıldızın gözünden kaçmamıştı. Önce meselenin içyüzünü kocasından öğrenmek istedi. Fakat Rex’in de inatçılığı tutmuştu; konuşmuyordu.

Olgun ve ağırbaşlı bir insan olan sevimli yıldız Rachel Roberts, eşine haksız olduğunu kabul ettirdikten başka Charlton Heston ile de barışmasını sağladı… Rachel Roberts seti terkettikten sonra da herkes film çalışmalarına daldı. Irving Stone’un «Agony and Ecstacsy» (Istırap ve Heyecan) ismini taşıyan biyografik romanından alınan filmin çalışmaları artık hızla ilerliyor…Michel-Angel’in aşık olduğu Kontes Medici rolünü, İtalyan asıllı yıldız Diane Cilento oynuyor. Yazın bunaltıcı sıcağında en yorucu sahneleri hiç şikayet etmeden defalarca tekrarlıyan Charlton Heston, meslek hayatının en başarılı oyununu çıkaracağından emin. Rex Harrison’a gelince, o da Papa rolünü adamakıllı benimsemiş. Şimdilik Charlton Heston’a karşı hala soğuk fakat kibarca davranıyor ama filmin çevrilmesi bitmeden iki şöhret arasında yeni bir münakaşanın çıkmıyacağı da söylenemez. Ancak bu durumun, bir bakıma filmin daha gerçekçi bir hava içinde çevrilmesine yaradığı muhakkak… Rejisör Carol Reed de, ünlü heykeltraş ile Papa’yı canlandıran bu 2 aktör arasındaki çekişmeden filmi hesabına faydalı sonuçlar çıkarabildiği için araya girmemeyi uygun bulmuştu. İşler aksamasındı, film yarıda kalmasındı da varsın Charlton Heston ile Rex Harrison birbirlerinden nefret etsinlerdi…

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1964-tarihli-30-sayisi/)

25.12.2020 12:10

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 26 Ağustos 2015 16:35

    Selim Kutu

    hobaa ustalar karşı karşıya
  • Yayınlandı: 31 Ağustos 2015 15:46

    AYDIN AK

    filmi izlerken taraf seçememiştik arada kalmıştk resmen :D