Menü

Colette

ROMANLARI kadar yarattığı skandallarla da çağının en ilgi çekici simalarından birisi olmuştu ünlü Fransız yazar Colette. Bütün geleneklere, kurallara karşı adeta isyan bayrağı açmış, dilediği gibi yaşamış, çalkantılı hayatı yüzünden romanları pek çok kişi tarafından afaroz edilmiş, hatta adını anmak küfür sayılmış ama, buna karşılık sonunda dehası kabul edilmiş ve Goncourt Akademisi’ne girmeyi başarmıştı.Colette’in babası emekli bir kaptandı. Kendini edebiyata adamıştı. Annesi ise son derece despot yaradılışlıydı. Colette, çocukluğunu, doğduğu kasaba olan Saint Sauveur’da geçirdi… Parlak öğrencilik yıllarından sonra Colette yaşamak istediği hayatın bu küçük kasabada olmadığını anladı. Bunun üzerine aile dostları yazar, gazeteci ve eleştirmen Henri Gauthier – Villards ile evlenmeye karar verdi. Böylece hayalleri gerçek olabilecekti, çünkü Henri Paris’te yaşıyordu. Bu evlilikteki tek kusur, Colette’in henüz yirmi, Henri’nin ise otuzbeş yaşında olmasıydı. Üstelik basında Willy adıyla tanınan Henri, Paris’te uslanmaz bir çapkın olarak ün yapmıştı. Ama hiçbir şey Colette’in umurunda değildi. Çünkü kocası onu ışıklar şehrine götürüyordu. Daha evliliklerinin başlangıcında, Colette ve Willy ortaklığı kuruluvermişti. Willy, Colette’in okul anılarını düzene sokarak kendi imzasıyla yayınlamış ve büyük başarı kazanmıştı. Claudine’in maceralarını anlatan bu kitap tiyatro haline sokulup sahnelenmekte gecikmedi.«Claudine» rolünü ise Polaire canlandırdı. Polaire, Colette ve Willy arasında bu oyun sayesinde doğan arkadaşlık, Paris’te dedikodulara yolaçmakta gecikmedi. Aslında pek de haksız sayılmazdı dedikodu yapanlar. Daha sonra Polaire 19 yaşında, zengin ve kibar bir sevgili buldu kendine. Bu genç adam Paris’teki en ünlü pastane sahibinin oğluydu. Yeni arkadaşını Colette’e tanıtmak için üçü arasında ufak bir yemek düzenledi Polaire. Ama felaket o zaman başladı. Polaire’in genç sevgilisi Colette’i çok çekici bulmuş ve ona kur yapmakta bir sakınca görmemişti. Bu olay üzerine iki samimi arkadaş dostluklarına bir nokta koymuşlardı.Colette, kocası Willy ve sevgili köpeği Toby, Paris’te her yerde birlikte görülüyorlardı o yıllarda. Bu ayrılmaz üçlü bazen bir dördüncünün katılmasıyla bozuluyordu. Colette’in yarattığı skandalların en büyüğü patlak vermekte gecikmedi. Colette kocasını terkederek Missy de Morny ile oturmaya başladı. Missy, Napoleon sülalesinden geliyordu. Asil, kültürlü, zeki olan Morny gariplikleriyle bütün Paris’te tanınıyordu… O yıllarda Colette, Francis de Croisset’nin «Le Faune» adlı oyununda rol alıyordu. Öyle büyük bir başarı kazanmıştı ki bütün Paris her gece Colette’i görmeye koşuyordu. Tiyatronun devamlı müşterileri arasına Missy de katılmakta gecikmedi.

Böylece kendisine «Bay Marki» diye hitap ettiren bu garip tip Colette’i baştan çıkarmayı başardı.Beraber yaşamaya başladıktan kısa bir süre sonra Missy, sevgili Colette’iyle birlikte sahneye çıkmaya karar verdi. «Mısır Rüyası» adını taşıyan bu oyun, pandomim, striptiz ve bale karışımıydı ve o zamanın en revaçtaki kulübünde; Moulin Rouge’da sergilenmeye başladı. Bu arada Willy işin bu boyutuna tahammül edemeyeceğini anlayarak avukatına danışmaya karar verdi. Avukat ise ona karısını korumasını ve sahneye çıkmasını önlemesini tavsiye etti. Ama Willy buna yanaşmadı. Kimsenin beklemediği bir davranışta bulundu; oyunun galasını en ön sıradan izlemeye geldi. Tarihe geçebilecek nitelikte bir gece gerçekleşti böylece. Missy’nin erkek kardeşi Dük Serge de Morny, jokey kulüpten bir arkadaş grubunu getirmişti oyunu izlemeye. Seyircilerin diğer bölümünü ise Paris aristokrasisinden kişiler oluşturuyordu. Sağcı bir gazetenin temsilcisi ise oyunu izledikten sonra şöyle yazmıştı: «Bir dük kızının düşüşünü izledik.»Halk oraya aslında Missy’yi yuhalamak için toplanmıştı ama, Willy’yi en ön sırada utanmazca oyunu izlerken görünce, bütün nşfret bir anda onun üzerinde yoğunlaştı ve Willy salonu terketmek zorunda kaldı. Bu oyundan sonra haftalık derginin birinde Missy’ye öyle büyük hakaretler yazıldı ki ahlak değerlerini hiçe saymasına rağmen gururu incindiği için dergiyi mahkemeye vererek tam 25.000 frank tazminat almayı başardı.

Bu arada Colette’in ünü arttıkça artıyordu. Genç kadın Missy’yi terkederek daha cazip bulduğu tiyatro sanatçısı Robert ile yaşamaya başladı… Colette gömlek değiştirir gibi sevgili değiştirmeye devam ederken sahneye çıkmaktan da geri durmuyordu. Özellikle «Et» isimli pandomim herkesin dilindeydi. Çünkü partöneri her gece oyun icabı Colette’in korsajını yırtarak bir göğsünü ortaya çıkarıyordu. Bu göğüs bütün Parisli erkeklerin rüyalarını süslüyordu. Colette 1908 yılının en güzel kadınını temsil ediyordu.Fırtınalı aşk yaşamı bütün hızıyla sürerken Colette bu kez gazetecilik yapmaya başladı. Bu arada kocasından da boşanmıştı. Çalıştığı «Matin» gazetesinin baş redaktörü Henry de Jouvenel ile ilişki kurmakta gecikmedi. Bu aşk Colette’in hiç beklemediği bir şekilde gelişti. Genç kadın hamile kalmıştı. Erdemli bir adam olan Henry, Colette ile evlendi. Ama çılgın hayata alışmış olan Colette, kocasına sadık kalamadı. Kısa süre sonra boşandılar ve hemen ardından Colette, üvey oğlu 19 yaşındaki Bertrand de Jou venel ile aşk yapmaya başladı. Colette’i edebiyata kazandıran olayın bu olduğu söylenebilir. Çünkü genç bir jigolo ile yaşlı bir kadının arasındaki aşkı anlatan «Cheri» adlı romanını Bertrand’la ilişkisi üzerine yazdı. Roman büyük başarı kazandı. Ertesi yıl ise tiyatro olarak sergilendi.Tam bir zaferdi. Colette bir kez daha ünlü olmuştu ama bu sefer skandallarıyla değil romanıyla… 1920 yılından sonra yazmaya başlamasına rağmen tam 73 roman kaleme aldı. Aralarından pek çoğu başeser niteliğine sahip oldu. 1945 yılında Goncourt Akademisi’ne kabul edildi. 1954 yılında öldüğünde devlet töreni ile toprağa verildi. Legion D’Honneur komitesi ve 4. cumhuriyetin idarecileri Colette’in böyle gömülmesini arzu etmişlerdi çünkü. Ama kilise daha önce yaşadığı ahlak dışı hayat yüzünden Colette’e dini tören yapmayı reddetmişti.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1984-tarihli-4-sayisi)

29.11.2020 06:53

Kategoriler:   Kim Bunlar

Yorumlar