Menü

“Cilalı İbo” Yine Beyazperdede

«Cilalı İbo» 1957 – 63 yılları arasında bütün yerli filim seyircisinin yakından tanıdığı bir kahramandı. Başındaki boyacı kasketi, kolundaki boya sandığı, fırçalan, fıldır fıldır dönen siyah gözleri, ve kıvırcık saçlarıyle bir numaralı sinema komiğiydi. O zamana kadar Şadi Karagözoğlu, Naşit, Hazım, İsmail Dümbüllü, Orhan Erçin, Kenan Büke, Aziz Basmacı, Muammer Karaca gibi «tiyatro komedyenleri» filimler çevirmişler, ama hiç biri, filim basma 50 – 60 bin lira alan bir «star» olmamıştı. Cilalı İbo, yani Feridun Karakaya, durmadan filim çeviriyor, hepsinde başrole çıkıyordu. Tıpkı Faty, Buster Keaton, Jimmy Durante, Laurel – Hardv, Şarlo, Harold Lloyd, Mac Sennet, Danny Kaye, Red Skelton, Bob Hope gibi…«Karakoyun» filmiyle beyazperdede görülmeye başlayan Feridun Karakaya’nın şöhreti 1962 yılına kadar devam etti. Hatırlayacağınız gibi 1962, yavaş yavaş komedi filimleri fulyasının sona erdiği tarihtir. Buna paralel olarak beyazperdenin «Cilalı İbo» sunun da şöhreti yavaş yavaş sönmeye başladı. «Cilalı İbo ve 40 Haramiler» onun bu janrda yaptığı son filmidir.

Yılların komedyeni, o kendisine binlerce lira getiren boyacı sandığını, şapkasını, mavi tulumunu filimciler «Cilalı İbo» serisi yapmayınca bir kenara koymaya mecbur oldu… «Belki bir gün ararlar» ümidi ile beklemeye başladı. Bu arada filimlerde roller de alıyordu. Fakat artık başrolde değildi ve bundan da önemlisi «Cilalı İbo» değildi…«CİLALI İBO» – 1968

Feridun Krakaya; avları, yılları beklemekle geçiriyordu. O «Cilalı İbo» olacağı günleri bekliyor, seyirci de kendisini kahkahalarla güldüren «Cilalı İbo» sunu. Bu bekleyiş 4-5 yıl kadar sürdü. Ve geçenlerde Feridun Karakaya da, hayranlan da muratlarına erdiler. Kemal Film tarafından çekimine başlanan «Cilalı İbo İstanbul Sokaklarında» adlı filimle, Feridun Karakaya, o canından bile çok sevdiği boyacı sandığına, mavi tulumuna, üzerinde adı yazılı şap kasma kavuştu…Belki bilmezsiniz, bu şapkanın Feridun Karakaya için önemi pek büyüktür. Zeki Müren’le çevirdiği «Berduş» filminde Feridun Karakaya boyacı rolündeymiş. Kim dürtmüşse dürtmüş şapkasının üzerine «Cilalı İbo» kelimelerini yazmış. Filmin rejisörü ve prodüktörü Osman Seden, bunu görünce bir küplere binmiş, bir binmiş ki sormayın, «Git,» demiş. «Hemen sil bunu.»

Feridun «Peki,» demiş, ama silmemiş ve bir punduna getirip kamera karşısına öylece çıkmış. Filim çekilmiş, banyosu yapılmış ve sinemalarda gösterilmeye başlamış. Gerisini söylemeye bilmem lüzum var mı? Tabii filimdeki boyacı halkın çok hoşuna gitmiş, şapkanın üzerindeki «Cilalı İbo» yazısı ise dillerde sakız olmuş. Ondan sonra gelsin «Cilalı İbo» filimleri…Feridun Karakaya son filmi için, «Yerli sinemanın yeniden Cilalı İbo’ya kavuşmasıdır,» diyor ve hemen arkasından da ilave ediyor, «Modalar devamlı olmuyor. Beş, altı yılda halkın sevdiği filim türleri değişiyor. Şimdi komedi filimleri revaçta. 24 yıllık tiyatro ve filim oyuncusu olarak, birçok tecrübelerim var. Bu filmin sinema hayatımda bir dönüm noktası olacağına inanıyorum. ‘Cilalı İbo’ filimierinin bundan on yıl önce olduğu gibi yine ilgi ve sevgiyle karşılanacağını tahmin ediyorum. 10 yılda yeni bir seyirci nesli yetişti. Bunlar da Cilalı İbo’yu sevecekler…»

Son «Cilalı İbo» filminin rejisörlüğünü de «Cilalı İbo» ların da çoğunu yapan Mehmet Dinler yapıyor…

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-22-sayisi)

12.01.2021 06:17

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

 • Yayınlandı: 26 Ağustos 2015 17:38

  Soner Çiftalan

  vay vay vay efsane beee
 • Yayınlandı: 7 Eylül 2015 09:47

  HALİT KUMRU

  ahaha efsane karekterdi bu cilalı ibo o zamanların ata demirer'i :D
 • Yayınlandı: 7 Eylül 2015 09:48

  AHMET SEZEN

  ne Ata demireri keşke şimdiki komedyenlerde böyle güldüre bilse nerdeeee