Menü

Clint Eastwood Amerikalıların Teklifini Düşünüyor

Her şey «Bir Avuç Dolar» uğruna olmuştu. Bir bakıma Amerika’nın kuruluş günlerinin tarihçesi sayılan kovboy filimlerini İtalyanlar Amerikalılardan daha iyi çevireceklerini düşünmüşler ve hiç vakit kaybetmeden hemen harekete geçmişlerdi. O sıralarda Amerika’da yakışıklı, atlet yapılı bir delikanlı da televizyon programlarında dikkati çekmeye başlamıştı. Ama delikanlının rol aldığı piyes serisi sona erince, delikanlıya da şapkasını giyip televizyon şirketini terk etmek düşmüştü. Paraya ihtiyacı vardı. Sinema artisti olmak o güne kadar aklının köşesinden bile geçmemişti. Ama televizyon artisti olmak da geçmemişti. Ve Clint günün birinde kendini TV.’de buluvermişti. Ancak Hollywood filimcileri nedense Clint Eastwood adındaki bu delikanlıyla pek ilgilenmemişler, onun televizyondaki oyunlarını pek gözleri tutmamıştı.

Clint Eastwood Amerikalıların Teklifini DüşünüyorClint Eastwood çaresizlikler içinde kıvranırken, İtalya’da kovboy filmi çevirmeyi tasarlayan İtalyan filimcileri genç adamın imdadına yetiştiler. Çevirecekleri «Bir Avuç Dolar» isimli filimde bir Amerikalı aktörü oynatmak istiyorlardı. İşin güzel tarafı bu filimde oynayacak aktörün Avrupa’ya gidiş – dönüş ücretini de İtalyan filim şirketi ödeyecekti. Filim çalışmalarına karşılık ise İtalyan şirketi, Clint Eastwood’a ancak bir avuç dolar verebilecekti!

İşsiz güçsüz kalmış olan Clint Eastwood’a her şeyden önce bedava Avrupa seyahati pek cazip göründü. Doğuştan macera düşkünü bir insandı. Hemen bu teklifi kabul edip bavulunu hazırladı. Eşiyle beraber İtalya’nın yolunu tuttu… İşte, gidiş o gidiş…

«Bir Avuç Dolar» dar bütçesine, kıt imkanlarına rağmen bütün dünyada umulduğundan da büyük akisler uyandırdı. Başarılı bir kovboy filmi olmuştu. Clint Eastwood, bu filimden ancak on beş bin dolar ücret almıştı, ama kazandığı başarı ona yetiyordu.

«Bir Avuç Dolar» ın bu beklenmedik başarısından sonra İtalya’da dolarlı filimler birbirini takip etmeye başladı. Clint Eastwood, İtalyan filimcileriyle iyi anlaşıyordu. Dudaklarından hiç eksik etmediği ince, siyah puro yüzünden İtalyanlar ona «El Cigarillo» adını takmışlardı. Çok geçmeden «El Cigarillo» İtalyan kovboy filimlerinin bir numaralı aktörü oldu. Bu arada Guiliano Gemma adında bir İtalyan aktör de Montgomery Wood takma adiyle Clint Eastwood’a rakip çıkmıştı. Fakat Clint’in başarısını gölgelemesine imkan olmadığını çok geçmeden anlayacaktı.

Clint Eastwood ve eşi İtalya’da sevilen, aranan bir çift olmuştu. Genç karı – kocanın Amerikan vatandaşlığından bile ayrılıp tamamen İtalya’ya yerleşecekleri sanılıyordu. Fakat bundan kısa bir süre önce Universal Şirketinin yöneticileri, Clint’e parlak bir teklifte bulundular.

Aktöre çevireceği filimlerden kar verileceği gibi, ücret olarak da yarım milyon dolar civarında bir para alacaktı.

Clint Eastwood Amerikalıların Teklifini DüşünüyorTabii bu teklif Clint’e pek cazip geldi. Hemen İtalyan filimcileriyle olan anlaşmalarını feshedip Amerika’nın yolunu tuttu. Amerikalı filimciler, «komşunun tavuğu komşuya kaz görünür» misali, Clint Eastwood’un «Bir Avuç Dolar filmindeki oyununu beğenmişler ve Amerika’dayken yüzüne bile bakmadıkları genç aktörü büyük ücretle angaje etmek istemişlerdi.

Şimdi Clint Eastwood hayatından çok memnun. Amerika’ya göç etmiş bir Italyan kovboyu havası içinde başına konan talih kuşundan en iyi şekilde faydalanmaya bakıyor. Geçenlerde California’da yüzme havuzlu, tenis kortlu muhteşem bir de villa satın aldı. Hele eski bir manken olan on bir yıllık eşi nihayet bir çocuklarının dünyaya geleceğini genç aktöre müjdeleyince «El Cigariilo» nun sevinci bir kat daha arttı.

Eşiyle evlendiği sıralarda bir çocuğun mesuliyetini yüklenmekten çekindiğini ve baba olmak fikrini bir türlü benimseyemediğini açıklayan aktör, «Artık düşüncelerim tamamen değişti,» demektedir. «Babalık mesuliyetini seve seve omuzlarıma yüklenebilirim. Hatta o mutlu güne kavuşmak için de sabırsızlanıyorum.»

Beri yandan Clint Eastwood’un İtalya’ dan Amerika’ya dönmesi, kovboy fiiimleriyle büyük paralar kazanan İtalyan filimcilerini de üzdü. Ama Clint’in yerine başka bir aktör bulmak için de hemen teşebbüse geçtiler. Öte yanda müstakbel baba Clint Eastwood ise, artık eskisi kadar fazla kovboy filmi çevirmeyeceğini, daha ziyade değişik tür filimlerde oynayacağını açıkladı. «El Cigarillo», «Bu kadar kovboyluk yeter,» diyor. «Biraz da efendi olalım. Kovboyluk da yeni yetişecek artist adaylarına kalsın.»

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-32-sayisi)

01.09.2015 11:06

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

 • Yayınlandı: 26 Ağustos 2015 10:01

  Şennur Özbek

  yuh yemiş kadını
 • Yayınlandı: 8 Eylül 2015 15:17

  SANCAK ASYA

  kendi kariyeri içinde güzel bir değişiklik olmuş
 • Yayınlandı: 8 Eylül 2015 15:18

  HASAN YÜNCÜ

  hep kovboy hep kovboy yerinde sayacakmış yoksa:D