Menü

Cuna’nın Esrarı Dünyayı Sardı

ŞİMDİ yalnızca Rusya değil, bütün Avrupa ondan bahsediyor: Cuna… Kim bu kadın? Neyin nesi? Ne yapıyor?.. Cuna kelimenin tam anlamıyla modern bir büyücü… Neler yapmıyor ki. bu esmer güzeli esrarengiz bakışlı kadın. Hastaların acılarını dindiriyor, yaşları gençleştiriyor ve solan çiçekleri yeniden açtırıyor..

Cuna 33 yaşında. Resmi yazışmamızda kullanılan adı «Yoldaş Yevgeniya Yuvaşevna Davitaşvili»… Ama herkes onu kısa adı «Cuna» ile tanıyor. Söylendiğine göre Cuna’nın ellerinden görünmeyen bir enerji fışkırıyor, belki de bir elektrik gücü, hatta karanlıkta Cuna’nın başının üstünde bir ışık halesi gördüklerine dair yemin edenler de var… Ve Pravda gazetesinden, Polit Büro üyelerine kadar herkes Cuna’dan sözediyor…Moskova’da yaşayan besteci Maçavariani, Cuna’nın yaptığı 15 seanstan sonra bronşit – astarımdan kurtulduğunu söylüyor. Sovyetler’in halen tarımmış şairlerinden olan Bella Ahmadulina, sanatçı Ceidze ve mizah yazarı Raikin de Cuna tarafından tedavi görüp çeşitli fizikse acılardan kurtulanlar arasında.

Raikin’in 30 seanslık bir tedaviden sonra Brejnev’e bir mektup yazdığı ve Cuna’nın tedavisini överek kendisine yeni olanaklar tanınmasını istediği belirtiliyor. Lenin ödülü sahibi şair Gamsatow da Cuna’nın müşterileri arasında. 57 yaşındaki şair, Cuna’nın yardımıyla bel ağrılarından kurtulmuş ve yaşama sevincine yeniden kavuşmuş. Cuna için bestelenen «Cuna Cuna Senin Büyülü Ellerin» adlı şarkı şimdi bir Sovyet Pop grubu tarafından her yerde çalınıp söyleniyor…«Pravda» ve «Komsomolskaya Pravda» gazetelerinde bu konuda bir makale yazan gazeteci Kolodny ise şunları söylüyor:

«Cuna gözlerimin önünde ellerini bir demet solmuş gül üzerinde gezdirdi ve ister inanın, ster inanmayın, güllerden önce yoğun bir gül kokusu yükseldi, sonra yapraklar yeniden açmaya başladılar…»

Cuna’nın şöhreti Moskova sosyetesi içinde böylesine yayılıp giderken, «Nomenklatura» yani ayrıcalıklı tabakanın mensupları da, akşam geç saatlerde siyah Limusinlerini göndererek, Cuna’yı özel seanslar için evlerine davet ediyorlar.Bir zamanlar Rusya’da 1915 yıllarında Car’ı ve Çariçe’yi ve Kremlin Sarayı çevresini bakışlarıyla ve telkinleriyle büyüleyen, ipnotize eden ve hastalıkları iyileştiren ünlü Rasputin vardı. Ancak şimdi ortaya çıkan bu dişi Rasputin, onu bastıracağa benziyor, çünkü bugün Cuna’ya kucak açanlar arasında Sovyetler Birliği’nde iktidarı elinde tutan en ünlü kimseler bulunuyor..

VE BREJNEV.

Yalnızca bu tanınmış Sovyet yöneticilerinin değil, sonunda bizzat Brejnev’in de kendisini Cuna’nın yatıştırıcı ellerine teslim ettiği söyleniyor… Brejnev bilindiği gibi son yıllarda sağlık açısından oldukça kötüleşmişti ve Sovyetler’de Brejnev’in yerine kim geçecek tartışmaları bile başlamıştı. Ancak son birkaç ay içinde Brejnev’in öldukçe sağlıklı görünmesi, Cuna’nın tedavisine bağlanıyor… Hatta Brejnev’in son olarak Prag’daki Kongre esnasında cebinden küçük bir şişe çıkarıp içindeki kahverengi bir sıvıyı içtiğini gözleyenler, bu sıvının Cuna tarafından hazırlanmış özel bir iksir olduğunu ileri sürüyorlar.Cuna, hastalarını hiç soymadan, sadece çoraplarını çıkartarak bir yatağa yatırıyor ve sonra ellerini vücutlarına hiç değdirmeden, çok yavaş bir şekilde üzerlerinde gezdirmeye başlıyor. Ve ellerini gezdirirken, hastanın geçmişte ne gibi hastalıklara uğradığını, nerelerinden şikayetçi olduğunu, hatta ameliyat olup olmadığını bir bir söylüyor…

Hastaların gözleri bir yandan hayretten faltaşı gibi açılırken, bir yandan da vücutlarındaki çeşitli ağrıların ve sızıların yavaş yavaş uçup gittiğini ve bedenlerine bir zindelik, bir uyum ve dinçlik geldiğini hissediyorlar. Cuna’nın müzmin bel ağrılarını bile bir el gezdirmesiyle iyileştirmesinin sırrı henüz bilimsel olarak açıklanmış değil. Bilim adamları vücutta taşınan elektrik gücü ve hücrelerin salgıladığı elektrik akımı üzerine araştırma ve incelemeler yaparak bu konuyu aydınlatmaya çalışıyorlar…Bir zamanlar bu tür yöntemlere «Batıl inanç» gözüyle bakılan Rusya’da, Kremlin’den başlamak üzere herkes Cuna’dan medet umuyor. Batı ülkelerinde bu yeni salgının biraz alayla karşılandığını da kaydetmeden geçmeyelim.

Kafkasyalı bu genç kadın, tenine sımsıkı yapışan siyah elbiselerle geziyor ve ard arda sigara içiyor. Kısa süre önceye kadar Marlboro içen Cuna’nın şimdi Lord Extre içmeye başladığı söyleniyor.

Dans etmesini çok seven Cuna şimdilik Moskova civarında Uliza Viktorianka’da lüks bir villada yaşıyor. Ama bu gidişle Cuna’nın Kremlin’e çok daha yakın bir yere taşınması ve «Dişi Rasputin» görevine orada devam etmesi de uzak bir ihtimal olmasa gerek…(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1981-tarihli-21-sayisi)

06.03.2021 01:28

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar