Menü

Cindy Carol Lynley

Cindy Carol LynleySARI saçlarını dümdüz taramıştı, yüzünde hiç makiyaj yoktu. Tırnakları kısacık kesilmişti. Ekose bir etek giymişti. «V» yakalı düz renk bir kazak ve mokasen pabuçlar, genç kızın sade kıyafetini tamamlıyordu. Yüzleri boyadan tanınmayacak hale gelmiş, süslü, püslü bir sürü genç kadının arasında bu sade genç kız derhal dikkati çekiyordu. Stüdyonun koridorlarında ona raslayan bir iki rejisör de o yanlarından geçtikten sonra merakla arkalarına dönüp bakmaktan kendilerini alamamışlardı. Uzun zamandan beri stüdyoda böyle tabii görünüşünü kaybetmemiş bir genç kıza raslanmamıştı. Aslında filmciler, bir süreden beri gerçek genç kız tipine hasrettiler.

Bir zamanlar Sandra Dee, tipik bir genç kız olarak sinema dünyasında isim yapmıştı. Sandra’nın yarattığı kolejli genç kız tipi, sinemaseverlerin pek hoşlarına gitmiş, Sandra’nın filmleri her yerde beğenilmişti. Fakat sinemada bu kadarcık bir şöhretle yetinmeye imkan yoktu ki… Netekim arası çok geçmeden Sandra Dee de günün modasına uyarak perdede şuh genç kadın tiplerini yaratmaya başladı. Artık kolejli Sandra ölmüş, yerini bambaşka bir insan almıştı.

Sandra Dee’den sonra ünlü yönetici Otto Preminger, sarışın masum yüzlü bir genç kadını şöhrete ulaştırmak için var gücüyle çalışmaya koyuldu. Carol Lynley, Amerikan sinemasının yeni genç kız tipini canlandıracaktı. Genç kadının küçük kızıyla çektirdiği fotoğraflar, dünya basınında yayınlanınca, Carol Lynley’e karşı duyulan ilgi bir misli arttı. Fakat maalesef Carol Lynley de bir süre sonra genç kız rollerinden bıkıvermiş, daha olgun genç kadın rollerine çıkmak istemişti. Genç kadın, eşinden de ayrılınca Carol Lynley efsanesi de Sandra Dee efsanesi gibi sona eriverdi.

Tuesday Weld, Joey Heatherton ve Ann Margret de sırayla Amerikan sinemasının masum genç kızı olarak isim yaptılar ve kısa bir süre içinde fikir değiştirip fettan kadın, aldatan zevce, şuh sevgili rollerinde karar kıldılar.

Los Angeles’te doğmuş olan Cindy Carol, 21 yaşında cici bir genç kız. Ondört yaşındayken bir televizyon programında rol almış ve ondan sonra da içindeki sahne ve perde aşkını yenememiş, ilk film denemesini de Columbia stüdyolarında yapan Cindy Carol, düz saçları, sade giyimi ve masum davranışlarıyla perdede tipik bir genç kız örneği olarak dikkati çekiyor.

(Alıntıdır. Bkz. http://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1965-tarihli-20-sayisi)

31.08.2015 16:24

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 7 Eylül 2015 14:56

    AHMET SEZEN

    muazzam güzellik bu uymasında kim uysun genç kız tipine :)
  • Yayınlandı: 7 Eylül 2015 14:58

    HALİT KUMRU

    ama malesef insan hep güzel kalmıyo yaşlanıyo :D