Menü

Çirkin Şöhret Jack Palance

Hollywood’da yaşayan bir adam var. Bu, öylesine çirkin bir adam ki ona rastlayan küçük çocuklar gayrıihtiyari korkuya kapılıp annelerinin bacaklarına sarılmak ihtiyacını duyuyorlar!

Yabancı bir semtte alışveriş yapmak için bir dükkana girse tezgahtar kızlar bu çirkin adamın korkunç bakışlarıyle ipnotize olup şaşkına dönüyorlar… Fakat bu çirkin yüzden çıkan ses öylesine müşfik, öylesine tatlı kil… Dinleyeni mest ediyor, tarifsiz bir zevk veriyor. Gülümsediği zaman ise birden yüzüne bir sevimlilik geliyor, o korkunç hali, tam manasıyle değilse bile, biraz kayboluyor.

Hollywood’da belki de onun kadar çirkin bir erkek yoktur. Kenarda köşede kalmış bir-iki kişi varsa bile bunlar onun gibi seyirciyi korkutarak şöhret yapmayı akıllarına getirmemişlerdir.

Çirkin Şöhret Jack PalanceAsıl adı Walter Palanuik olan aktör Jack Palance, 1920 yılında Ukrayna’da doğmuştu. Daha sonra ailesiyle beraber Amerika’ya göç etmiş, babasının maddi durumu bozulunca tahsili bırakmış, kendine bir iş aramaya koyulmuştu. Fakat İkinci Dünya Savaşı’nın patlak vermesi, Jack Palance’ın daha fazla iş aramasına imkan bırakmadı. Askere alındı. Bombardıman uçaklarında pilot olarak eğitime başladı. Ama askerliği çok kisa sürdü Jack Palance’ın. Staj devresinde kullandığı uçak, alana inerken parçalandı ve Jack Palance bu feci kazadan son derece çirkin bir yüzle kurtulabildi. Aylarca hastanede yattıktan sonra tekrar sivil hayata döndü. Yeniden iş aramaya koyuldu.

Genç adamın çirkinliği ona uğur getirmiş, Hollywood’un kapılarını açmıştı. Filimciler bu çirkin delikanlıya korku ve macera filimlerinde şans tanıdılar.

Önceleri Jack Palance çirkinliğini bir kazanç vasıtası yapmak istememiş, hatta bu yüzden aşağılık duygusuna da kapılmıştı, ama yakınları aktöre bu düşüncelerinde yanıldığını söyleyince genç adam da yavaş yavaş çirkinliğini benimsedi ve böylece Hollywood’un vazgeçilmez aktörlerinden biri haline geldi.

Yıllardan beri eşi Virginia ile mutlu bir hayat süren ünlü aktör, çocuklarını çirkinliği sayesinde kazandığı paralarla lüks evlerde oturtuyor, en pahalı okullarda okutuyor. Ve her zaman da kendini bu hale koyan o korkunç uçak kazasına şükrediyor!.

(Alıntıdır. Bkz. http://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-43-sayisi)

10.08.2019 22:27

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

 • Yayınlandı: 20 Ağustos 2015 18:35

  Cansu Kaya

  hakkaten çirkinmiş :D
 • Yayınlandı: 25 Ağustos 2015 15:33

  FATMA ONUR

  yüzü çirkin bahtı güzel adammış ne denebilir ki :D
 • Yayınlandı: 7 Eylül 2015 10:42

  HALİT KUMRU

  zamane frankensteinı :D