Menü

Claudine Auger’in Kalbi Nerede?

Claudine Auger'in Kalbi Nerede? Genç kadın, ‘San Francisco’ kelimesini işitir işitmez kaşlarını çattı, yüzünü buruşturdu. Koskoca Amerika’da bunca şehir varken filimcilerin kalkıp da San Francisco şehrini seçmeleri hiç mi hiç hoşuna gitmemişti. Hani elinde olsa, hemen kontratı iptal edecekti. Fransız asıllı yıldız Claudine Auger, gazete ve dergilerde adını okuyup resimlerini gördüğü bu şehre nedense bir antipati besliyordu. Claudine’nin hiç ayak basmadığı bir şehre böyle kötü hisler beslemesinin tabii ki bir sebebi vardı. Bu sebep de annesinin vaktiyle ona anlattığı bir filim hikayesiydi. San Francisco şehrinde binlerce insanın ölümüne sebep olan zelzeleyi hikaye eden filmi çocukluğunda annesinden defalarca dinlemişti, ve San Francisco adını duyar duymaz gözlerinin önünde yıkılan binalar, enkaz altında kalan insanlar canlanıyordu. Zelzele hikayesini belki San Francisco’nun yaşlı yerlileri bile çoktan unutmuşlardı, ama Claudine Auger bir türlü unutamıyordu.

Claudine Auger'in Kalbi Nerede? Ama daha uçaktan inip şehre şöyle bir göz atınca Claudine’nin başındaki endişe bulutlan dağılıverdi. Gökdelenleri, tramvayları ve her devrin izlerini taşıyan çeşitli yapılarıyle San Francisco gerçekten pek hoşuna gitmişti. Gerçi şehirde yokuştan bol bir şey yoktu, ama yokuşların da yabancıları büyüleyen bir tarafı vardı. Claudine Auger, San Francisco’da modern ve klasik mimarinin birbiriyle pek güzel bağdaşmış olduğunu da fark etmişti. Halkın kibarlığı, tiyatrolarının, sinemalarının ihtişamı Claudine Auger’yi adeta büyülemişti. Filim çalışmaları sona ererken San Francisco’dan ayrılacağı günlerin yaklaştığını düşünerek adamakıllı tasalanmaya başlamıştı. Şehirden ayrılmadan önce San Francisco’lu gazetecilerle konuşurken, «Güzel şehrinizden ayrılıyorum ama kalbim de burada kalıyor,» dedi. «İlk fırsatta tekrar gelmeye çalışacağım.»

«Yıldırım Harekatı» isimli filimde James Bond’un sevgili rolünü oynayan Fransız asıllı yıldız Claudine Auger, uzun bir süre Fransa’da tiyatrolarda çaktıktan sonra sinemaya geçmiştir. Claudine Auger Fransız rejisörü Pierre Gaspard Huit ile evlidir. Genç kadın, kocasının hesabına da filim çevirmektedir.

(Alıntıdır. Bkz. http://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-48-sayisi)

10.08.2019 23:14

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

 • Yayınlandı: 24 Ağustos 2015 16:49

  Hasan Baglamacı

  Ne güzel hanım kızımızdı :)
 • Yayınlandı: 4 Eylül 2015 14:24

  SEDAT VELİ

  annesi nasıl anlatmışsa öyle psikolojisi bozulmuş resmen :D
 • Yayınlandı: 4 Eylül 2015 14:25

  SERDAR KANIT

  su güzelliği nasıl korkutur bir insan :D:D