Menü

Çolpan İlhan

İzmir’in Karşıyaka semtinde doğan Çolpan İlhan, Kandilli Kız Lisesi ve Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü’nde okudu. 1959 yılında tiyatro oyunculuğuna başlayan Çolpan İlhan ilk kez Küçük Sahne’de “Sevgili Gölge” piyesinde oynarken aynı günlerde “Kamelyalı Kadın”la Yeşilçam’a geçti. 180’in üzerinde filmde ve altı tiyatro oyununda oynayan Çolpan İlhan, sanatçı Sadri Alışık’la evli ve bir çocuk annesidir.-Sinemada başarılı bir sanatçıydınız. Niçin bıraktınız? Ticaretin bu bırakmada bir rolü oldu mu?

-“Ben sinemayı bıraktığımdan çok daha sonra başladım ticarete. Sinemayı bırakmamdaki sebep de kafama göre bana uygun senaryo olmamasından.”

-Sizce ticaret hayatı sanat yaşamından daha mı renkli? Hiç setleri özlüyor musunuz?

-“Setleri, film çevirmeyi hatta tiyatroyu çok özlüyorum fakat ticareti de sadece ticaret gibi almayıp yaratıcı birşeyler yapmaya çalışıyorum. Bu da benim için bir çeşit tatmin oluyor sanatçılığım açısından.”-Sinema yaşamınızda sizin için başrol mü, yoksa karakter oyuncusu olarak İkinci rol de olsa unutulmayacak bir kişiyi canlandırmak mı önemli olan?

-“Bizim memleketimizde tabii başrol önemli. Çünkü bizde karakter rolleri öyle çok şartlı ve kısıtlı ki, karakter rolü diye birşey yok.”

-Eşinizin sanat yaşamına dönüşü sizde de aynı isteği yarattı mı? Ona destek olabiliyor musunuz?-“Tabii çok mutlu oldum, çünkü oyuncu olarak aktör Sadri Alışık’ı çok beğeniyorum ve ben de en az seyircileri kadar seyretmeyi çok istiyorum.”

-Bir sanatçı olarak özel yaşamınız nasıl gidiyordu, şimdi nasıl gidiyor?

-“Benim özel yaşamım muntazam ve dengelidir ve aynen de devam ediyor. Bu sebeple çok şükür mutlu bir yuvam, iyi bir eşim ve çok sevdiğim bir oğlum var.”

(Alıntıdır.Bkz:https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/sey-dergisinin-1984-tarihli-13-sayisi/)

09.01.2021 02:19

Kategoriler:   Kim Bunlar

Yorumlar